Życie po kopalni
Po zlokalizowanej na terenie Wodzisławia Śl. kopalni węgla kamiennego zostały już tylko ruiny, archiwalne fotografie i opowieści ludzi, którzy tam pracowali i mieszkali w jej pobliżu. – Kopalnia nadal w nas żyje – mówią nam ci, którzy ją pamiętają.
WODZISŁAW ŚL. Zeszłoroczna Barbórka przejdzie do historii nie tylko z powodu pandemii koronawirusa, która szczególnie dotknęła sektor górniczy, ale także jako pierwsze w historii święto przeżywane ze świadomością, że wyznaczona została data kresu kopalń węgla kamiennego w Polsce. Zgodnie z umową zawartą w zeszłym roku między stroną rządową i przedstawicielami załóg, ostatnia tona tego surowca ma wyjechać z polskiej kopalni w 2049 r. W świetle tych wydarzeń sprawdzamy, jak zmieniło się życie ludzi mieszkających w okolicach zamkniętej 19 lat temu KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śl.
Łzy górników
Przypomnijmy, że eksploatację złóż KWK 1 Maja rozpoczęto 30 kwietnia 1960 r. Obszar górniczy dochodził do około 56 km2, a najdalsze ściany oddalone były od szybów zjazdowych o 6 km. Zaledwie po 39 latach działalności kopalnię postawiono w stan likwidacji. Jednym z powodów były wysokie koszty jej utrzymania. – 8 marca 2001 r. wydobyto ostatni wóz z urobkiem, a 9 grudnia nastąpiło uroczyste wyprowadzenie figury św. Barbary z cechowni kopalni do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy – wspominają nam byli pracownicy kopalni. Dodają, że podczas tej ostatniej uroczystości nikt nie potrafił powstrzymać łez. – Płakali górnicy, płakał też wieloletni proboszcz parafii, który wcześniej wprowadzał rzeźbę do zakładu. Pewnie w najgorszych snach nie przypuszczał, że przyjdzie mu figurę przyjmować z powrotem – mówią ze smutkiem nasi rozmówcy.
Bogata spuścizna
Historia kopalni nie trwała długo, jednak zakład pozostawił po sobie bogatą spuściznę, która nadal w wielu przypadkach służy lokalnemu społeczeństwu. Mało kto dziś pamięta, że do roku 1989 kopalnia z własnych środków budowała osiedla mieszkaniowe, ośrodki wypoczynkowe i sportowe, placówki oświatowe i kulturalne. Nie tylko na terenie Wodzisławia Śl., ale również poza jego granicami. Warto przypomnieć o m.in.: Zakładowym Domu Kultury KWK „1 Maja” (obecnie Wodzisławskie Centrum Kultury), basenie kąpielowym (aktualnie Kryta Pływalnia MANTA) oraz o restauracji Barbórka (dzisiaj to Wydział Zamiejscowy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi). Ponadto kopalnia np. wybudowała i oddała do użytku wyciąg narciarski w Wiśle-Soszowie oraz rozbudowała ośrodek rekreacyjny „Olza” w Olzie. Wiele pokopalnianych budynków zostało jednak zrównanych z ziemią m.in. szyby górnicze, a wiele innych – nie zagospodarowano i obecnie są w opłakanym stanie technicznym, stając się jednocześnie miejscem schadzek młodzieży i bezdomnych.
Komentarze
18 komentarzy
Mi tez ta kopalnia kojarzy się z patologią i piwskiem wiec dobrze,że to zamknęli
proste pytanie :
pili piwo za twoje pieniądze czy swoje ?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Gdzie ma powstać te centrum rehabilitacji? To prywatna inwestycja? Trochę czasu minęło zanim sytuacja na osiedlu się unormowała ale paradoksalnie w najbliższej przyszłości na terenach, gdzie "coś umarło" powstają nowe firmy i ludzie znowu znajdują zatrudnienie. Bliskość autostrady, Czech spory obszar z łatwym dostępem ludzi sprawia, że jest szansa by strefa się szybko rozwijała.
Nigdy dlatego że większość Polaków i tak zawsze wybierze tego kto da więcej. Nawet wartość pieniądza nie ma znaczenia. Ważne by każdy miał plik banknotów.
Ciekaw jestem kiedy ta druga polowa polskiej społeczności to zrozumie. Przecież dzisiaj już nie można być tak naiwnym jak to miało miejsce w Nazistycznych Niemczech przed 2 wojną światową. Nasz Baschar al-Assad-Kaczynski przecież steruje w tym kierunku. Cz można być naprawdę tak Głupi i ślepy, Tak Można.
W historii nic nie mija by móc powiedzieć "było minęło". Oddźwięk kazdej decyzji ma konsekwencje na następne stulecia.
To był właśnie wielki błąd PRL-u, OK było minęło, a dzisiaj jest to błąd Pana Baschar al-Assad-Kaczynski i Ludzi którzy go wybrali.
Nie opluwajcie górnictwa bo większość z Was na Śląsk przyjechało z niczym i wszystko co dziś macie zawdzięczacie ich ciężkiej pracy. To był właśnie wielki błąd PRL-u że zamiast historii Polaków nauczano historii Polski. W konsekwencji większość społeczeństwa ma o sobie wyobrażenie magnatów a pochodzi od chłopów panszczyznianych którym awans społeczny umożliwił właśnie ówczesny Śląsk i jego bogaty przemysł. A że generował on patologie ... cóż, każda branża generuje jakieś patologie.
Tu jak by żloto wydobywali,tez sie nie oplaci,to DZIKI KRAJ ,
Mieszkam tu od urodzenia.Ojciec pracował jako strażnik zakładowy,stał na bramie.Wtedy,jako dziecko widziałam wiecej pijanych górników ,niż innych po zamknieciu KWK. Dosłownie co wypłata,to któryś leżał pijany na ławce ,czy pod barem.Wtedy to ludziom nie przeszkadzało.Jak się wtedy mawiało ',,na gornika nie ma ceny .. bo gornik mógł wszystko ,a wszystkie sprawy załatwiało się za flaszkę ." Imprezy ,kopalniane ,gdzie nauczyciele mieli prawie 2szystko za darmo a z nas dzieci szkoła robiła błaznów przez nakaz występowania w głupich przedstawieniach,przebierankach itp.Małżeństwo w artykule jako jedni z pierwszych opuścili osiedle a tej pani mile nie wspominam.Dlaczego w artykule nie jest napisane,ze na terenach pokopalnianych są zakłady,które zatrudniają ludzi z osiedla i z innych miast np.Azis,Eko Glob,Mitko i woele innych.Firmy te sie rozwijają. Na wiosnę ma ruszyć budowa centrum rehabilitacji.Owszem brakuje orkiestry górniczej,ktora grała pod oknami w święta,ale życie toczy się dalej.Mamy wszystko ,co potrzeba lekarzy-brakuje okulisty.Artykuł jak dla mnie jest nierzetelny.
Kopalnia nadal w nas żyje – czy ten ktoś umie sobie wyobrazic ze obecny transport Żywności na A4 będzie Furmankami i zaprzęgiem Konnym Realizowany. Nostalgia. Komentarz innego czytelnika - "gdyby przypadkiem nastąpił koniec świata nasz kraj ma szanse 100 lat sobie przedłużyć, bo o tyle a może i więcej jesteśmy do tyłu".
Styropianowcy zlikwidowali kopalnię węgla koksowego gdzie obecna cena ponad 150$ za Mg. Skazując pokolenie urodzone w latach 80tych na emigrację. Nie dając w zamian nic.
Po prostu skończyło się balowanie za nasze podatki
Czemu kopalnia nie posprzątała po sobie tego burdelu?
Znowu my mamy do tego dopłacać ?
Z własnych środków??? Wszystkie KWK są wspomagane z budżetu Państwa, gdyby nie miliony drobnych przedsiębiorstw z których jest Budżet Polski KWK byłyby już dawno historią...
Co to ma wspólnego z górnikami z 1maja? Głupku. Wszędzie się pchasz z tą twoją beznadziejną petycją.
A tu nowa szansa dla terenów po kopalni!
https://www.petycjeonline.com/emb/304155