środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Nie trzeba, ale trzeba. Co dalej z ulicami, którym patronuje Rogozin?

15.12.2017 07:00 | 3 komentarze | mak, juk

Nie wiadomo co dalej z ulicą Rogozina w Syryni i Radlinie. IPN stwierdził, że nie trzeba zmieniać nazwy, ale wojewoda nalega na zmianę i... chce prosić IPN o opinię. O co w tym wszystkim chodzi?

Nie trzeba, ale trzeba. Co dalej z ulicami, którym patronuje Rogozin?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Propozycja nazwy

Włodarze Lubomi sądzili, że sprawa jest zamknięta. 16 listopada przyszło jednak pismo z Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wraz z informacją, że nazwa ulicy budzi wątpliwości. Dlatego - jak wynika z pisma - lepiej by gmina sama podała propozycję nowej nazwy. W przeciwnym razie wojewoda może wydać zarządzenie zastępcze z nową nazwą dla ulicy. Co więcej, wojewoda zamierza zwrócić się w całej sprawie o opinię do... IPN (który przecież wydał już opinię).

Władze Lubomi są skonsternowane. - Jesteśmy tym bardziej zaskoczeni, że wcześniej wysłaliśmy do wojewody pismo z opinią IPN, z której wynika, że zmiana nazwy nie jest konieczna - mówi wójt Czesław Burek.

Co dalej z ul. Rogozina? Teraz głos otrzymają mieszkańcy. - Napiszemy do mieszkańców tej ulicy, że wojewoda nalega na zmianę nazwy. Zapytamy, co o tym sądzą - zapowiada wójt.

(mak)

Wojewoda napisał też do Radlina

Do radlińskiego urzędu miasta również wpłynęło pismo od wojewody w sprawie ulicy Piotra Iwanowicza Rogozina. - Wojewoda pyta w nim o ewentualne inne propozycje nazw dla tej ulicy, sugerując, iż w kwestii tego patrona może zostać wydane osobne rozporządzenie. Na ten moment nie ma jeszcze decyzji z naszej strony co do ewentualnych zmian. Dysponujemy opinią IPN-u, według której ul. Rogozina nie kwalifikuje się do zmiany w myśl przepisów ustawy dekomunizacyjnej. Dlatego, że nie ma dowodów na to, aby prowadził jakąkolwiek zbrodniczą działalność przeciw narodowi polskiemu, był po prostu oficerem frontowym - wyjaśnia Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego urzędu miasta. Wskazuje również, że tylko ulice zmieniane na podstawie przepisów dekomunizacyjnych są wolne od obciążeń przy zmianie przez mieszkańców dokumentów (wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy na własny koszt muszą zmieniać np. pieczęcie firmowe czy szyld). W Radlinie nad kwestią zmiany nazwy ul. Rogozina magistrat oraz radni będą pochylać przez najbliższe tygodnie.

(juk)

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia