Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Podziękowania, awanse i odznaczenia. Święto Służby Więziennej w Raciborzu [ZDJĘCIA]

18.02.2020 12:35 | 0 komentarzy | mad

Wydarzenie było okazją do podziękowań oraz wręczenia odznaczeń resortowych i aktów nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.

Podziękowania, awanse i odznaczenia. Święto Służby Więziennej w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczne obchody święta Służby Więziennej przypadają w 101 rocznicę powołania więziennictwa. 8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych - pierwszy akt prawny regulujący organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Raciborskie uroczystości odbyły się we wtorkowe przedpołudnie 18 lutego w świetlicy „Doro” położonej na terenie raciborskiej jednostki penitencjarnej.

Podziękowania

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia resortowe oraz akty nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej. Awanse na wyższe stopnie służbowe w raciborskiej jednostce otrzymało: 18 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 1 w korpusie chorążych oraz 5 w korpusie oficerów. Minister Sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 4 odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.

Święto Służby Więziennej to także okazja do złożenia podziękowań za codzienną, bardzo trudną służbę nie tylko samym funkcjonariuszom, ale też ich bliskim, którzy na co dzień im towarzyszą i wspierają. Dyrektor zakładu karnego, płk Grzegorz Kosiński w swoim przemówieniu nawiązywał do dekretu podpisanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego. – Od tego czasu w sposób ciągły służymy Rzeczpospolitej Polskiej – podkreślał dyrektor. Zauważając, że Służba Więzienna to trzecia formacja w kraju co do wielkości w systemie bezpieczeństwa państwa.

– Jesteśmy z tego dumni, że możemy służyć naszemu narodowi – mówił płk Grzegorz Kosiński.

Dalej dyrektor powiedział o programie modernizacji Służby Więziennej, który znacząco wpłynął na funkcjonalnie jednostek penitencjarnych, modernizację uzbrojenia i podwyżki uposażenia. Dyrektor chwalił także program „Praca dla więźniów”. – W tej chwili pracuje około 70 procent osadzonych, którzy są zdolni do pracy. Nigdy w historii powojennego państwa taka liczba osadzonych nie pracowała – podał pułkownik. Składając funkcjonariuszom Służby Więziennej podziękowania za ich codzienną służbę.

Wymagająca służba

Praca w więziennictwie to praca z groźnymi przestępcami, więźniami niebezpiecznymi, działającymi impulsywnie i gwałtownie, ale też z osobami uzależnionymi, skazanymi z deficytami intelektualnymi, z zaburzeniami osobowości i nastroju. Wymaga to nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale również odporności psychicznej. Stąd też funkcjonariusze stale się szkolą, podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i osobiste.

Specjaliści ze Służby Więziennej prowadzą również terapię uzależnień od alkoholu i narkotyków, pracują z osobami z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonymi umysłowo. Narzędziem resocjalizacji jest przede wszystkim praca, w województwie śląskim ponad połowa skazanych jest zatrudniona na terenie więzień lub poza nimi. Resocjalizacji służą także nauczanie, środki terapeutyczne, zajęcia kulturalno – oświatowe i sportowe, a także kontakty skazanych z rodziną i światem zewnętrznym. Szczególną rolę w readaptacji społecznej skazanych stanowią programy resocjalizacji oraz współpraca ze środowiskiem zewnętrznym.

W służbie więziennej poza funkcjonariuszami działów ochrony, wychowawcami i psychologami, służą również kwatermistrze, informatycy, lekarze i pielęgniarki, a także pracownicy administracyjno - biurowi. Każdego dnia pracują na rzecz bezpieczeństwa publicznego, realizując zadania od spraw socjalno – bytowych po zatrudnienie więźniów, nauczanie i terapię.