Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela

25.03.2021 15:02 | 9 komentarzy | żet

Posłowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu debatowali o przyszłości Rafako. Choć jednoznaczne deklaracje nie padły, przebieg rozmowy może prowadzić do wniosku, że Rafako zmieni właściciela.

O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela
Posłanka Gabriela Lenartowicz, senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rafako odżyje, gdy zmieni właściciela

Następnie głos raz jeszcze zabrał wiceminister Zbigniew Gryglas. Podziękował senator Gawędzie za jej wypowiedź, a także posłance Gabrieli Lenartowicz za to, że dzięki niej doprowadzono do dyskusji na temat Rafako na forum komisji. - Wszyscy jesteśmy zobowiązani dbać o interesy Skarbu Państwa. Argumentacja Gaz-Systemu jest dobrym przykładem na to, z jakimi dylematami musieli zmagać się zarządzający (spółkami Skarbu Państwa, które głosowały przeciwko układowi z Rafako - red.) - powiedział.

Z. Gryglas stwierdził też, że "o sukcesie sanacji Rafako zdecyduje proces sprzedaży akcji Rafako, które aktualnie należą do PBG". - Wierzę, że postępowanie restrukturyzacyjne będzie doprowadzone do szczęśliwego finału i raz jeszcze składam deklarację wsparcia tego procesu w ramach prawa i zgodnie z interesem Skarbu Państwa".

Na zakończenie posiedzenia posłanka Gabriela Lenartowicz raz jeszcze zabrała głos w dyskusji. Zwróciła uwagę, że nie padły odpowiedzi na najważniejsze z zadanych przez nią pytań, tj. czy Ministerstwu Aktywów Państwowych znane są nierynkowe praktyki na rynku wykonawstwa energetycznego, w ramach których głosowanie spółek Skarbu Państwa przeciwko układowi Rafako było inspirowane przez jedną z wiodących firm tego sektora należącą do Skarbu Państwa, a także czy rząd rozważa ratowanie Rafako poprzez nabycie akcji przedsiębiorstwa przez Polimex Mostostal.

Odpowiedzi na te pytania nie padły. Marek Suski zakończył posiedzenie komisji. Argumentował, że dalsza dyskusja może zostać odebrana jako naciski na państwowe agencje, które powinny działać na zasadach rynkowych.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości