Poniedziałek, 28 października 2024

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Skarby Ziemi Wodzisławskiej – zobacz na co możesz jeszcze głosować

18.09.2019 14:48 | 0 komentarzy | (q)

Prezentujemy wyjątkowe smaki, miejsca i wydarzenia nominowane przez czytelników Nowin Wodzisławskich w konkursie „Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli Skarby Ziemi Wodzisławskiej”, zorganizowanego z okazji 20-lecia naszej gazety. Jednocześnie przypominamy, że głosowanie zostało przedłużone do 30 września. Wybierajcie "Skarby" naszego powiatu.

Skarby Ziemi Wodzisławskiej – zobacz na co możesz jeszcze głosować
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

III. Ciekawe wydarzenia (cykliczne festiwale, festyny tematyczne, konkursy, rajdy, biegi itp.)

1. Procesja konna ku czci św. Józefa w Krostoszowicach – co roku w okolicach 1 maja hodowcy koni z powiatu wodzisławskiego zbierają się w Krostoszowicach z bryczkami, na konnej procesji ku czci św. Józefa, patrona rzemieślników, przemierzając w procesji ku kolejnym krzyżom i kapliczkom, poświęconym świętemu.

2. Gwarki i Barbórka obchodzone w Łaziskach – rokrocznie 4 grudnia Stowarzyszenie Świętej Barbary z Łazisk, jedno z najprężniejszych tego rodzaju stowarzyszeń w powiecie, skupiające około 240 członków, organizuje Barbórkę dla wszystkich górników z Łazisk, którzy najpierw spotykają się na mszy świętej, a następnie w strażackiej remizie na piwnym poczęstunku, gdzie wspominają zarówno dawne dzieje, obecne problemy, jak i perspektywy dla górnictwa.

3. Reggae festiwal „Najcieplejsze miejsce na ziemi” w Wodzisławiu Śl. – wodzisławski Reggae Festiwal trwale wpisał się w kalendarz imprez muzycznych w naszym regionie i kraju. Przez dwa dni w środku lata Wodzisław Śl. zmienia się w najcieplejsze miejsce na Ziemi - wszystko to dzięki imprezie z niepowtarzalnym klimatem i zawsze pozytywną atmosferą, która przyciąga rzesze wielbicieli jamajskich klimatów, gorących rytmów i dynamicznej muzyki. Odbyło się już 16. odsłon festiwalu, którego współorganizatorem jest znany i lubiany zespół Tabu!

4. Jarmark pszczeli w Radlinie – wydarzenie z kilkuletnią tradycją odbywające się w listopadzie. Podczas przedsięwzięcia można się zaopatrzyć przede wszystkim w produkty pszczele, ale także w wiele innych zdrowych i naturalnych wyrobów.

5. Przegląd pieśni i piosenki patriotycznej w Pszowie – wydarzenie odbywa się od 2016 r. Konkurs ma na celu krzewienie patriotyzmu za pośrednictwem śpiewu wśród dzieci i młodzieży. Rokrocznie bierze w nim udział ponad 200 osób. Inicjatorem przeglądu był zmarły kilka miesięcy temu wieloletni pszowski radny, Romuald Gebel.

6. Wodzisławska Noc Teatrów – dzięki temu wydarzeniu przestrzeń wodzisławskiej starówki na kilka godzin zmienia się w wielką scenę teatralną. Wodzisławska Noc Teatrów, która wpisała się już w kalendarz imprez artystycznych w Wodzisławiu Śl., to z rozmysłem dobrany repertuar, możliwość spotkania ze wspaniałymi grupami teatralnymi i przede wszystkim dostępność sztuki wysokiej dla każdego, bez ograniczeń.

7. Procesja Pacholcza w parafii św. Antoniego w Syryni – w niewielkiej Syryni do dziś przetrwały tzw. procesje pacholcze, których początki sięgają XVII w., a dokładnie 1672 r. Uczestnikami tych procesji są wyłącznie młodzi ludzie. Z modlitwą i śpiewem na ustach pielgrzymują do przydrożnych krzyży i kapliczek. Niosą ze sobą krzyż z czerwoną stułą, paschał i figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego. Zwyczaj jest pielęgnowany i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nigdy nie został przerwany, nigdy żadna zawierucha historii nie sprawiła, że młodzi zrezygnowali z wypełnienia obietnicy złożonej przez przodków. Każdego roku zwyczaj powtarzany jest w okresie paschalnym.

8. Święty Marcin na Stawach w Bełsznicy – co roku w okolicach 11 listopada w Bełsznicy obchodzony jest hucznie Dzień Świętego Marcina. Mieszkańcy najpierw spotykają się na mszy w kaplicy św. Marcina, a później uczestniczą w barwnej procesji, po której odbywa się piknik.

9. Pokaz Konia Śląskiego w Krostoszowicach – tradycyjnie w lipcu Stowarzyszenie Hodowców i Miłośników Koni Mustang organizuje w Krostoszowicach na terenie rekreacyjnym przy kompleksie boisk Orlik, Pokaz Konia Śląskiego i Wszechstronnie Użytkowego. Na wydarzeniu tym co roku zbierają się nie tylko hodowcy, ale też wszyscy, którzy lubią podziwiać te piękne zwierzęta.

10. Tężniogranie w Radlinie – w okresie wakacyjnym przy radlińskiej tężni odbywają się cotygodniowe koncerty. Przed tłumnie gromadzonymi słuchaczami występują lokalni artyści.

TUTAJ MOŻNA GŁOSOWAĆ: