Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Ksiądz Jan Szywalski przedstawia kapelana Straży Granicznej

24.02.2019 07:00 | 1 komentarz | red.

Stulecie odrodzenia państwa polskiego obchodzone w listopadzie ubiegłego roku to równocześnie stulecie odtworzenia Wojska Polskiego. Przedtem, pod zaborami przez 120 lat Polacy musieli często służyć w obcych armiach.

Ksiądz Jan Szywalski przedstawia kapelana Straży Granicznej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Czy zawsze w mundurze?

– Oczywiście. Pod mundurem noszę białą koszulę i koloratkę.

– Ma ksiądz swój gabinet, swoje biuro duszpasterskie?

– Tak. W siedzibie oddziału przy ulicy Dąbrowskiego 2 w Raciborzu. Jestem tam do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30, ale można się ze mną spotkać także poza godzinami służbowymi. Wiadomo, że w dziedzinie duchowej osobiste rozmowy, gdzieś na prywatnym terenie, bywają bardziej owocne.

– Jaki stopień służbowy ma kapelan?

– Obecnie jestem starszym szeregowym Straży Granicznej. W styczniu zakończyłem szkolenie specjalistyczne do mianowania na pierwszy stopień oficerski. W maju na święto Straży Granicznej zostanę promowany na stopień podporucznika Straży Granicznej. Podobne przeszkolenie przeszedłem wcześniej w wojsku, ale ze względu na specyfikę służby musiałem je przejść na nowo w SG.

– Skąd wzięło się to powołanie do tak szczególnej służby kapłańskiej? Czy to ze względu rodzinnych tradycji?

– Szczerze mówiąc sutanna to też rodzaj munduru. W seminarium spotkałem kolegów, którzy mieli podobne odczucie. Z czasem mundur zmienił tylko formę zewnętrzną, nie eliminując poprzedniej.

Ojciec i brat byli w wojsku, ale była to zasadnicza służba wojskowa. Ja już w szkole średniej myślałem o mundurze. Decydowało patriotyczne wychowanie, ale miałem też pewien pociąg do wojskowego „ordnungu - porządku”. Po maturze chciałem zdawać na WAT – Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, ale wybrałem seminarium duchowne.

– Kiedy się ksiądz zdecydował na przejście do wojska?

– Na początku 2017 roku.

– Czy biskup pozwolił?

– Nie było łatwo uzyskać jego placet, ale w końcu biskup pozwolenie dał.

– Teraz ksiądz jest na terenie diecezji opolskiej.

– Podlegam Biskupi Polowemu. Na początku mojej posługi w Raciborzu odwiedziłem biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, który mnie powitał i pobłogosławił na służbę na terenie swojej diecezji.

– Czy w Straży Granicznej posługują też kapelani innych wyznań?

– Na terenie Polski posługują jeszcze kapelani grekokatoliccy, ewangeliccy i prawosławni.