Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Odnaleźć inspirację do wewnętrznej odnowy

03.07.2022 07:00 | 0 komentarzy | red

Z o. Mateuszem Ignacikiem, jezuitą, o Roku Ignacjańskim i skarbie Ćwiczeń Duchowych, jaki pozostawił po sobie św. Ignacy z Loyoli, mejluje ks. Łukasz Libowski.

Odnaleźć inspirację do wewnętrznej odnowy
O. Mateusz Ignacik na schodach prowadzących do sanktuarium św. Anny Samotrzeciej na Górze Świętej Anny (fot. z arch. o. M. Ignacika).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszystkie wymiary człowieka

– ŁL: Znakomicie, że piszesz o Ćwiczeniach Duchowych. To wielki skarb, jaki zostawił nam po sobie Ignacy, z którego to skarbu wiele osób nieprzerwanie czerpie. Nie zechciałbyś w paru słowach przybliżyć naszym czytelnikom idei/formuły Ćwiczeń?

– MI: Rzeczywiście, Ćwiczenia Duchowe to skarb, który dany jest przez św. Ignacego całemu Kościołowi. Są one owocem jego osobistego doświadczenia duchowego, drogi, na której Ignacy, wrażliwy na wewnętrzne poruszenia, poddawał się Bożemu prowadzeniu. Ćwiczenia zakorzenione są w tradycji duchowości chrześcijańskiej, która wyróżnia trzy aspekty doświadczenia relacji z Bogiem: drogę oczyszczenia, oświecenia i zjednoczenia. Ignacy proponuje tę dynamikę rozpisaną na cztery tygodnie. Pierwszy tydzień to wejście w tajemnicę Bożej miłości, w świetle której rekolektant patrzy na swoje życie i odkrywa zaproszenie do nawrócenia i zerwania z grzechem. Kolejne tygodnie skupiają się na życiu Jezusa, podzielonym na trzy fazy: początkową związaną z Wcieleniem, narodzeniem i publiczną działalnością (drugi tydzień), męką i śmiercią (trzeci tydzień) oraz Zmartwychwstaniem (czwarty tydzień). Jeśli chodzi o sposób modlitwy, to Ćwiczenia Duchowe proponują różne jej formy, przede wszystkim medytację oraz kontemplację w oparciu o fragmenty Pisma Świętego oraz rachunek sumienia w ujęciu św. Ignacego. Modlitwa oparta na Biblii nie jest jedynie intelektualnym rozważaniem, ale spojrzeniem w świetle Bożego Słowa na własne życie. Ćwiczenia są narzędziem, które pozwala wzrastać w bliskiej więzi z Bogiem, ogarniającej wszystkie wymiary życia człowieka. W pewnym momencie tej drogi św. Ignacy proponuje także zestaw ćwiczeń, pomocnych w rozeznawaniu woli Bożej i dotyczących wyboru drogi życia lub reformy życia w przypadku osób, które wiążące decyzje mają już za sobą.

– ŁL: Można zatem powiedzieć, że Ćwiczenia Duchowe dobre są dla wszystkich.

– MI: Ogólnie rzecz ujmując, droga Ćwiczeń Duchowych to proces, podczas którego można doświadczyć osobistego spotkania z Bogiem, pogłębić przyjaźń z Jezusem i otworzyć się na sposób, w jaki Bóg chce realizować swoje obietnice w naszym życiu. To droga do tego, by stopniowo odkrywać dzięki łasce Pana Boga, w jaki sposób wielkie tajemnice naszej wiary i historia zbawienia mogą urzeczywistniać się w naszej osobistej historii, z pozoru może mało znaczącej, ale w Bożych oczach będącej niepowtarzalną historią miłości, którą Bóg nam okazuje. Do tej miłości także Bóg chce nas uzdalniać, stąd też na zakończenie drogi Ćwiczeń Duchowych właśnie o tę łaskę prosi rekolektant. Obecnie Ćwiczenia Duchowe można odprawiać w różnej formie. Jest możliwy udział w rekolekcjach zamkniętych w milczeniu, podczas których odprawia się poszczególne tygodnie, które poprzedza tzw. Fundament. Znane są też inne adaptacje dynamiki zaproponowanej przez św. Ignacego do różnych kontekstów, w jakich się znajdujemy, np. jako rekolekcje w życiu codziennym albo w formie przystosowanej do możliwości i potrzeb ludzi młodych (rekolekcje Szkoły Kontaktu z Bogiem).

– ŁL: Mateuszu, naszą korespondencję opublikujemy na łamach portalu Nowiny.pl, które obejmuje swoim zasięgiem powiaty raciborski, rybnicki, wodzisławski, a także Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i  Żory. Gdzie są więc najbliższe tego powiatu miejsca, w których Ćwiczenia Duchowe można odbyć?

– MI: Oto domy rekolekcyjne „w pobliżu”: Czechowice-Dziedzice, czechowice.jezuici.pl/; Częstochowa, czestochowa-jezuici.pl/; Gliwice, https://www.theotokos.org.pl/; Kalisz, dfdkalisz.jezuici.pl/; Zakopane, gorka.jezuici.pl.