Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Żwirownie pójdą pod młotek choć prezydent Polowy nie chce tej sprzedaży

30.09.2020 20:08 | 9 komentarzy | ma.w

Tereny na Ostrogu - prawie 41 ha, które wyceniono na 3,1 mln zł, zostaną wystawione w przetargu przez Miasto. Zanim radni o tym zdecydowali, prezydent Polowy oznajmił, że jest przeciwny transakcji i przedstawił swoje liczne argumenty.

Żwirownie pójdą pod młotek choć prezydent Polowy nie chce tej sprzedaży
Potencjalny inwestor dla żwirowni na Ostrogu Krzysztof Fiołka w otoczeniu radnych Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piotr Klima uznał, że źle to świadczy, że 30 lat nie potrafimy podjąć męskiej decyzji w tej sprawie. Dla radnego dużym atutem jest, że inwestować chce raciborzanin. - Wolałbym mieć kogoś swojego - oznajmił. Nazwał Fiołkę niebagatelnym przedsiębiorcą, który kupił teren i hale po Ramecie i będzie tam domki działkowe produkował. - Możemy podjąć tę uchwałę i zobowiązać prezydenta do jej realizacji - stwierdził rajca. Uznał, że trzeba trzymać temat jako gorący, a inwestora nie zrażać.

Henryk Mainusz mówił, że radni decyzją "za" niczego nikomu nie dają. - Za ile ktoś kupi, to znak zapytania - zaznaczył. Dziwiło go, że w miniony czwartek, na komisji zdania były zgodne, żeby sprzedać. - Dziś mamy sprzeczny przekaz od tego czwartkowego. Kto jest wnioskodawcą uchwały? Bo przychodzi pan prezydent do nas po tygodniu żeby jednak nie sprzedawać. Czemu ja mam te kasztany z ognia wyciągać? Ja tego nie wymyśliłem - grzmiał były szef rady miejskiej. Polowemu radził nie szukać pleców, na których oprze pomysł sprzedaży. - Nie rozumiem dlaczego prezentuje pan sprzeczne stanowiska. Wnioskodawca, który zniechęca? - dziwił się Mainusz.

Przed radą wystąpił wiceprezydent Michał Fita.

Podkreślił, że tak jak wszyscy jest zaskoczony sytuacją. - Wydział gospodarki pracował nad uchwałą trochę czasu. Zlecono operat szacunkowy w lutym, doszacowano go w ubiegłym tygodniu. Rozważaliśmy zagospodarowanie terenu w ramach jakiegoś programu unijnego, ale zapadła decyzja, żeby "zlecić" to jednak na zewnątrz. Potencjalny inwestor nie chciał się już wypowiadać na sesji na ten temat - poinformował Fita radnych. Nie zamierzał przekonywać radnych, ale zaproponował, że jeśli ci potrzebują więcej czasu do namysłu, to jest za dodatkowym spotkaniem w tej sprawie.

Paweł Rycka też czuł się zbulwersowany. - Mógł pan sam wycofać, robi pan z nas aktorów? A jak przedsiębiorca pójdzie gdzie indziej? Nie będzie na nas chciał czekać? - pytał radny z Płoni.

Dariusz Polowy mówił, że żadne przymuszanie radnych do podejmowania decyzji nie ma miejsca. Stwierdził, że nie chce blokować inicjatyw wychodzących z lokalnego środowiska. Docenia K. Fiołkę i nie stawia sprawie bariery. - Przedstawiam radzie temat do dyskusji i przegłosowania - skwitował.

Po kwadransie przerwy odbyło się głosowanie, w którym radni zdecydowali o wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działek gruntu położonych w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej stosunkiem 14 za, 2 przeciw i 7 wstrzymujących się.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz