To nie palenie odpadami powoduje smog. Trujemy się nieprawidłowo paląc węglem
Kontrole przeprowadzone przez urzędników w kotłowniach domów jednorodzinnych nie pozostawiają złudzeń. Nadmierne dymienie i smród uchodzący z kominów rzadko kiedy jest efektem spalania odpadów. Najczęściej chodzi o złą technikę palenia węglem. W efekcie smog i przekroczone normy pyłów to od kilku tygodni niemal norma w naszym, i nie tylko zresztą w naszym, powiecie.
Na forach dyskusyjnych toczą się zażarte dyskusje. Ludzie zamieszczają w Internecie kolejne zdjęcia dymiących kominów. Padają kolejne propozycje walki ze smogiem, niektóre radykalne, jak np. zakazanie palenia paliwami stałymi, choć droga do tego by wszystkie budynki w powiecie były podłączone do sieci gazowej czy ciepłowniczej daleka. Ci którzy dymią, odpowiadają, że palą dopuszczonym do użytku opałem, a na wymianę kotła ich nie stać, nie mają ocieplonego domu itp. itd. Co roku to samo. Jeden drugiego nie zrozumie, jeden drugiemu nie odpuści. Konflikty narastają. Jedna z rybnickich redakcji rozpoczęła kontrowersyjną akcję „Karny kopciuch”, której założeniem jest piętnowanie właścicieli dymiących kominów. Autorzy akcji zachęcają przy tym do wymiany źródeł ciepła i wskazują możliwość pozyskania dofinansowania. Przeciwnicy akcji odpowiadają, że wszystko to brzmi efektownie, ale w praktyce jest trudne do realizacji, bo z reguły konieczność wymiany źródła ciepła, pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia kolejnych, bardzo kosztownych inwestycji. Na które nie wszystkich stać. Problem smogu pozostaje nierozwiązany – zbyt często dusimy się w gryzącym dymie. Czy jesteśmy na to skazani?
Zaostrzone normy
Przypomnijmy, że w połowie października zaczęły obowiązywać zaostrzone normy informowania i alarmowania o smogu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska alarm smogowy ogłaszany jest przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10. Poziom ostrzegawczy to 100 mikrogramów. Wcześniejsze rozporządzenie z 2012 r. mówiło odpowiednio o 300 i 200 mikrogramach na metr sześcienny.
Zmiany te oznaczają częstsze kontrole tego co spalamy w domowych paleniskach. Gminy mają bowiem obowiązek prowadzić kontrole instalacji spalania paliw stałych po ogłoszeniu ostrzegawczym oraz po ogłoszeniu alarmu smogowego. Po ogłoszeniu alarmu, gmina niezwłocznie musi przeprowadzić co najmniej 5 kontroli. Jest to limit narzucony dla gmin i miast poniżej 50 tys. mieszkańców. Kontrole podczas alarmu smogowego mogą występować zarówno w dni powszednie jak i weekendy lub dni świąteczne. W gminach prowadzone są też kontrole palenisk na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Wtedy najczęściej razem z upoważnionymi pracownikami urzędu działania prowadzi również dzielnicowy. Takie kontrole prowadzą również straże miejskie, tam gdzie one funkcjonują.
Śmieci nie palimy, a z kominów się kopci
Jak na razie wnioski z takich kontroli są... słodko-gorzkie. Dlaczego? Z jednej bowiem strony pocieszające jest to, że mieszkańcy rzadko spalają odpady. Co jednak z tego, skoro wciąż z wielu kominów unosi się gęstym, gryzący dym…
(art)
Cały artykuł dostępny tylko w Nowinach Wodzisławskich z 10 grudnia 2019 r. lub w e-wydaniu.
Komentarze
28 komentarzy
JanNiezbędny czyli ten co przyjechał ze szfaberlandii, wielki i wielmożny żeby walczyć ze smogiem i rozstrzygać kto jest hanysem a kto gorolem. Nie pierdziel że tu jest Śląsk a nie Polska. Spadaj do siebie i będzie OK.
Janosik minus
To zamknij jeszcze jape i będzie ok
JanNiezbędny z mojego komina już dawno smrodu nie ma paciuloku jedyn ! Wracaj tam skąd przyjechałeś.
Janosik do utylizjacji, człowieku tu jest Śląsk nie polska i nie pierdo.... . Wsadź głowa do komina i wdychaj smrody
dopóki mamy takich nieuków jak niżej nigdy nie wyjdziemy z tego węglowego i dieslowego smogu
JanNiezbędny pierrrr jak potrzaskany. Wpisz se w google "przyczyny smogu". Zawsze wymieniane są kominy i samochody. Z tym że kominy dymią tylko w zimie, są też kraje gdzie nie ogrzewa się domów a smog jest większy niż u nas !!! Metalowe pierdzidła smrodzą cały rok więc to z tym powinno się walczyć. Jak ci się nie podoba powietrze w Polsce to wracaj do swojej szfaberladii i tam zaciągaj się świeżym powietrzem. W ogóle po co tu przyjechałeś ?
i co gorole smog wam przeszkadza to wypad tam skąd żeście przyjechali i wasze rodziny tam bedziecie miec czysto
Głupoty piszecie , smog jest z kominów i koniec dyskusji !!!Oprócz tego jeździcie starymi gratami i jest co jest . Wesołych po świętach
Karać tych kopciuchów bez żadnej skruchy, bo może wtedy gdy zapłaci za dymiący komin z 5 000 zł kary, to może zrozumie, że za kolejne 5 000 zł kary miał by już nowy piec 5 klasy.
Kiedy wreszcie nastąpi zakaz palenia czarnym syfem!!!
JanNiezbędny zamknij się ze swoim samochodem w garażu i odpal silnik. Wrażenia gwarantowane.
bylekto, idź się leczyć,chłopie, bo ta wściekła starość ci nie służy.
do~LewackiGrantNaukowy - gorszego pajaca i podlizusa w Pszowie który tak się podlizuje i całuje po nogach jak ty niedomyty podlizusie , jak żyję już ponad 77 lat to tu na tych łamach nie było
już zająłeś w plebiscycie tego roku najgorszego podlizusa i osła 1 miejsce !
GRATULACJE I BUKIET OSTÓW
Fritz, jak zwykle konfabulujesz. Pooddychaj sobie o 19.00 w Mszanie, na ulicy 1 Maja albo w Wodzisławiu, na Radlińskich Chałupkach i wtedy dopiero się wypowiedz na temat Pszowa, zaściankowy mitomanie. To, że w Pszowie powiesili czujnik airly na ścianie urzędu, a z drugiej strony Pszowskiej cały czas dym produkuje komin "komunalnej" kamienicy, to nie jest chyba przypadek?
ni to miasto ni to wieś pszów
w powiecie wodzisławski ma palmę pierwszeństwa
w zadymianiu i truciu swoich mieszkańców .
a jeżeli zgłosisz że sąsiad tak cię truje że nie można otworzyć okna , i po zgłoszeniu tego do urzędu miasta pszów ., natychmiast udaje się do tego domostwa komisja w składzie 3 osób i po " dokładnym " zbadaniu sprawy natychmiast wydaje komunikat że żadnych uchybień nie stwierdzono >
no duża część pracowników urzędu ma prywatne domostwa i co ma zrobić jak pójdzie badać sprawę do sąsiada ?
to proste wszystko jest ok !
sprawa zadymienia pszowa na bocznych ulica już była zgłaszana kilkakrotnie i co dalej ma zrobić taki pracownik który akurat mieszka na zadymionej ulicy ????
to proste do kosza !!!
brawo panie burmistrzu ....
JanNiezbędny
Ciemniaku porównaj ile tych samochodowych kominów jeździ po drogach.
Podłącz spaliny z tego twojego komina do swojego domu i oddychaj tym,. Rzeczywiście dyskusja z idiotą jest bez sensu
Odpal auto i porównaj komin z którego leci dym ? Jest różnica jeśli nie idź się powiesić bo ta dyskusja sensu nie ma . Z peletu nie ma prawie żadnych zanieczyszczeń, z 1 tony jest tylko 3 kg popiołu a jeżeli twój samochód porównujesz do komina to jestem ciekawy czym jeździsz, pewnie passat z lat 80
JanNiezbędny "nie pozdrawia kopciuchów". Zamontował kocioł, który obdarowuje sąsiadów benzenem, toluenem i formaldehydami, ale skoro dymu prawie nie widać, to czuje się rozgrzeszony.
Tabela 3, strona 4 http://www.pzits.not.pl/docs/ksiazki/Pol_%202012/Musialik%20215-222.pdf
JanNiezbędny
Poczytaj poniższe komentarze, strażniku i do roboty, przejdź się po parkingach, co nie chce się?
Ocieplenie domu to koszt około 40 tysięcy, nie jest to jakaś straszna suma , tym bardziej że inwestycja szybko się zwraca a zdrowie jest najważniejsze tego nie można kupić za żadne pieniądze. Dobry kocioł 5 generacji też cena nie straszy za 10 tyś można mieć bardzo fajny piec z modemem, wygoda i czysto a jeszcze bardziej polecam pelet mam taki od 2.lat i jestem bardzo zadowolony . Nie pozdrawiam kopciuchow
Nie w tym problem, że samym węglem, ale w tym, że coraz więcej kotłów podajnikowych = coraz więcej palenisk działa non-stop, w ruchu ciągłym, przez 24-48 godzin. Mimo, że spalają zazwyczaj efektywniej, to przechodzi przez nie 1,5 x do 2 x więcej opału, niż w tym samym domu, zużywano w kotle zasypowym. Zabija nas dobrobyt. Ci co opalają gazem też nie chcą wierzyć, ale mieszkając na osiedlach domków szeregowych, NO2 wdychają obficie cały rok, ze swoich skumulowanych kominów. W kwietniu-maju-czerwcu biegając albo jadąc na rowerze po rozleglejszych rybnickich czy żorskich obszarach nowej deweloperki można płuca wypluć, a dymu z gazowców przeca .... nie widać. Pamiętajcie, że tabele pokazują skład spalin z paliw stałych, w kilogramach, na tonę paliwa, a z gazu sieciowego w gramach, ale z metra sześciennego. Niektóre składniki spalin gazowych wcale tak bardzo nie powalają, jak się to przeliczy na KWh, szczególnie, jeśli mieszkasz w szeregówkach z indywidualnymi kotłami.
A kto sie zemna zgodzi odkad pali sie samym weglem powietrze jest jeszcze gorsze niz bylo kilka lat wstecz ,teraz wychodzac z domu wieczorem wdychajac powietrze az gryzie w gardle a jak palili byle czym to mam wrazenie ze tak nie gryzlo to tylko moja opinia jedynie co bylo tragedia jak ktos palil plastikiem
~RozwalamUmysłyMarne (5.181. * .174
Ja jeden z powodów znam.
Wystarczy się przejść wieczorem 17 - 18 godzina, np. parking w okolicy szkoły nr 5. Tatusie czekają na swoje pociechy, które jeżdżą na łyżwach, oczywiście samochód na chodzie bo chłodno. Parkingi przed sklepami podobnie, rano grzeją złom to normalne.
A teraz straż miejska - ilu to wy takich tatusiów ukaraliscie? Trzeba by ruszyć leniwe du.. Z samochodu, lepiej pisać bzdury!
JanNiezbędny
Strażnik miejski, kogoś wyzywa od nierobów, spójrz w lustro, darmozjadzie. Zamiast pracować, siedzi w samochodzie z uruchomionym silnikiem i pisze brednie, obraża itp
Do autora tych bredni.
Z roku na rok domów ogrzewanych węglem, pieców kopciuchów coraz mniej a smog coraz większy, proszę podać powód tego *dziwnego* zjawiska?
Osoby starsze co mają niskie emerytury powinny dostać dofinansowanie , schorowane również ale młodzi co kasy nie mają pakować torby i wycieczka za granicę, 2 miesiące i mają na nowy piec tylko trzeba chcieć!!!! Kopciuchy trzeba tepic , są ludzi co umieją zapracować na nowy piec ale są też takie lenie co nic nie robią i narzekają, wstydzić się powinniście. Każdy co kopci powinien zostać oskarżony i powinien płacić wysoką kartę natomiast osoby palace śmieci bezwzględne więzienie.
Brud, smród i ubóstwo - Polska :D
No jakie postępy, teraz już stwierdzili że to nie odpady są spalanie, już jakiś nieuk wyczuł kasę. Za chwilę będą chodzili po domach i mówili ludziom jak mają palić. Oczywiście nie za darmo! Podatnicy będą utrzymywać kolejnych nierobów!
Jak się rozpala w piecu, dokłada do niego to zawsze jest dym, ale tego to darmozjady nie wiedzą!