Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Słabsi od reszty świata mogą liczyć na NICH

27.10.2019 11:00 | 0 komentarzy | ma.w

Raz w roku organizacje pozarządowe z powiatu raciborskiego zdają przed starostą raport ze swojej działalności. Dokonuje się to przed szefem komisji zdrowia rady powiatu. Pierwszy raz w tej roli wystąpił radny Franciszek Marcol. Spotkanie z szefami tzw. NGO-sów odbyło się przed minioną sesją powiatową.

Słabsi od reszty świata mogą liczyć na NICH
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dom Pomocy Społecznej im. św. Notburgi reprezentowała na posiedzeniu siostra dyrektorka Stefania Seidel, która zauważyła przed radnymi, że od lat nie można znaleźć w Raciborzu gotowych do pracy lekarzy od schorzeń psychicznych. – Wcześniej pomagała nam doktor Rutkowska. Teraz pozyskaliśmy doktora Wieczorka, dojeżdżającego z Wodzisławia Śląskiego – powiedziała o problemie ze specjalistami.

Komputer jak okno

DPS liczy obecnie około 170 mieszkańców. Trafią ze szpitali w Branicach i Rybniku. Dla nich przyjeżdża raz w tygodniu lekarz od schorzeń psychicznych. – A są różne sytuacje. Mamy wielkie różnice w kwestii wieku naszych podopiecznych, 28 lat ma najmłodszy pensjonariusz, a 96 – najstarszy – opowiadała samorządowcom siostra dyrektorka. Wśród schorzeń dominuje schizofrenia.

Nowością w „Notburgi” jest sala komputerowa, którą S. Seidel nazwała „oknem na świat” dla przebywających w DPS. – Mamy coraz więcej osób obeznanych, wręcz wychowanych na komputerach. One na początek nie mają internetu, ale mamy wobec niego plany – zdradziła szefowa. Mówiła radnym również o wycieczkach i wyjazdach poza ośrodek. – Żeby nie siedzieć tylko w domu. Choćby wyjść do ogrodu, gdzie mamy fit-park. Chcemy żeby ci ludzie czuli się u nas jak u siebie w domu – podsumowała zakonnica.

Posiłki z Białorusi

Przewodniczącego komisji Franciszka Marcola zainteresowało czy mieszkańcy DPS-u „należą do kasy chorych”, bo jeśli tak, to ośrodek zdrowia, do którego się zapisali powinien zagwarantować im właściwą opiekę. Tymi ośrodkami są Centrum Zdrowia z ul. Ocickiej i Twój Lekarz z Ostroga. Tymczasem siostry muszą wynajmować psychiatrę prywatnie, za 1500 zł.

Czy kolejka do „Notburgi” jest długa? – Tak, ale już nie taka jak kiedyś – stwierdziła S. Seidel. Jej zmartwieniem są zmiany na rynku pracy. – Eko-Okna podbierają mi pracowników. 6 osób tak straciłam, z czego 2 wróciły. Pojawiły się za to Białorusinki, po wyższych studiach ekonomicznych, ale żeby je zatrudnić trzeba było załatwić mnóstwo formalności – relacjonowała radnym zakonnica.

Na koniec swego wystąpienia dyrektorka przyznała, że raciborskie starostwo najlepiej w regionie dba o DPS. – Mamy placówki w kilku miastach, mamy porównanie i stwierdzam, że w Raciborzu współpracuje się najlepiej – oceniła Stefania Seidel.

Pięć lat Spektrum

Stowarzyszenie Spektrum założyła grupa rodziców, którzy zrzeszyli się na rzecz własnych dzieci niepełnosprawnych. Działają w siedzibie na terenie dawnego ZEW-u, w pomieszczeniach po byłym przedszkolu. Obecne warunki bytowe oceniają za bardzo dobre, ale sami musieli przeprowadzić kompleksowy remont. Pomogła m.in. młodzież z poprawczaka. Rodzice działają w Spektrum już 5 lat. Jest ich 27. Pod opieką mają 28 dzieci, z Raciborza i powiatu. Zaczynali od opieki nad dziećmi z autyzmem, ale teraz podopiecznymi są także dzieci z zespołem Downa (7 osób). Wszyscy którymi się zajmują są osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek i pozyskuje granty. W Spektrum wskazują na pilną potrzebę utworzenia w mieście Zakładu Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych.

Ludzie:

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Gminy Nędza