środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Przyszłość Raciborza w naszych rękach

28.02.2021 17:00 | 4 komentarze | żet

Rozpoczęły się prace nad nową strategią rozwoju Raciborzu. W tym ważnym dokumencie zostaną określone kierunki rozwoju naszego miasta na nadchodzącą dekadę. Głos w tej sprawie może zabrać każdy mieszkaniec. Warto skorzystać z okazji, bo zapisy strategii są dla obecnych i przyszłych włodarzy miasta jak zadanie domowe, z którego odrobienia będzie można rozliczyć ich przy wyborach.

Przyszłość Raciborza w naszych rękach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Błędne koło

Radny Tomasz Kusy, od wielu lat działający w branży informatycznej, stwierdził, że przez całe swoje zawodowe życie pracował poza Raciborzem, m.in. w okolicach Ostrawy oraz w Rybniku. To właśnie tam rozwija się ta gałąź gospodarki, która w Raciborzu praktycznie nie istnieje. Jaki jest tego powód? Brak kadr. – Dla firm z tej branży nie jest problemem wybudować siedzibę w tym czy innym mieście. Nie ma znaczenia, jakie podatki się tam płaci, bo tę branżę stać na to. Wszędzie jest zawsze ten sam problem – kto tam będzie pracował? Czy na miejscu są specjaliści? – powiedział i zauważył, że jeśli nie zadbamy o edukację młodzieży oraz młodych ludzi zgodną z potrzebami współczesnego rynku pracy, wówczas nie uda się rozwinąć gospodarczo Raciborza.

Do tego zagadnienia odniósł się również radny Jarosław Łęski. Stwierdził, że brak dobrze płatnej pracy i depopulacja zazębiają się. – Nie ma pracy, bo nie ma pracowników. Nie ma pracowników, bo nie ma pracy. Ten kryzys zatacza coraz szersze kręgi – zauważył. Dodał, że rozmawiając z osobami, które na stałe wyjechały z Raciborza, nigdy nie usłyszał, aby od opuszczenia miasta mogło je odwieść powstanie jakiejś atrakcji turystycznej.  – Tę decyzję (decyzję o opuszczeniu Raciborza – red.) może zmienić tylko dobrze płatne miejsce pracy niefizycznej – podkreślił.

Do skupienia się na walce z depopulacją, wzmocnieniu kapitału rynku pracy (łącznie z procesem edukacji) oraz współpracy transgranicznej zachęcał z kolei Ireneusz Burek, przedsiębiorca z Raciborza zaangażowany w funkcjonowanie Śląskiego Porozumienia Gospodarczego.

Co dalej?

Pierwsze spotkanie dotyczące prac nad nową Strategią Rozwoju Raciborza trwało około półtorej godziny. Miało ono charakter wstępu do właściwych prac, które zostaną przeprowadzone podczas warsztatów w dzielnicach oraz warsztatów branżowych. Warsztaty będą otwarte dla wszystkich chętnych. Zebrany w trakcie nich materiał zostanie następnie poddany analizie eksperckiej, której efektem będzie opracowanie finalnego dokumentu.

(żet)


Zostań strategiem Raciborza – przyjdź na warsztaty

Podajemy terminy warsztatów w dzielnicach Raciborza:

  • Stara Wieś, Proszowiec, Miedonia, Łąkowa, Wandy, 1 Maja, Polna, Pomnikowa, Opawska – 10.03.2021 r., godz. 17.00 – SP 15 w Raciborzu
  • Ocice, Nowe Zagrody – 15.03.2021 r., godz. 17.00 – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Raciborzu-Ocicach
  • Ostróg, Centrum – 17.03.2021 r., godz. 17.00 – SP 1 w Raciborzu
  • Płonia, Obora, Brzezie, Markowice – 22.03.2021 r., godz. 17.00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu (Płonia)
  • Sudół, Studzienna – 7.04.2021 r., godz. 17.00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Raciborzu

Oto terminy warsztatów branżowych:

  • społeczeństwo i życie miasta (12.04.2021 r.)
  • przestrzeń, ekologia, transport, mieszkania (14.04.2021 r.)
  • gospodarka, biznes, nauka (19.04.2021 r.)

Osoby zainteresowane udziałem w wybranych warsztatach branżowych proszone są o kontakt jestemstrategiem@um.raciborz.pl


Wojciech Żołneczko (komentarz)

Bardzo ważna sprawa

Strategie rozwoju miast i gmin to dokumenty z kategorii tych bardzo ważnych, które trafiają na bardzo ważne półki w urzędach, w trakcie ich obowiązywania następuje bardzo ważny przegląd, po czym te bardzo ważne dokumenty można spokojnie znieść do archiwów, gdzie z dużą dozą prawdopodobieństwa przeleżą w spokoju kilkadziesiąt lat. W międzyczasie na bardzo ważnych półkach w urzędach pojawią się kolejne, nowe, równie ważne jak te poprzednie (a może nawet ważniejsze), strategie, z których nic za bardzo nie wynika, bo przecież nie ma żadnego rygoru wprowadzenia tych wszystkich zapisów w życie. A nawet gdy są chęci do zrobienia tego, częstokroć na przeszkodzie staje brutalna rzeczywistość, którą bardzo elegancko można też nazwać obiektywnymi względami.

Czy w przypadku nowej strategii rozwoju Raciborza będzie tak samo? Pesymista odczyta to pytanie jako retoryczne, optymista skupi się na tej iskierce nadziei, która pozwala mu wierzyć, że tym razem będzie inaczej, że tym razem będzie lepiej, że tym razem powstanie nie tylko coś wartościowego, ale też mającego realny wpływ na rzeczywistość, co nie będzie służyć tylko udowadnianiu, że dany projekt unijny jest zgodny ze strategią (bo taki jest formalny wymóg).

Osobiście chyba nadal zaliczam się do tej drugiej grupy. Bo choć przeżyłem już świadomie w naszym mieście jedną strategię Raciborza i nie czuję, aby dziś Racibórz był choć w połowie tak rozwinięty, jakby wynikało z zapisów tego dokumentu, to nadal mam nadzieję, że tym razem może być lepiej. Dlatego zachęcam naszych Czytelników do udziału w warsztatach. Im większe będzie nasze zaangażowanie w tę sprawę, tym silniejszą presję wywrzemy na naszych politykach. Kto wie, może pod wpływem tej presji porzucą wojenki i zaczną pracować nad szerszym kompromisem, bez którego skazują Racibórz na stagnację i upadek?



Ludzie:

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Jarosław Łęski

Jarosław Łęski

Radny Miasta Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS