Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Zielony, bez smogu i rozpoznawalny w Polsce. Taki ma być Racibórz 2030

17.03.2021 23:00 | 16 komentarzy | ma.w

Trzecie warsztaty z mieszkańcami, kolejne w trybie zdalnym, zgromadziły szersze grono uczestników, w tym osoby znane z działań publicznych. Dyskusja była długa, nie obyła się bez wulgaryzmów.

Zielony, bez smogu i rozpoznawalny w Polsce. Taki ma być Racibórz 2030
W trzecich warsztatach nad strategią dla Raciborza frekwencja była najwyższa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozwijać festiwale

Julia Parzonka stwierdziła, że Racibórz już ma wydarzenia, które go wyróżniają nie tylko w regionie i warto je rozwijać. Podała, że są nimi Festiwal Raciborskiej Ulicy, Festiwal Średniowieczny oraz Intro Festiwal. Uważa, że należy je dofinansować, kosztem wydatków na Dni Raciborza, bo na taką imprezę można się wybrać np. do Nędzy, która organizuje słynną majówkę z udziałem popularnych obecnie artystów.

Poparł ją M. Plewczyński, bo jest zdania, że inwestycja w duże wydarzenie kojarzone z Raciborzem, nie może być "dziubdzianiem". - Niech to będzie coś na bogato - podkreślił.

Zapał uczestników w organizowaniu wielkich wydarzeń artystycznych studził Bogusław Siwak, wskazując na obostrzenia pandemiczne. Podkreślił ponownie, że najważniejsze dla przyszłości miasta są: czyste powietrze, przestrzeń miejska i zieleń.

Kto, na czym skorzysta?

Marcin Baron spytał, dla kogo ma być Racibórz przyszłości?

Konkretnymi wskazaniami zajęło się małżeństwo Parzonków. Podało, że należy pomyśleć o potrzebach konkretnych grup społecznych i wiekowych.

  • - dla najmłodszych należy zbudować nowe place zabaw
  • - dla młodzieży rozbudować ofertę w OSiR
  • - dla artystów i sportowców - stworzyć wielkie wydarzenia o skali ogólnopolskiej
  • - dla seniorów stworzyć kolejny park w mieście i teren rekreacyjny, np. na żwirowni
  • - dla studentów wzmocnić miejscową uczelnię (M. Parzonka porównał pomoc samorządu Nysy dla tamtejszej PWSZ, gdzie gmina przekazuje szkole 3 mln zł, a w Raciborzu kwota jest mniejsza niż 100 tys. zł)

Bogusław Siwak powiedział, że Racibórz 2030 nie powinien być przyjazny dla samochodów. Według niego nie wolno już budować w mieście kolejnych parkingów, bo te powodują przyrost liczby pojazdów. - W końcu całe miasto zmienimy w jeden wielki parking - podsumował.

Kolejne warsztaty, zapewne znowu online zaplanowano 22 marca dla Płoni, Obory, Brzezia i Markowic.