Od stulecia darzą innych swym pięknym brzmieniem
Dla nich sto lat to za mało! Chór Cecilianum z Krzyżkowic w Pszowie świętuje w tym roku jubileusz 100-lecia swojego istnienia.
Aktorskie talenty
Chór reaktywowano w 1955 r. Dyrygentem został młody organista krzyżkowickiej parafii Alojzy Bizoń. - To był dobry i piękny czas zespołu - mówi Czesław Mucha. Przez kilka lat artyści brali udział w jubileuszach kościelnych, konkursach pieśni chóralnych oraz w dalszym ciągu przygotowywali sztuki teatralne. Spektakle były pokłosiem talentów aktorskich młodych członków chóru. Wystawiano m.in. "Igraszki z diabłem". Zespół zdobywał coraz większą popularność. Występował nie tylko na lokalnej scenie, ale również m.in. w Pstrążnej, Bieńkowicach czy Pietrowicach Wielkich. Intensywna praca artystów po raz kolejny została przerwana. - W 1961 r. z pracy w zespole zrezygnował Alojzy Bizoń. W konsekwencji aż na następne 30 lat działalność chóru została zawieszona - wspomina Czesław Mucha.
Piętrowy autobus
Dopiero w 1991 r. chór ponownie został reaktywowany, przyjmując nazwę Cecylia, a później Cecilianum. - Duże zasługi we wznowieniu działalności zespołu ma Józef Mandera, nasz chóralny druh, który obecnie jest prezesem honorowym - mówi Mucha. To m.in. za jego namową nowym dyrygentem został student Akademii Muzycznej w Katowicach, Krzysztof Mańczyk. Wówczas chór zaczął się dynamicznie rozwijać. W jego szeregi wstępowało coraz więcej młodych osób. - Na wyjazdy koncertowe musieliśmy zamawiać autobus piętrowy, żeby pomieścić wszystkich chórzystów - wspomina obecny prezes Cecilianum. Wykonywany przez artystów repertuar również stał się ambitniejszy i trudniejszy. Wykonywano m.in. takie pieśni jak "Kyrie Eleison", "Santa Maria" i "Gaude Mater Polonia".
Przez kolejne lata swojej działalności chór zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na różnego rodzaju koncertach, przeglądach i festiwalach. Do najważniejszych należą: Złota Lira Mysłowickiego Przeglądu Chórów im. ks. Chlondowskiego i puchar ks. arcybiskupa Damiana Zimonia zdobyty na Festiwalu Pieśni Maryjnej Magnificat w Piekarach Śl. Dużym sukcesem chóru był także występ w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach w 2000 r. Koncert odbył się w obecności profesorów, uzyskując dobre opinie i gromkie brawa publiczności. - Nie sposób wymienić wszystkich zdobytych pucharów i dyplomów, są one zdeponowane w bibliotece w Krzyżkowicach, tworząc okolicznościową wystawę - dodaje Mucha.