Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Śmiertelne żniwo epidemii. Jak uchronić się przed chorobą?

16.02.2020 07:00 | 0 komentarzy | żet

Epidemia koronawirusa to lekkie przeziębienie w porównaniu z pandemią hiszpanki, na którą sto lat temu zachorowała trzecia część ludzkości. W ówczesnych „Nowinach Raciborskich” natrafiliśmy na poradnik, jak zachować się podczas epidemii. Ponadto gazeta informowała o podejrzanym mieszkańcu Owsiszcz, który próbował sprzedać w Raciborzu pochodzące z kradzieży złote obrączki, trującej gorzałce oraz politycznym kazaniu w kościele Dominikanów. Zapraszamy do lektury artykułu, którym niczym wehikuł czasu, pozwala przenieść się do Raciborza sprzed stu lat. 

Śmiertelne żniwo epidemii. Jak uchronić się przed chorobą?
Ilustracja poglądowa (www.wnd.com)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 13 lutego 1920 r.

Aresztowanie pasera

Racibórz. Aresztowano tu pewnego człowieka z Owsiszcza, który tu u pewnego handlarza starszyzny chciał sprzedać 21 złotych nowych pierścieni i parę kolczyków. Sprawa ta była owemu handlarzowi podejrzana, więc powiadomił poilcyę. Rzeczy te niewątpliwie pochodzą z kradzieży w jakim składzie złotniczym, gdyż są zupełnie nowe i nawet karteczki z oznaczeniem ceny itp. nie są z pierścieni usunięte.

Jak się zachować podczas obecnej epidemii influency hiszpańskiej*?

1. Influenca jest chorobą zaraźliwą, przenoszącą się na

osoby. Ponieważ chory rozpyla ze swoich organów oddechowych wiele śluzu w bardzo drobnych kropelkach przepełnionych bacylami influency, przeto można się już i przez to zarazić jeżeli się takie powietrze wdycha, poza tem można chorobę tę przenieść także przez dotknięcie ręki, chustki do nosa i innych przedmiotów zanieczyszczonych śluzem chorego.

2. Najgłówniejszym środkiem dla zapobiegnięcia zarazy jest unikanie zetknięcia się z chorymi na influencę. Największe niebezpieczeństwo przedstawia się w pobycie w tym samym pokoju, w którym znajdują się chory na influencę.

3. Bacyle influencyjne pozostają w narządzie oddechowym jeszcze przez 2 tygodnie po

przebyciu choroby i to w stanie silnie zaraźliwym. Dlatego należy wstrzymać się od całowania innych, i to tak twarzy jak rąk, przez czas dłuższy po chorobie, a w ogólności należy zaprzestać całowania podczas epidemii.

4. Przy pierwszych objawach choroby należy natychmiast położyć się do łóżka, o ile możliwie, w osobnym pokoju, aby choroby nie przenieść na resztę rodziny. Leżenie w łóżku jest koniecznem nie tylko dlatego, żeby samemu nie być szerzycielem choroby, lecz aby oszczędzać serce, przez co się łatwiej chorobę zniesie. Koniecznem jest też natychmiastowe wezwanie lekarza.

5. Ponieważ nie posiadamy środka swoistego przeciwko hiszpance, poleca się usuwać z organizmu jak najwięcej trucizny wytworzonej przez bacyle influencyjne i to wywołując silne poty przez picie gorącej herbaty z cytryną, mleka i innych napojów.

6. Poleca się nadto często płukać gardło wodą ze solą lub rozczynem wody utlenionej (łyżeczkę od kawy perhydrolu na szklankę wody), nadto pluć należy tylko do naczyń z wodą, jak w ogóle wskazana jest jak największa czystość osoby chorego, pokoju w którym leży i otoczenia.

7. Środków wewnętrznych jak aspiryna i innych używać należy tylko wtedy, jeżeli je lekarz uzna za stosowne i przepisze, gdyż w pewnych przypadkach mogą i zaszkodzić.

* Pod koniec I wojny światowej epidemia grypy hiszpanki (zwanej też influencą) pochłonęła według różnych szacunków od 50 do 100 milionów ofiar śmiertelnych (więcej niż wojna). Na całym świecie zachorowało na nią około 500 milionów ludzi, czyli 1/3 ówczesnej ludzkości.