Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Kardynał Dziwisz przekazał wodzisławskiej parafii papieskie relikwie

12.11.2017 12:58 | 1 komentarz | mak

Parafia w Radlinie II otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Parafianie odebrali ten dar z rąk kardynała Stanisława Dziwisza w Krakowie. Relikwie zostały już wprowadzone do kościoła. - To ważne wydarzenie dla naszej parafii - mówi ks. proboszcz Tadeusz Wciórka.

Kardynał Dziwisz przekazał wodzisławskiej parafii papieskie relikwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdobny relikwiarz z kroplą krwi św. Jana Pawła II jest już w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Radlinie II. W niedzielę, 22 października, podczas uroczystej mszy relikwie świętego zostały wprowadzone do kościoła. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Bogusław Płonka. W czasie homilii mówił o osobowości papieża-Polaka.

Kult św. Jana Pawła II

Data wprowadzenia relikwii nie była przypadkowa. Wybrano wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. - To również data inauguracji pontyfikatu naszego papieża, która miała miejsce w trakcie mszy na placu św. Piotra - podkreśla proboszcz parafii w Radlinie II, ks. Tadeusz Wciórka.

Po mszy świętej parafianie mieli okazję ucałować relikwie św. Jana Pawła II, które już niebawem będą znajdować się w specjalnej gablocie umieszczonej przy bocznym ołtarzu. - To wydarzenie trwale zapisze się na kartach historii naszej parafii, która - co ważne - jest bardzo aktywna religijnie. Pobożność jest widoczna, parafianie angażują się w życie kościoła. A kult św. Jana Pawła II rozwija się coraz mocniej - mówi ks. proboszcz.

Postać kardynała Kominka

Myśl o tym, by wystąpić z prośbą o przekazanie relikwii, zrodziła się w głowie księdza proboszcza i wikarego z Radlina II wiosną tego roku. Początkiem były rozważania dotyczące postaci kardynała Bolesława Kominka, który urodził się w Radlinie II. - Ksiądz kardynał Kominek i św. Jan Paweł II mieli w swoich życiorysach kilka elementów wspólnych. Otóż w 1958 r., kiedy Karol Wojtyła został biskupem, jednym ze współkonsekratorów był ówczesny biskup Kominek. Obaj brali też udział w obradach soboru watykańskiego II. Przypomnę również, że inicjatorem listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. ze słowami „przebaczamy i prosimy o wybaczenie” był kardynał Kominek, a list został podpisany m.in. przez kardynała Karola Wojtyłę. Te trzy wydarzenia spowodowały, że postanowiliśmy sprowadzić relikwie świętego do naszej parafii - wyjaśnia ks. proboszcz.