Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Racibórz bez węgla w piecach. Rada miasta jest na TAK

06.07.2018 07:00 | 8 komentarzy | ma.w

Czy ogrzewanie domów węglem w Raciborzu przejdzie do historii? Radni Raciborza właśnie dali silny sygnał w sprawie zwalczania niskiej emisji. – Z tej drogi nie ma odwrotu – zapowiada Jan Wiecha, który pilotował przygotowanie stanowiska samorządu w sprawie utworzenia Strefy Czystego Powietrza. Opozycja planuje we wrześniu uchwałę rady, która da początek zakazowi ogrzewania domów węglem.

Racibórz bez węgla w piecach. Rada miasta jest na TAK
Radna Zuzanna Tomaszewska i radny Jan Wiecha połączyli siły w walce o strefę bez węgla w Raciborzu. Sceptycznie do tej koncepcji podchodzi radny Marcin Fica (na dole, z lewej). Przewodniczący rady Henryk Mainusz woli wstrzymać się z podejmowaniem wiążących ustaleń (na dole, z prawej).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak przyspieszyć ciążę

Wiceprezydent Wojciech Krzyżek skomentował dyskusję: mam wrażenie, że chodzi nam o to, kto będzie pierwszy w zawodach o czyste powietrze w Raciborzu. – Ciąża trwa 9 miesięcy. Można uchwalić, że dziecko ma się urodzić już po 3 miesiącach, ale co to zmieni w rzeczywistości? – pytał opozycję. Krzyżek nie krył żalu do Wiechy: nie przyszedł pan do mnie z tym tematem, ani do naszych radnych.

Krytycznie o obawach radnych koalicji wypowiedziała się Anna Ronin mówiąc, że przy umowie zawieranej przez samorząd z firmą Empol, związującej gminę na 20 lat z przedsiębiorstwem jakoś zabrakło chęci dogłębnego przeanalizowania wszystkich za i przeciw. – Tymczasem wszystko w tej kadencji wprowadzano metodą prób i błędów: bulwary, wypożyczalnie rowerów czy rozkład jazdy autobusów, ale przed taką metodą co do strefy bez węgla bronicie się w stylu: jestem za, ale nie popieram – zwróciła się do radnych koalicji.

W głosowaniu projekt uchwały zyskał pozytywną opinię komisji budżetowej. Nie chcieli nad nim w ogóle głosować radni K. Myśliwy, D. Doleżych i W. Ostrowicz. Anna Ronin dopytywała o ich postawę w kontekście niedawnej propozycji radnego Tomasza Cofały, który chciałby obowiązkowego udziału radnego w głosowaniu. Pytani nie chcieli uzasadniać swej decyzji, mówili, że mogą to zrobić w kuluarach.

Nowy dzień i nowa treść

Z nadzieją na powtórzenie sukcesu z komisji zwolennicy strefy szli na sesję. Tam dostali nową treść – stanowiska rady miasta – przygotowaną przez Jana Wiechę po konsultacjach z klubem radnych Lenka. Nawet Zuzanna Tomaszewska nie znała jej dokładnej treści przed sesją. Odczytano ją na głos. – Nie chcemy toczyć wojny. Uznajemy ten kompromis, dajemy radzie czas do września. Zgadzam się z tym co zapisano, ale we wrześniu chcemy podjąć uchwałę intencyjną. Będzie to komunikat o strefie czystego powietrza, którą wprowadzimy. Dzisiejsze stanowisko nie jest tą uchwałą, o którą nam chodzi – powiedziała radna NaM–u.

Prezydent Lenk ostrzegał, że taka intencyjna uchwała będzie uchylona przez nadzór prawny wojewody, bo gmina nie ma prawa do tego typu regulacji. – Nasze ustalenia i tak muszą być przekazane do sejmiku województwa, tam zapadają takie decyzje – przekonywał. Jego zdaniem rada potrzebuje pakietu informacji, terminów i rozwiązań by procedować o strefie bez węgla. – Zmierzamy w podobnym kierunku choć to co dziś głosujemy dla niektórych jest wielkim kompromisem. Ze strony niektórych członków mojego klubu większym niż się pani wydaje – mówił do Tomaszewskiej. Do opozycji apelował by nie zmarnować wypracowanego kompromisu, bo z przepisów tworzących strefę „nie można strzelać jak z armaty, bo sprawa jest zbyt poważna”. Lenk nie podzielił optymizmu Z. Tomaszewskiej. – To odważny krok. W tej kadencji niemożliwy – skwitował.

Mocno rozwodnione

Zapędom radnej by we wrześniu dokonywać wiążących ustaleń oponował przewodniczący rady Henryk Mainusz dopytując czy są już ustalone jakieś terminy. – Była o tym mowa na zespole ds. walki ze smogiem. Jak chcemy to możemy podejmować taką uchwałę. Wcześniej zaprosimy urzędników z Krakowa by nam podpowiedzieli co mamy robić. Oni przez parę lat to procedowali – wyjaśniał W. Krzyżek. Do spotkania ma dojść w sierpniu, a we wrześniu spodziewane jest podsumowanie prac zespołu.

Leszek Szczasny zapowiedział, że będzie głosował „za czymś z czego tak naprawdę niewiele wynika”. – Nie oszukujmy się, tak to jest. Zostało to mocno rozwodnione (w porównaniu z wersją z poniedziałku – red.). Najważniejsze dla mnie jest w tych zapisach trzymanie się standardów europejskich – podkreślił radny NaM–u. Dodał: Kompromis kompromisem, ale gdy jedna strona sporu chce iść w lewo, a druga w prawo to kompromisem jest wybór drogi na wprost prowadzącej w przepaść. Nie o to chodzi. Ważne są fakty, a nie tylko miłe hasła. Stanowisko radnego nie spodobało się zastępcy prezydenta. – Jak pan odczytuje punkt pierwszy stanowiska rady? Napisano w nim o likwidacji niskiej emisji na terenie Raciborza. Nie ma bardziej konkretnego sformułowania – zaznaczył. Jan Wiecha też mówił o kroku naprzód. – W moim przekonaniu treść obecna jest mocniejsza od poprzedniej – przekonywał. Cieszył się z konsensusu w trwającym od miesięcy sporze. Też ma nadzieję, że sprawę uda się załatwić w tej kadencji.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Radny Raciborza

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Wiceprezydent Raciborza 

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Tomasz Cofała

Tomasz Cofała

Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Była radna Miasta Racibórz