Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

06.01.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Przytaczamy najważniejsze wydarzenia z życia gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego w 2020 roku, które podjęliśmy na łamach „Nowin Raciborskich”. Zapraszamy do podróży w czasie.

Smaczki z gmin powiatu raciborskiego. Tym żyliśmy w 2020 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

STYCZEŃ

Kornowac: wieloletnia dyrektor przeszła na emeryturę

Wiesława Bochynek wraz z końcem roku przestała dyrektorować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kornowacu przechodząc na zasłużoną emeryturę. Przeprowadziliśmy z panią dyrektor wywiad, w którym podsumowała swoją pracę na rzecz gminy Kornowac, a tę podejmowała od 1992 roku. Nowym dyrektorem GOK-u została wówczas związana z Raciborskim Centrum Kultury Alicja Ploch-Burda.

Pietrowice Wielkie: tężnia gotowa

Wybudowana w Pietrowicach Wielkich przy ulicy Bończyka tężnia solankowa została ukończona. Wówczas urzędnicy planowali otwarcie obiektu w okresie świąt Wielkanocnych. Później plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Gamów: wójt królem

W Raciborzu żadna z parafii w 2020 r. nie podjęła się organizacji Orszaku Trzech Króli wspólnie z fundacją Trzech Króli. Wydarzenia nie zabrakło natomiast w Gamowie w gminie Rudnik. Tradycyjnie w rolę jednego z mędrców ze wschodu wcielił się wójt gminy Piotr Rybka.

Kuźnia Raciborska: potrzebny radiowóz

Policjanci z Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej poinformowali radnych o potrzebie zakupu radiowozu, prosząc ich o wsparcie finansowe. Mundurowi wskazywali, że potrzebują dacii duster, która ułatwi im codzienną służbę, głównie na terenach leśnych.

Pietrowice Wielkie: Eko-wystawa zagrożona

Coraz głośniej w Pietrowicach Wielkich mówiło się, że organizacja jubileuszowej Eko-wystawy jest zagrożona. Wówczas urzędnicy wskazywali, że jej odbycie jest uzależnione od wystawców, a tych wówczas było niewielu. Środków na ten cel nie było również zabezpieczonych w budżecie.

Babice: nowy sołtys na czele wioski

Babice to drugie sołectwo Nędzy po Górkach Śląskich, gdzie wybrano nowego sołtysa przed końcem kadencji. To z uwagi na rezygnację wyłonionych przed rokiem szefów dwóch wsi. W Babicach o losach wioski mieszkańcy zdecydowali 20 stycznia, wybierając na nowego szefa Longina Kałusa (wcześniej sołectwu szefowała Magdalena Buczek).

Górki Śląskie: powiat zapomniał o tej wsi?

Tak mówił Henryk Postawka, radny z Górek Śląskich. Głos w tej sprawie wygłosił podczas dyskusji na sesji rady gminy, kiedy rozmawiano o przekazywanym wsparciu finansowym powiatowi na rzecz PKS-u przez Nędzę.


LUTY

Ruda Kozielska: zaatakowała ptasia grypa

W pierwszym lutowym wydaniu „Nowin Raciborskich” informowaliśmy o ognisku ptasiej grypy, które wykryto w Rudzie Kozielskich (gm. Kuźnia Raciborska). Wówczas Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreślał, że wirus ten jest wysoce zjadliwy dla ptaków, jednak nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zgodnie z aktualnymi doniesieniami naukowymi nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do człowieka. Ponadto zalecał stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Łubowice: powiatowe święto plonów

W lutym pojawiły się pierwsze informacje o organizacji powiatowych dożynek, które miały odbyć się w Łubowicach w gminie Rudnik. Później plany zweryfikował koronawirus i wydarzenie przeniesiono na 2021 rok.

Kornowac: kobieta przejęła rządy

W sołectwie Kornowac odbyły się wybory sołeckie na nowego szefa wioski po tym jak zrezygnował ten dotychczasowy. Mieszkańcy losy wioski powierzyli w ręce Klaudii Maciaszek, która zastąpiła na tym stanowisku Piotra Tomalę. Podczas spotkania rozmawiano również o rowach, szkole i przebudowie DW 935, czyli tematach, które ciekawiły mieszkańców.

Krzanowice: radość w gminie

Do Krzanowic trafiło 1 mln 200 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki pozwoliły na przeprowadzenie rewitalizacji rynku.

Krzanowice: gruz w hydrancie

Przewodniczący krzanowickiej rady miejskiej Jan Długosz, a zarazem prezes OSP Krzanowice, na sesji zgłosił Wojciechowi Błajdzie, prezesowi wodociągów, problem z hydrantami. Przewodniczący relacjonował, że z jednego z hydrantów zamiast wody, wyleciał gruz.

Kornowac: wyprawki dla dzieci

Wójt Grzegorz Niestrój wręczył wyprawę dla pierwszego dziecka urodzonego w 2020 roku i zameldowanego na terenie Kornowaca. Był to Filip Lenard (prezent w urzędzie odebrał jego ojciec, pan Sławomir). Wówczas poinformowano, że na podobne prezenty mogą liczyć inne dzieci, które przyszły na świat po 1 stycznia 2020 r. i są zameldowane na terenie gminy. Tym samym Kornowac rozpoczął wydawanie wyprawek nowo narodzonym mieszkańcom.

Pietrowice Wielkie: nagrodzono przedsiębiorców

Po raz 15 samorząd pietrowicki wyróżnił swoimi statuetkami przedsiębiorców z terenu gminy na dorocznej gali. W Centrum Społeczno-Kulturalnym odbyła się ceremonia wręczenia „oscarów gospodarczych” poprowadzona przez Sylwię Mróz i Piotra Bajaka. Wydarzeniu towarzyszył występ kabaretu „Koń Polski”.


MARZEC

Chałupki: dworzec w rękach gminy

Dworzec w Chałupkach zmienił właściciela. Po wieloletnich staraniach trafił we władania miejscowych samorządowców. W pierwszym marcowym wydaniu „Nowin Raciborskich” opublikowaliśmy wywiad z wójtem Grzegorzem Utrackim, pytając o plany gminy wobec tego miejsca.

Nędza, Kuźnia Raciborska: PKS-em do szpitala

Trzy miesiące mieszkańcy Nędzy i Kuźni Raciborskiej musieli czekać na rozwiązanie problemu z dojazdem do szpitala na Gamowską, bo kursy PKS-u wraz z grudniem zlikwidowano z tych miejscowości. Przywrócono je 1 marca, jednak w zamian za to innych kursów się pozbyto.

Ciechowice, Grzegorzowice: bliżej mostu

Po ponad dwóch miesiącach od ukazania się informacji z otwarcia ofert na wykonanie projektu mostu nad Odrą w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 421 na terenie gmin Rudnik i Nędza, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił informację o wyborze najkorzystniejszej oferty. Wybrano konsorcjum firm – lider IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo z Wrocławia, partner – IDOM Consulting, Engineering, Architecture z Hiszpanii, które podjęło się realizacji 2 mln 405 tys. zł brutto.

Pietrowice Wielkie: ukłon dla seniorów

Pietrowice Wielkie zainaugurowały działalność dziennego domu seniora. – To wyjątkowa chwila dla naszej gminy – cieszył się podczas otwarcia wójt Andrzej Wawrzynek.

Bolesław: wioska w żałobie

Tłumy osób – rodzina, znajomi, przyjaciele, a także przedstawiciele władzy lokalnej pożegnali w czwartek 5 marca wieloletniego sołtysa Bolesławia, Bertolda Fichnę. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. św. Jadwigi w Bolesławiu. – Poświęcił się swojemu samorządowemu powołaniu bez reszty. Dzieląc swój czas na rodzinę, gospodarstwo rolne, sprawy wsi i gminy – wspominał zmarłego wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. Bertold Fichna zmarł nagle w wieku 58 lat w nocy z 29 lutego na 1 marca.

Nędza: gmina z chrapką na dworzec

Wójt Nędzy Anna Iskała wyjawiła, że samorząd jest chętny przejąć dworzec kolejowy zlokalizowany w stolicy gminy. – Ale całkowicie nieodpłatnie – mówiła podczas obrad rady gminy.

Czytaj podobne