Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Oaza zieleni w centrum miasta. Tak może wyglądać Park Jordanowski w Radlinie! [WIZUALIZACJE][FILM]

04.04.2018 16:34 | 1 komentarz | juk

- Park ma na celu stworzenie dla mieszkańców azylu zieleni w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się od zgiełku miasta, aktywnie spędzić czas oraz uhonorować miejsce Ofiar Szybu Reden - tłumaczy założenia projektowe Parku Jordanowskiego Barbara Magiera, burmistrz Radlina.

Oaza zieleni w centrum miasta. Tak może wyglądać Park Jordanowski w Radlinie! [WIZUALIZACJE][FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Teren parku ma rozciągać się od ul. Hallera, tuż za supermarketem Biedronka, wzdłuż głównej ulicy prowadzącej do dawnego boiska lekkoatletycznego przy ul. Rydułtowskiej i dalej aż do rejonu pomnika Ofiar Szybu Reden, który otacza również mały park. Teraz ma stanowić jeden obiekt zieleni parkowej o łącznej powierzchni ponad 70 tys. metrów kwadratowych oraz o długości blisko 2 km. Główną ideą nie jest jednak stworzenie parku rozrywki czy sieci placów zabaw. Ale powrót do źródeł i stworzenie – w miarę blisko centrum – wielofunkcyjnej przestrzeni parkowej.

Park Jordanowski

Koncepcja zagospodarowania terenu ma za zadanie nie tylko uporządkowanie zaniedbanej i niewykorzystywanej obecnie przestrzeni, ale także jej estetyzację i dostosowanie do potrzeb różnych grup użytkowników. - Projekt ma na celu stworzenie dla mieszkańców azylu zieleni w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się od zgiełku miasta, aktywnie spędzić czas oraz uhonorować miejsce Parku Ofiar Szybu Reden - tłumaczy Barbara Magiera, burmistrz Radlina. Projekt w maksymalnym stopniu wykorzystuje zróżnicowanie i nieregularność terenu oraz znaczną ilość przepływających cieków wodnych. Ma również na celu zacieśnienie więzi, integrację mieszkańców i upamiętnienie wydarzeń mających miejsce w przeszłości.

Oaza zieleni w centrum miasta

- Motywem przewodnim parku mają być nawzajem przeplatające się elementy w dynamicznym kolorze czerwieni. Jednym z takich elementów mają być siedziska. Będą się one ciągnąć wzdłuż trasy pieszo-rowerowej od strony ul. Hallera i będą wić się jak wstęga w głąb obszaru, sprzyjając wypoczynkowi w atrakcyjnej, nowo projektowanej przestrzeni - dodaje burmistrz Radlina. Przy ul. Rydułtowskiej na terenie obecnego boiska do piłki nożnej mają pojawić się dwa boiska wielofunkcyjne. Pobliska skarpa zostanie zaadaptowana na widownię. Boiska będzie okalał asfaltowy toru wrotkarski. W północno-wschodniej części parku zaplanowano miejsce dla toru wyczynowego dla rowerzystów. - W okolicy boisk znalazło się również miejsce na kino letnie. Korzystalibyśmy z niego przy okazji wydarzeń kulturalnych i pokazów filmowych - informuje Barbara Magiera. Kolejną z atrakcji ma być przejście przez czerwoną instalację w kształcie serca.