środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela

25.03.2021 15:02 | 9 komentarzy | żet

Posłowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu debatowali o przyszłości Rafako. Choć jednoznaczne deklaracje nie padły, przebieg rozmowy może prowadzić do wniosku, że Rafako zmieni właściciela.

O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela
Posłanka Gabriela Lenartowicz, senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Posuwamy się do przodu"

Następnie członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Piotr Kuba przypomniał, że PFR posiada niespełna 10% akcji Rafako. Zostały one objęte, aby zapewnić Rafako finansowanie niezbędne do dokończenia budowy nowego bloku Elektrowni Jaworzno III.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezary Lesisz przypomniał, że ARP nie uczestniczy bezpośrednio w pracach nad restrukturyzacją Rafako.  W zeszłym roku ARP odkupiło od Rafako projekt ebusa, natomiast aktualne związki ARP z Rafako dotyczą wniosku Rafako o udzielenie pomocy publicznej, który jest nadal rozpatrywany. Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński dodał, że rozpatrywanie wniosku prowadzone jest według procedur Kodeksu Postępowania Administracyjnego, dlatego też forum komisji nie jest odpowiednim miejscem do informowania o kierunkach rozpatrzenia tego wniosku.

- Dokładamy wszelkiej staranności, żeby ten wniosek procedować. Posuwamy się do przodu - powiedział. Wiceprezes ARP podkreślił, że ewentualne udzielenie pomocy publicznej dla Rafako będzie wymagało notyfikacji Komisji Europejskiej.

Prokuratura bada nieprawidłowości w zarządzaniu Rafako

Wiceminister sprawiedliwości i poseł Ziemi Raciborskiej Michał Woś powiedział z kolei, że jest zaniepokojony sytuacją Rafako i tysiąca pracowników przedsiębiorstwa. Odpowiadając na pytanie Gabrieli Lenartowicz wyjaśnił, że w ubiegłym roku do Prokuratury Regionalnej w Katowicach wpłynęło zawiadomienie w związku z możliwym działaniem na szkodę spółki. Prokuratura bada różne wątki tego zagadnienia, dotyczące zarówno roku 2010 jak i ostatnich lat.

Senator Ewa Gawęda, której oświadczenie senatorskie ze stycznia tego roku rozpoczęło lawinę próśb o interwencję i pomoc państwa dla Rafako, zwróciła uwagę na ekosystem gospodarczy, który został zbudowany wokół Rafako. Zdecydowana większość z niespełna 800 podwykonawców Rafako to polskie przedsiębiorstwa. - Na bankructwie Rafako ucierpią mieszkańcy województwa śląskiego, głównie Raciborszczyzny, dlatego apeluję o pomoc - powiedziała.

Poseł Krzysztof Gadowski wyraził swoje oburzenie tym, że podczas posiedzenia komisji nie dowiedział się niczego konkretnego od przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych. Dociekał, dlaczego spółki powiązane ze Skarbem Państwa zagłosowały przeciwko układowi Rafako z wierzycielami. - Pan dzisiaj przychodzi i przesyła na piśmie odpowiedź, że w zasadzie nic pan nie wie - powiedział K. Gadowski do Z. Gryglasa. Pytał też prezesa Rafako, co stanie się z firmą, jeśli nie otrzyma wsparcia.

Państwo to nie opieka społeczna

Przewodniczący komisji Marek Suski stwierdził, że rozmowa dotyczy prywatnej spółki i pretensje do Skarbu Państwa w tej sprawie są nieuzasadnione. Następnie odczytał fragmentu listu, który otrzymał od Gaz-Systemu S.A.. To jedna ze spółek Skarbu Państwa, która głosowała przeciwko zawarciu układu z Rafako. Rafako budowało dla Gaz-Systemu fragment gazociągu oraz tłocznię gazu. Ostatecznie Gaz-System odstąpił od kontraktów z Rafako z uwagi na - jak wskazano w piśmie odczytanym przez M. Suskiego - niedotrzymanie terminów, brak rozliczeń z podwykonawcami, liczne przypadki niewłaściwego wykonania robót oraz powiększenie kwoty wierzytelności o rozliczenia z podwykonawcami.Przewodniczący komisji wyraził przekonanie, że jeśli państwo ma wspierać Rafako, to tylko pod warunkiem otrzymania dostatecznych gwarancji, że spółka wyjdzie na prostą. - Już raz dostali 100 mln zł i nic z tego nie wynikło. Jeśli mamy wspierać przedsiębiorstwa, to takie, które rokują nadzieję, że będą dochodowe, bo my nie jesteśmy opieką społeczną - podkreślił.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości