Chłopiec zastrzelił koleżankę
Zamach na „antychrysta”, tragiczne skutki zabawy z bronią w Raciborzu, kara dla górników – świętokradców z powiatu rybnickiego oraz napad na konwój z pieniędzmi jak z filmów gangsterskich – to tylko część tematów, które redakcja Nowin poruszyła na łamach gazety równo sto lat temu.
Racibórz • 1 sierpnia 1919 r.
Chłopiec zastrzelił koleżankę
Racibórz. Na ul. Panny Maryi bawił się chłopak 9-letni karabinem i przytem zastrzelił 14-letnią Bergerównę. Ciekawość, jakim sposobem taki malec doszedł do posiadania nabitej broni wojskowej?
Nie podchodź do stajni
Racibórz. W lasku około stajni husarów nie wolno się pokazywać między godziną 10 a 4 w nocy, gdyż można tam być łatwo postrzelonym lub zastrzelonym. Jacyś sprawcy nieznani już się kilkakrotnie podkradali pod stajnie, aby ukraść konie, lub co innego zbroić, i nieraz tam już była strzelanina. Wobec tego władze ostrzegają, żeby się tam nie zbliżać.
Ukarani świętokradcy
Z Rybnickiego. Górnik August Panuś z Nowejwsi pow. rybnickiego oraz górnik Jan Sokół z Jankowic popełnili ciężkie świętokradztwo w Połomi w nocy na 6 kwietnia. Oprócz tego skradli świnię w Dolnych Świerklanach. Teraz izba karna w Raciborzu skazała pierwszego z nich na 4 lata a drugiego na 2 lata więzienia.
Aresztowania Polaków w Rybniku
W poniedziałek aresztowano członków zarządu Banku Ludowego pp. Ogana i Piechę i odstawiono do więzienia w Raciborzu. Są starania w biegu, aby postarać się o zastępcę dla aresztowanych celem prowadzenia banku.
Ratyfikacya pokoju w Polsce
Na posiedzeniu komisyi ratyfikacyjnej poseł Loewenstein referował o sprawie odszkodowań, poseł Rymer o lidze narodów, poseł Rataj o traktacie między mocarstwami sprzymierzonymi a Polską.
W głosowaniu uchwalono ratyfikacyę traktatu, traktatu z Niemcami większością 22 przeciwko 3 głosom, zaś ratyfikacyę traktatu koalicyi z Polską 28 głosami przeciw 13.