Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Troszczymy się o otoczenie tak samo jak mieszkańcy – mówią w Eko–Oknach

22.02.2019 07:00 | 5 komentarzy | ma.w

Największy pracodawca w regionie prowadzi rozbudowę fabryki w Kornicach. Powstają nowa hala produkcyjna i magazyn. Towarzyszyć im będzie nowa infrastruktura parkingowa z szeroką na cztery pasy jezdnią. Zmodernizowana zostanie droga dojazdowa do fabryki.

Troszczymy się o otoczenie tak samo jak mieszkańcy – mówią w Eko–Oknach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wspólna troska

– Nam zależy na dobrych dla okolicy rozwiązaniach, podobnie jak mieszkańcom. Mamy tę samą, jak oni, troskę o te tereny. Do tego ciągle dążymy, bo czujemy odpowiedzialność za naszą obecność w regionie. Jednak pewne procesy muszą potrwać – twierdzi Adam Wajda.

Założenie aby uciążliwości powodowane obecnością fabryki minimalnie wpływały na warunki życia codziennego jej sąsiadów towarzyszy rozwojowi spółki od początku jej obecności w Kornicach. Żeby mieszkańcom nie przeszkadzał hałas z hal produkcyjnych, ich bramy są szczelnie zamykane. W niedalekich planach są liczne nasadzenia zieleni, która pojawi się na terenie fabryki.

Tablice z systemem

Ruch ciężarówek odbywający się w kierunku fabryki to nie wszystko. Pozostają samochody osobowe pracowników. Wajda, jako samorządowiec, zna uwagi, jakie płyną do lokalnych władz z narzekaniami na pędzące przez wieś auta z pracownikami. Z inicjatywy Eko-Okien na terenie gminy pojawią się nowe tablice elektroniczne informujące kierowcę o ograniczeniach prędkości. To wspólne przedsięwzięcie firmy i Gminy. Na terenie fabryki uruchomiony zostanie system tzw. google time żeby wracający z pracy widzieli jaki jest czas dojazdu do okolicznych miejscowości różnymi drogami prowadzącymi ze strony Kornic.

„Miesięczny” za 20 zł

Najważniejsza jest jednak promocja transportu zbiorowego. Eko-Okna mają 15 linii autobusowych, którymi jeżdżą pracownicy. Tabor jest powiększany i unowocześniany. Firma kupiła właśnie 6 nowych autokarów (marki mercedes). Wśród nich są już takie z przeznaczeniem na dłuższe trasy. – W ten sposób niwelujemy nadmiar ruchu samochodowego. Pracownicy stopniowo przesiadają się do transportu zbiorowego, bo bilet miesięczny kosztuje ich tylko 20 zł. Zajezdnia jest na terenie zakładu. Zmiana mentalności to także proces. Nie od razu wszyscy się przekonali do jazdy autobusami, ale widzimy postęp w tym zakresie – mówi A. Wajda.

Ponadto prowadzone są rozmowy z samorządami – powiatowym na temat ulicy Wiejskiej i miejskim – o Wierzyńskiego, aby obie drogi naprawić i przebudować. Dzięki temu płynność ruchu przez Racibórz ulegnie poprawie, odciążając przejazd przez tzw. nerkę.

Istnieje też koncepcja uruchomienia linii kolejowej Rybnik – Racibórz – Pietrowice Wielkie. – Z członkiem zarządu województwa Michałem Wosiem prowadzone są rozmowy na ten temat. Byłoby to dodatkowym ułatwieniem w docieraniu pracowników do fabryki – uważa Wajda.

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Wójt Gminy Pietrowice Wielkie