Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ksiądz Jan Szywalski o Pietrowicach Wielkich i drewnianym kościółku

24.09.2017 06:30 | 0 komentarzy | red

- Gdy przybyłem w 1962 r. do Raciborza, kościółek w Grodczankach był w opłakanym stanie. Jednak wtedy właśnie został proboszczem parafii pietrowickiej ks. Ludwik Dziech, kapłan pełen żarliwości - pisze ks. Jan Szywalski.

Ksiądz Jan Szywalski o Pietrowicach Wielkich i drewnianym kościółku
Uroczystość 350-lecia kościółka w Pietrowicach - Gródczankach i wnętrze kościoła św. Krzyża ze starym napisem na belce o odpustach w języku morawskim i niemieckim.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najnowsze czasy

Gdy przybyłem w 1962 r. do Raciborza, kościółek w Grodczankach był w opłakanym stanie. Jednak wtedy właśnie został proboszczem parafii pietrowickiej ks. Ludwik Dziech, kapłan pełen żarliwości. Blisko było do jubileuszu 300-lecia świętego miejsca. Ks. Dziech zaprosił górali z Chyżnego, a ci dokonali sprawnej i fachowej renowacji czcigodnego sanktuarium. Dach pokryto nowymi gontami, pod drewniane ściany dano trwały fundament, na zewnątrz do ściany przyczepiono ambonę i tak przygotowano miejsce na odprawę nabożeństw na powietrzu. Jubileusz 300-lecia w 1967 r. mógł się odbyć bardzo uroczyście. Udział brał biskup Wacław Wycisk z Opola i wielka rzesza pielgrzymów.

W 1971 r. ci sami górale z Chyżnego postawili drewnianą wieżę obok kościoła, w której powieszono dwa dzwony.

Uroczystość 350 lecia

W przeddzień odpustu, w środę 13 września br., wyruszyła procesja z parafialnego kościoła do pielgrzymkowego sanktuarium. W sam dzień uroczystości św. Krzyża, w czwartek 14 września, odprawiono, przy pięknej pogodzie, drogę krzyżową, a o 10.30 uroczystą sumę. Gościem był ks. biskup gliwicki Jan Kopiec. Będąc historykiem chciał uczcić to miejsce jubileuszowe, tak bogate w historię. „Krzyż kojarzy się z czymś twardym, ale jest też źródłem pociechy. Ilu ludzi odnalazło tu spokoju duszy?” Wszystkie czytania były w trzech językach: polskim, niemieckim i morawskim. Podkreślano przez to, że wielojęzyczność i wymieszanie kultur trzech narodów było tu i na całym Śląsku zawsze wielkim ubogaceniem.

Jubileusz 750-lecia Pietrowic Wielkich

Obok sakralnego jubileuszu pielgrzymkowego kościółka, Pietrowice W. jako miejscowość obchodziła również okrągłą rocznicę swej historii. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1267 r. Świętowanie tego jubileuszu związano z uroczystością żniwną w niedzielę 17 września. Gościem był ks. bp z Ołomuńca Jan Graubner.

Nie będę się tu wdawał w historyczne wywody; zrobił to nasz znakomity historyk Paweł Newerla, rodem z Pietrowic, który opublikował swą najnowszą książkę: „Pietrowice Wielkie – osiem wieków historii wsi i parafii”. Będzie do nabycia.