Piątek, 29 listopada 2024

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Jak wybrać dobry telewizor? Sprawdź, na jakie parametry warto zwrócić uwagę!

26.08.2020 14:12 | 0 komentarzy | MK

W sklepach czekają setki modeli o różnych przekątnych ekranu, rozdzielczościach, funkcjach. Jaki telewizor wybrać dla siebie? Aby podjąć dobrą decyzję, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami tego sprzętu, a potem dopasować go do swoich potrzeb.

Jak wybrać dobry telewizor? Sprawdź, na jakie parametry warto zwrócić uwagę!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za najlepszy telewizor wcale nie trzeba płacić fortuny. Udany sprzęt, który posłuży na lata, można kupić już za około 2 000 złotych. Klucz to przyjrzenie się jego parametrom technicznym, które decydują nie tylko o jakości obrazu, ale również o dostępnych funkcjach.

1. Rozdzielczość – Full HD czy 4K?

Przez długi czas w salonach Polaków królowały telewizory Full HD, czyli o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Dzisiaj praktycznie każdy ranking telewizorów wymienia jako najlepsze telewizory 4K UHD (Ultra HD), które mają aż cztery razy więcej pikseli od Full HD – 3840 x 2160.

Większa rozdzielczość to wyraźniejszy, bardziej szczegółowy obraz. Dodatkowo coraz więcej materiałów dostępnych jest w formacie 4K, dlatego zakup takiego modelu będzie przyszłościową decyzją. Standard Full HD powoli wychodzi z użycia, dlatego przy zakupie nowego telewizora warto postawić na najlepszą dostępną obecnie rozdzielczość.

2. Wielkość ekranu – dopasowana do potrzeb

Kolejna ważna kwestia to wielkość ekranu. Jaki telewizor będzie wtedy najlepszy? Jego przekątna powinna być powiązana z rozdzielczością, ale też z miejscem jego ustawienia.

Jeżeli chcemy zdecydować się na zakupienie telewizora 4K UHD, najlepiej wybrać ekran mający co najmniej 43 cale. Na mniejszych ekranach różnica nie będzie widoczna, dlatego wydawanie sporej sumy na model z większą rozdzielczością nie jest opłacalne, biorąc pod uwagę jakość obrazu.

Oczywiście, najlepszy telewizor to także ten, który będzie dopasowany do miejsca, w którym ma się znaleźć. Warto pamiętać o tym, że im większy ekran, tym dalsza powinna być jego odległość od użytkownika. Przykładowo, urządzenia z ekranem 55-calowym najlepiej oglądać z 2-4 metrów.

3. Jakość obrazu – nie tylko LED

Najwięcej telewizorów dostępnych w sklepach działa w technologii LED – na ekran składają się wtedy niewielkie diody ledowe. Jednak kilku producentów poszło naprzód i oferuje bardziej zaawansowane technologie – telewizory OLED oraz QLED.

Technologia OLED bazuje na organicznych diodach, które mają krótszy czas reakcji i wierniej odwzorowują barwy. Z kolei telewizory QLED wykorzystują technologię nanokryształów, które także dają bardzo wysoką jakość obrazu i dodatkowo są odporne na wypalanie. Takie modele wygrywają praktycznie każdy ranking telewizorów i cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami od użytkowników, lecz wymagają większej inwestycji.

4. Smart TV – łatwy dostęp do internetu

Dzisiaj na telewizorze nie tylko oglądamy programy z popularnych kanałów, ale również korzystamy z serwisów streamingowych jak Netflix czy HBO GO. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w telewizor oferujący funkcję Smart TV, czyli szeroką gamę oprogramowania, które poszerza jego funkcjonalność po podłączeniu do internetu.

W zależności od marki telewizor może oferować różne oprogramowanie, na przykład w modelach Samsung to Tizen, w LG WebOS, natomiast u pozostałych Android TV lub systemy producenta.

5. Dodatkowe opcje – dla wymagających

Nowoczesne telewizory mogą zaoferować też dostęp do wielu dodatkowych funkcji, dzięki którym można uzyskać jeszcze lepszą jakość obrazu i całkowicie nowe wrażenia podczas domowych seansów.

W przypadku zakupu telewizora 4K warto wybrać model z HDR (High Dynamic Range), który poszerza paletę kolorów i zwiększa kontrast ekranu. Ciekawą propozycją są także telewizory z zakrzywionym ekranem, który daje efekt rozszerzenia obrazu.

Warto też zwrócić uwagę na telewizory z Ambilight – według wielu użytkowników najlepszy telewizor powinien być wyposażony w taką funkcję. Telewizor emituje wtedy kolorową poświatę odpowiadającą obrazowi na ekranie.

Przy zakupie telewizora należy również zwrócić uwagę na dostępne złącza, które służą do podłączenia zewnętrznego sprzętu. Podstawa to złącza HDMI oraz USB. Telewizor powinien obsługiwać łączność bezprzewodową przez Wi-Fi, a niektóre modele oferują też łączność przewodową przez kabel RJ-45.

 

Materiał zewnętrzny