Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

06.01.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Przytaczamy najważniejsze wydarzenia z życia gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego w 2020 roku, które podjęliśmy na łamach „Nowin Raciborskich”. Zapraszamy do podróży w czasie.

Smaczki z gmin powiatu raciborskiego. Tym żyliśmy w 2020 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

KWIECIEŃ

Niemcy, Tworków: stewardessa o pracy w dobie koronawirusa

Na łamach Nowin opisywaliśmy, jak koronawirus odmieniał różne części świata oraz branże. Pytaliśmy o to osoby pochodzące z powiatu raciborskiego, ale mieszkające już gdzie indziej. Jako pierwsza porozmawiała z nami tworkowianka Karina Mrowiec pracująca w niemieckich liniach lotniczych Condor jako stewardessa.

Pietrowice Wielkie, Kuźnia Raciborska: śmieciarze nie dają spokoju

Wraz z cieplejszą temperaturą zaczął wybrzmiewać problem dzikich wysypisk. Mówiło się o nim zarówno w Pietrowicach Wielkich jak i Kuźni Raciborskiej.

Rudyszwałd: pożegnano proboszcza

Po półtora roku od śmierci proboszcza Piotra Figurniaka, mieszkańcy sołectwa Rudyszwałd w gminie Krzyżanowice ponownie musieli zmierzyć się ze smutną rzeczywistością. Zmarł ich kolejny proboszcz, ks. Adam Igielski – duchowny, który przed laty pełnił posługę we wsi. Ostatnim życzeniem księdza, był powrót do Rudyszwałdu, gdzie został pochowany na parafialnym cmentarzu.

Krzanowice: maseczki dla uczniów

Szkolny zgiełk zastąpił stukot maszyn do szycia. Z inicjatywy dyrektor szkoły, dr. Kornelii Lach, panie sprzątaczki zaczęły szyć maseczki ochronne. Podobne akcje podejmowało również szereg innych placówek, ośrodków kultury, stowarzyszeń czy osób prywatnych na terenie powiatu raciborskiego.

Powiat: pomoc dla przedsiębiorców

Gminy powiatu raciborskiego zaczęły wprowadzać rozwiązania dla lokalnych przedsiębiorców, mające wspomóc ich w dobie pandemii koronawirusa.

Chałupki: protest na granicy

120 mieszkańców naszego regionu – głównie z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, ale również z Rybnika – domagało się otwarcia granic dla pracowników transgranicznych. Protest odbył się nieopodal przejść granicznych w Chałupkach.


MAJ

Kornowac: spore utrudnienia

Kierowcy podróżujący drogą wojewódzką nr 935 z Raciborza do Rybnika wraz z majem musieli przygotować się na kolejne utrudnienia w ruchu. Trasa stała się nieprzejezdna w związku z podejmowanym tam remontem, choć dojazd do firm, posesji i urzędu gminy został utrzymany.

Pietraszyn, Chałupki: ponowne protesty

Na przejściach granicznych pracownicy transgraniczni po raz kolejny wyrażali swój sprzeciw wobec zamkniętych granic. Protesty odbyły się w Pietraszynie i Chałupkach.

Rzuchów: upamiętnili powstańców

W 99. rocznicę śmierci powstańców śląskich poległych w walkach w Rzuchowie odbyły się skromne uroczystości przy upamiętniającym ich odnowionym pomniku.

Pogrzebień: skromna procesja

Tradycji stało się zadość, choć ta odsłona z powodu pandemii różniła się od poprzednich. W Pogrzebieniu (gm. Kornowac) zorganizowano procesję ku czci św. Floriana. To wydarzenie, któremu początek dało potężne gradobicie, które nawiedziło wieś w 1877 roku.

Nędza: wodę należy oszczędzać

Wójt Nędzy Anna Iskała zaapelowała do mieszkańców swojej gminy o racjonalne korzystanie z wody. – Ocieplanie się klimatu, przejawiające się brakiem opadów śniegu zimą oraz bezdeszczowym początkiem wiosny spowodowało, że narasta zjawisko suszy. Na terenie powiatu raciborskiego zaobserwować można niski poziom wód w rzekach. Zjawisku towarzyszy zagrożenie pożarowe obszarów leśnych. Zachodzi zatem konieczność podjęcia działań mających na celu oszczędzanie wody pitnej – pisała wójt w apelu.

Rudnik: wandale w natarciu

Wójt Rudnika Piotr Rybka zwrócił się z prośbą do redakcji Nowin o nagłośnienie problemu związanego z wandalami, którzy nie ustawali w swoich poczynaniach na terenie gminy. Ciągle dochodziło tam do niszczenia progu zwalniającego przy ulicy Szkolnej. Swoje zastrzeżenia zgłosili również radni: Mirosław Golijasz informował o niszczeniu znaków drogowych, a Edyta Reichel o przeciętej siatce na boisku w Grzegorzowicach.

Tworków: ogień był bezlitosny

– Nie umiem się jeszcze otrząsnąć. Kiedy wspominam ten dzień, chce mi się płakać – mówiła nam Bernadeta Juraszek, poszkodowana w pożarze swojego domu, do którego doszło w Tworkowie 24 kwietnia przy ul Zamkowej. Wartość strat materialnych oszacowano wstępnie na 40 tys. zł, wartość uratowanego mienia to około 80 tys. zł. Jako przyczynę pożaru wskazano nieszczelność przewodu kominowego.


CZERWIEC

Krowiarki: dotacja za deszczówkę

W pierwszym czerwcowym wydaniu informowaliśmy o inicjatywie niewielkich Krowiarek w gminie Pietrowice Wielkie. Tamtejsza rada sołecka uruchomiła dla swoich mieszkańców program dotacyjny na instalacje do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych. Na ten cel przeznaczono pięć tysięcy złotych, przy czym każde gospodarstwo mogło otrzymać refinansowanie tylko jeden raz. Wysokość wsparcia wynosiło 100 złotych.

Wojnowice, Bojanów: jeden proboszcz na dwie wsie

W odezwie z okazji święceń kapłańskich biskup opolski Andrzej Czaja poświęcił dużo miejsca problemowi mniejszej liczby powołań i związanej z tym konieczności połączenia niektórych mniejszych parafii. Pojawiały się wówczas nieoficjalne informacje, że zmiany dotkną również powiat raciborski, a konkretnie sołectwa Wojnowice i Bojanów w gminie Krzanowice. Później biskup poinformował o zmianach personalnych w parafiach. Zapadła decyzja, że ks. Jan Bujak, dotychczasowy proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach zostaje odwołany tego z urzędu i mianowany proboszczem parafii św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu. Natomiast ks. Jan Szymańczuk nie będzie już pełnił funkcji administratora parafii Chrystusa Króla w Bojanowie. Biskup opolski Andrzej Czaja mianował go proboszczem parafii w Wojnowicach oraz proboszczem ex currendo parafii Chrystusa Króla w Bojanowie. Parafie pozostały z własnymi radami parafialnymi, księgami metrykalnymi i odrębnością finansową.

Pietrowice Wielkie: ważna dotacja na ważny remont

W Pietrowicach Wielkich zapanowała radość, bo samorząd otrzymał wsparcie na rewitalizację budynku dworca kolejowego zlokalizowanego w stolicy gminy. To inwestycja, o której mówiło się od lat. Samorząd pozyskał 2,5 mln złotych, kolejne 1,5 musiał dołożyć z własnego budżetu. W obiekcie powstaje Centrum Usług Wspólnych.

Ciechowice: oczyszczalnia gotowa

W czerwcu na łamach „Nowin Raciborskich” podaliśmy informację o zakończonej budowie oczyszczalni ścieków w gminie Nędza, która powstała w sołectwie Ciechowice. To najdroższa i największa inwestycja zrealizowana w historii tej gminy.

Rudyszwałd: ciągły problem

W kolejnym czerwcowym numerze opisaliśmy batalię Lothara Wittka, która ciągnie się już od 67 lat a dotyczy właściwego wytyczenia granicy polsko-czeskiej, żeby rolnik z Rudyszwałdu mógł normalnie uprawiać swoje pole. Koronawirus spotęgował problemy z pracą na roli, którą przedziela granica.

Rudnik: pszczoły giną na potęgę

Z gminy Rudnik popłynął apel pszczelarzy o przestrzeganie przepisów w zakresie wykonywania oprysków. Pszczelarze przypomnieli, że na skutek zabiegów prowadzonych podczas trwania oblotu pszczół, pożyteczne owady masowo giną.

Grzegorzowice: ruiny z historią

W Grzegorzowicach (gm. Rudnik) odsłonięto tablicę informacyjną przedstawiającą historię tamtejszych ruin mostu – to efekt zabiegów podejmowanych przez koło terenowe „Pro Fortalicium” Gmina Rudnik. W uroczystościach przeszkodził ulewny deszcz, który skrócił wydarzenie do minimum.

Turze: wizyta premiera

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do sołectwa Turze w gminie Kuźnia Raciborska, gdzie wspólnie z burmistrzem Kuźni Raciborskiej Pawłem Machą i starostą Grzegorzem Swobodą spotkał się z mediami na krótkim briefingu prasowym. Spotkanie odbyło się przy okazji wizyty premiera na zbiorniku Racibórz.