Oaza zieleni w centrum miasta. Tak może wyglądać Park Jordanowski w Radlinie! [WIZUALIZACJE][FILM]
- Park ma na celu stworzenie dla mieszkańców azylu zieleni w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się od zgiełku miasta, aktywnie spędzić czas oraz uhonorować miejsce Ofiar Szybu Reden - tłumaczy założenia projektowe Parku Jordanowskiego Barbara Magiera, burmistrz Radlina.
Jednym z najważniejszych elementów koncepcji ma być miejsce znajdujące się w pobliżu pomnika Ofiar Szybu Reden. W otoczeniu wokół pomnika zaprojektowano niski labirynt z formowanego grabu oraz rząd grabów kolumnowych, a pomnik znajduje się w samym centrum kompozycji. Wędrówka do centrum labiryntu ma pozwolić na kontemplację tragicznych wydarzeń z przeszłości miasta. W pobliżu labiryntu, na planie koła zaprojektowano małą scenę letnią. W centrum znajduje się podwyższony podest oraz tablice upamiętniające historię 3 Powstań Śląskich. - Miejsce ma służyć upamiętnieniu tragicznych wydarzeń z przeszłości oraz jako przestrzeń do organizowania uroczystości patriotycznych. Obszar będzie mógł być wykorzystywany również jako miejsce do prowadzenia historycznych lekcji plenerowych - mówi Barbara Magiera.
Głównymi założeniami projektowymi parku były: modernizacja szaty roślinnej (w tym nowe nasadzenia drzew, krzewów, założenie rabat kwiatowych), odbudowa zbiornika wodnego, budowa trasy pieszo-rowerowej wraz z czerwonym siedziskiem-wstęgą, budowa budynków higieniczno-sanitarnych z pomieszczeniami do obsługi imprez okolicznościowych wraz z niezbędną infrastrukturą, budowa boisk do gry w siatkówkę plażową, toru wrotkarskiego oraz widowni wraz z niezbędną infrastrukturą, budowa alejek parkowych, aby w całości tworzyły jedną sieć komunikacyjną (pieszą), budowa małej architektury, m.in. czerwonej palisady, ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych, stolików piknikowych, budowa oświetlenia parkowego, budowa miejsc postojowych.
Czas na konsultacje
Jak podkreślają włodarze, przedsięwzięcie ma charakter wieloletni i będzie realizowana etapami. Wartość całej inwestycji jeszcze nie została oszacowana. Obecnie miasto przystępuje do konsultacji społecznych dotyczących wyglądu, funkcji i charakteru nowego parku miejskiego w Radlinie. - Wszystkich zainteresowanych tematem Parku Jordanowskiego w naszym mieście zapraszamy na spotkanie konsultacyjne 10 kwietnia do Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie, na godz. 16.00 - zachęca Barbara Magiera.
Z dokumentacją projektową mieszkańcy mogą się również zapoznać w Wydziale Urbanistyki i Inwestycji (budynek B Urzędu Miasta w Radlinie). Wszelkie uwagi do projektu można zgłaszać do 17 kwietnia poprzez złożenie wypełnionego formularza (do pobrania tutaj) w kancelarii Urzędu Miasta Radlin, przesłanie wypełnionego formularza pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Radlin ul. J. Rymera 15 , 44-310 Radlin, przesłanie wypełnionego formularza pocztą elektroniczną na adres e-mail: inwestycje@radlin.pl. Konsultacje będą prowadzone w poniedziałki, środy, czwartki w godz. 8.00 – 15.00, we wtorki w godz. 8.00 – 16.30 oraz w piątki w godz. 8.00 – 13.30.
Komentarze
1 komentarz
Za dużo wolnej przestrzeni. Za mało dużych drzew. i po co sa tam te bloki z betonu koło tych "siedzisk".? Siedziska są do zmiany.Zamiast nich tradycyjne ławki z wygodnymi oparciami -koniecznie z oparciami.Nie bierzcie przykładu z Raciborza gdzie na skwerze z betonu koło kościoła zrobiono siedziska niewygodne do siedzenia pozbawione oparć chyba po to aby mieszkancy szczególnie starsi mieli pewien rodzaj tortury siedząc na tych "siedziskach"Po to są ławki aby na nich odpoczywać a nie siedzieć w niewygodnej pozycji i niszczyć kręgosłup ludziom. Zrozumcie to panowie urzędnicy. Ten labirynt tez cos wg mnie nie za bardzo trafiony.Zamoast niego tej monotoni ścieżki z rabatami na których posadzić drxewa i krzewy.Park aby był parkiem musi mieć dużą liczbę drzew lipy klony wierzby topole itd otd.I duze powierzchnię trawiaste z nasadzenia mi powyższymi. Nie brukować sciezek ! Zamiast nich przypuszczalnie nawierzchnie. I jakis maly staw by się przydał.