Racibórz bez węgla w piecach. Rada miasta jest na TAK
Czy ogrzewanie domów węglem w Raciborzu przejdzie do historii? Radni Raciborza właśnie dali silny sygnał w sprawie zwalczania niskiej emisji. – Z tej drogi nie ma odwrotu – zapowiada Jan Wiecha, który pilotował przygotowanie stanowiska samorządu w sprawie utworzenia Strefy Czystego Powietrza. Opozycja planuje we wrześniu uchwałę rady, która da początek zakazowi ogrzewania domów węglem.
Treść projektu uchwały intencyjnej ws. strefy bez węgla w Raciborzu (z poniedziałku 25 czerwca 2018 roku)
Wniosek o utworzenie w Raciborzu Strefy Czystego Powietrza wolnego od spalania paliw stałych.
Radni Rady Miasta Racibórz udzielają Prezydentowi Miasta Racibórz poparcia do podjęcia działań prawnych i administracyjnych zmierzających do wprowadzenia na terenie Raciborza Strefy Czystego Powietrza czyli strefy wolnej od spalania paliw stałych w paleniskach indywidualnych we wszystkich rodzajach budynków.
Strefa o której mowa, powinna obejmować całe Miasto Racibórz z wyłączeniem tych odbiorców, którzy znajdują się poza zasięgiem sieci ciepłowniczej i gazowej lub którym brak możliwości technicznych podłączenia się do sieci ciepłowniczej i gazowej.
Wyjątkiem powinno być dopuszczenie do używania kominków opalanych drewnem o wilgotności nie przekraczającej 20 % – w tych budynkach mieszkalnych, w których kominek nie stanowi podstawowego źródła ogrzewania tj. które posiadają inną sprawną instalację grzewczą zasilaną innym źródłem ciepła niż kocioł na paliwa stałe (np. pompą ciepła, gazem, prądem lub ciepłem systemowym).
Działania o których mowa powinny zostać podjęte przez Prezydenta Miasta Racibórz w ciągu 60 dni od przegłosowania niniejszego wniosku.
Radni Rady Miasta Raciborza
Stanowisko Rady Miasta Racibórz w zakresie likwidacji niskiej emisji (ze środy 27 czerwca 2018 roku)
Świadomi zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń powietrza powodowanych niską emisją, a w szczególności stosowania pozaklasowych pieców oraz nieodpowiednich paliw
Rada Miasta Racibórz będzie wspierała wszelkie działania zmierzające do:
1. Likwidacji niskiej emisji na terenie miasta oraz gmin ościennych,
2. Uznania za priorytet wspomaganie wszelkich działań zmierzających do likwidacji (ograniczania) niskiej emisji,
3. Wspierania działań prezydenta miasta do jak najszybszych pożądanych efektów ekologicznych, by powietrze w mieście spełniało wszelkie europejskie normy czystości powietrza,
4. Wspierania działań Zespołu ds. PONE powołanego przez prezydenta miasta, aby w jak najszybszym terminie przedstawił harmonogram działań związanych z likwidacją niskiej emisji wraz z podaniem ich kosztów,
5. Podjęcia działań, aby Sejmik województwa śląskiego wprowadził takie zmiany w Uchwale w sprawie “ wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”, by było możliwe zlikwidowanie niskiej emisji na terenie Raciborza.
Niniejsze stanowisko Rady Miasta Racibórz wynika z troski o zdrowie mieszkańców naszego miasta oraz z ochrony interesów przyszłych pokoleń, których życie w czystym klimacie, wolnym od smogu jest najwyższą wartością.
Ludzie:
Anna Ronin
Radna Miasta Racibórz
Henryk Mainusz
Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.
Jan Wiecha
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Leon Fiołka
Radny Raciborza
Leszek Szczasny
Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.
Marcin Fica
Radny Miasta Racibórz
Michał Kuliga
Wiceprezydent Raciborza
Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Tomasz Cofała
Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego
Wojciech Krzyżek
Zastępca Prezydenta Wodzisławia
Zuzanna Tomaszewska
Była radna Miasta Racibórz
Komentarze
8 komentarzy
Dopuki Kaczynski bendie Putina draznil, nie bendzie taniego gazu.
Przy nastempnych wyborach obywatele Polski majo szanse zeby Kaczka nie dyktowala.
Ok tak trzymać .Żadnych kompromisów z kominkami itp wynalazków.
Bardzo dobry kierunek zmian w Raciborzu oby został utrzymany i zrealizowany jak najszybciej.
Zgadzam się. Zakazać palenia opałem stałym poza okresem grzewczym ! Oraz pomysł z kominkami , które mogłyby być dopuszczone spadając w nich drewno itp.to całkowicie błędne założenie na ,które nie można absolutnie się zgodzić bo zastąpimy sobie kotły na węgiel i drewno kominkami na drewno a spalanie drewna ma duże negatywne skutki dla zdrowia ludzi.
Czy ja dobrze czytam? W pierwszej uchwale chciano dopuścić kominki opalane drewnem? Czy to miał być żart czy na serio? Żadnych kominków !!!
Brawo Racibórz
Dobrze a a kiedy wreszcie zakaz palenia w piecach poza sezonem grzewczym ??
Bardzo dobry kompromis. Podzielam zdanie że jest lepszy i to zdecydowanie od pierwotnej uchwały