„Pasjonaci Rybnika” stworzą program edukacji regionalnej
Konsorcjum „Pasjonaci Rybnika” stworzy program edukacji regionalnej oparty o dziedzictwo kulturowe w zakresie popularyzowania rewitalizacji, w 34 szkołach podstawowych na terenie Rybnika. Umowę na realizację zadania podpisano w czwartek, 11 maja w dzielnicy Niedobczyce.
Niedobczyckie familoki – domy robotnicze z czerwonej cegły, będące świadectwem industrialnej przeszłości Rybnika, kryjące w swoich murach tysiące ludzkich historii, będące świadkami przemian, jakie dokonywały się w mieście… To w takiej scenerii podpisano umowę na stworzenie programu edukacji regionalnej – bo właśnie o wartości takich miejsc i ludziach z nimi związanych uczyć będą się rybniccy uczniowie od września w 4 klasie szkoły podstawowej w ramach zajęć z edukacji regionalnej.
Program tych zajęć, będący kontynuacją i rozszerzeniem realizowanego w rybnickich placówkach w bieżącym roku szkolnym programu „Rybnik na Górnym Śląsku”, opracuje konsorcjum „Pasjonaci Rybnika”, które tworzą osoby zawodowo i prywatnie związane z miastem i regionem: dr Norbert Niestolik, dr Aldona Urbanek, Elżbieta Naparstek i Tomasz Stadnicki. Oferta konsorcjum okazała się najlepsza w realizowanym przez miasto postępowaniu na realizację zadania stanowiącego istotny element projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”.
– W Rybniku opieramy rewitalizację na ludziach, na budowaniu relacji i poczucia własnej wartości związanej z miejscem zamieszkania. W programie edukacyjnym chcemy kłaść nacisk na integrację pomiędzy dziećmi, szkołą a społecznością lokalną. Zależy nam na tym, by kształtować u dzieci poczucie tożsamości lokalnej, dumy z miejsca, w którym żyją, dumy z Rybnika – wyjaśnia Marcin Stach, doradca prezydenta Rybnika do spraw rewitalizacji.
Przedsięwzięcie ma na celu rozbudzenie w dzieciach potrzeby poznawania swojego miejsca zamieszkania i utożsamiania się ze swoim środowiskiem lokalnym. To z kolei zaprocentuje w przyszłości: osoba, która będzie się utożsamiać z otoczeniem, będzie też chciała działać na rzecz tego środowiska. W ten sposób, dzięki edukacji, można dojść do postawy partycypacyjnej.
– Dzieci są niezwykle ważnym odbiorcą działań rewitalizacyjnych. To one poniosą do rodzin różne wiadomości! To one też mają zupełnie inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i mogą wskazać w kontekście rewitalizacji na elementy, których my nie dostrzegamy, spojrzeć na temat z zupełnie nowej perspektywy. Skierowanie działań do młodych ludzi to także przykład myślenia perspektywicznego – to dzieci będą w przyszłości wpływać na funkcjonowanie miasta – dodaje Marcin Stach.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, program edukacyjny dla dzieci zostanie ukończony w sierpniu br., tak, by od nowego roku szkolnego 2017/2018 w szkołach mogły być realizowane zajęcia. Program wzbogaci dotychczasowe lekcje z zakresu edukacji regionalnej dla czwartoklasistów o elementy związane z rewitalizacją – zostaną one też uzupełnione o dodatkowe materiały dydaktyczne, które będą atrakcyjne dla dzieci i wzbudzą ich zaciekawienie tematem.
– Zadań jest sporo, zaczynamy od oprawy metodologicznej publikacji, po jej zatwierdzeniu będziemy tworzyli kolejne części. Na pewno w przygotowywanym programie znajdzie się „historia w pigułce” 5 dzielnic – Paruszowca-Piasków, Śródmieścia, Niedobczyc, Niewiadomia i Chwałowic. Nie zabraknie informacji o ciekawych miejscach, ludziach z przeszłości. Chcemy też przeprowadzić serię wywiadów z ludźmi, którzy w społecznościach lokalnych wiele znaczą dzisiaj – wyjaśnia dr Norbert Niestolik, lider konsorcjum „Pasjonaci Rybnika”.