Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

12.03.2018 19:00 | 0 komentarzy | acz

– Problemem jest nie tylko zmowa milczenia, ale i ostrożność obsługi. Zdarzało się, że pod ladą znajdowaliśmy nasze zdjęcia – mówią funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, którzy właśnie zamknęli nielegalny punkt w Radlinie.

Naloty na jaskinie hazardu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trudno tam wejść

Mundurowi sprawdzają teraz kolejne wskazane przez czytelniczkę punkty. – Problemem jest wejście do tych lokali. Przy drzwiach są zamontowane kamery i obsługa nie wpuszcza podejrzanych osób. Zdarzało się nawet, że po wejściu do danego lokalu pod ladą znajdowaliśmy nasze zdjęcia. Osoba otwierająca drzwi porównywała je z obrazem z kamery przy drzwiach – mówi nam anonimowo jeden z funkcjonariuszy. – Na pewno maszyny hazardowe w prywatnych pomieszczeniach są nowym zjawiskiem. Dotąd znajdowaliśmy je w lokalach – dodaje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami automaty do gier hazardowych mogą znajdować się tylko w wyznaczonym miejscu, a ich właściciele posiadają zezwolenia lub koncesje na urządzanie takich gier. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nadzorują całość rynku gier hazardowych.

Osiemdziesiąt automatów

Każdego dnia funkcjonariusze KAS kontrolują miejsca, w których gry na automatach odbywają się niezgodnie z przepisami i rekwirują automaty. Mundurowi wciąż spotykają się z przypadkami utrudniania przeprowadzenia kontroli. Warto podkreślić, iż nawet kilkukrotne skuteczne kontrole w danej lokalizacji nie w każdym przypadku skutkują likwidacją nielegalnej działalności. Jednak ten nielegalny proceder jest na tyle dochodowy, że w wielu przypadkach w miejsce zatrzymanych automatów, organizatorzy nielegalnych gier hazardowych podejmują ryzyko i wstawiają niezwłocznie nowe urządzenia. – Tylko w 2017 roku na terenie miast wskazanych w liście do Państwa redakcji funkcjonariusze podjęli ponad 480 czynności sprawdzających. W wyniku podjętych kontroli do magazynów śląskiej Służby Celno–Skarbowej trafiło z tego regionu ponad 80 nielegalnych urządzeń do gier hazardowych – mówi Grażyna Kmiecik.

Czekamy na sygnały

W 2017 roku na terenie województwa śląskiego funkcjonariusze KAS zabezpieczyli ponad 1,7 tys. sztuk urządzeń, na których były urządzane gry hazardowe wbrew obowiązującym przepisom. Z dniem 1 kwietnia 2017 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o grach hazardowych. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji wynoszą obecnie 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą zarówno właściciele lokalu, jak i najemcy prowadzący w nich nielegalne gry na automatach. Wszelkie informacje o urządzaniu nielegalnych gier hazardowych można zgłaszać na czynny całą dobę bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000 lub adres mailowy powiadom–clo@mofnet.gov.pl. Zarówno telefon interwencyjny, jak i adres e–mail umożliwiają całkowicie anonimowe przekazanie informacji. Każda informacja jest wnikliwie analizowana i wykorzystywana. – Tych sygnałów jest bardzo dużo, ale naprawdę każdy jest sprawdzany – zapewnia Grazyna Kmiecik.

Adrian Czarnota