Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Bronisław Komorowski o historii, polityce, ruinie i... piwie

13.09.2017 19:00 | 7 komentarzy | żet

Sto osób przyszło w ubiegłym tygodniu na Zamek Piastowski w Raciborzu, aby wysłuchać co były prezydent ma do powiedzenia o roli prezydenta w polskim systemie konstytucyjnym. Nie obyło się bez odniesień do przegranych wyborów, aktualnej sytuacji politycznej, a także... buczenia, krzyków i gwizdów. Wystąpienie Bronisława Komorowskiego można sprowadzić do czterech opowieści, których skrót publikujemy poniżej. W dalszej części pytania do B. Komorowskiego i odpowiedzi, a także kilka na temat Klubu Obywatelskiego, którego członkowie byli organizatorami spotkania...

Bronisław Komorowski o historii, polityce, ruinie i... piwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Opowieść o odkupieniu

Bronisław Komorowski uważa, że prezydent powinien być elementem równowagi, strażnikiem konstytucji, zwornikiem i zwierzchnikiem sił zbrojnych. – Niestety pan prezydent Duda przez dwa lata był wykonawcą woli partii politycznej (...) Być może teraz będzie wybijał się na niezależność – zaznaczył B. Komorowski.

Podkreślił, że w Polsce doszło do łamania konstytucji, która „jest jak Pismo Święte dla katolika, jak dziesięcioro przykazań, można mieć wątpliwości, ale nie można tego łamać”.

– Ja jestem człowiekiem wierzącym i wierzę, że człowiek może odkupić swoje grzechy, dlatego życzę prezydentowi, żeby zdołał odkupić te swoje grzechy – stwierdził B. Komorowski. Przestrzegł przy tym przed próbą manipulowania konstytucją.

W spotkaniu z byłym prezydentem wzięli udział zarówno zwykli mieszkańcy Raciborza jak i miejscowi politycy, m.in. Andrzej Chroboczek, Władysław Gumieniak, Wojciech Krzyżek, Mirosław Lenk, Janusz Loch, Witold Ostrowicz, Adam Wajda, Jan Wiecha, Ryszard Winiarski oraz Tadeusz Wojnar. Dominowały osoby starsze. Bronisław Komorowski przyjechał do Raciborza na zaproszenie Klubu Obywatelskiego.

Wojtek Żołneczko


Bronisław Komorowski w pytaniach i odpowiedziach

– Nauka postaw obywatelskich. Czy popełniono gdzieś błąd? (pytanie zadała posłanka Lenartowicz)

– Przed 1989 roku wydawało nam sie, że wystarczy odzyskać wolność, zbudować państwo demokratyczne i każdy Polak będzie demokratyczny. To jednak niezupełnie tak było. W demokracji postaw obywatelskich trudno jest się uczyć z podręcznika czy w szkole – tego się uczy w praktyce. Aktualnie dojrzewa nowa fala ludzi, którzy bronią mechanizmów prawa. To ludzie zaangażowani w działalność organizacji pozarządowych. Nowe siły zostały wyzwolone w trakcie lipcowej akcji w obronie sądów.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Donald Tusk

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski