Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Sprawdzamy kto może zarobić na rozbiórce hałdy [RAPORT]

22.03.2017 20:38 | 55 komentarzy | mak

Włodarze Rydułtów uważają, że w kwesti rozbiórki hałdy zostali przez kopalnię wprowadzeni w błąd. Kopalnia najpierw twierdziła, że chodzi tylko o budowę nowego stożka, a kiedy samorządowcy wprowadzili odpowiednie zmiany prawne, które miały to umożliwić, zmieniła decyzję. Teraz na rozbiórce hałdy chce zarabiać, a w dodatku od całej sprawy umywa ręce.

Sprawdzamy kto może zarobić na rozbiórce hałdy [RAPORT]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stanowisko miasta

Urząd Miasta w Rydułtowach nie zgadza się z interpretacją PGG, że można wywozić kamień na podstawie zapisu w rydułtowskim planie zagospodarowania: „w ramach kształtowania budowli ziemnej dopuszcza się przebudowę lub rozbiórkę części budowli”. – Zapis dotyczy kształtowania nowej bryły krajobrazowej. Czyli budowy, a nie rozbiórki. Rozumiejąc potrzeby kopalni, zgodziliśmy się na budowę drugiego wierzchołka. Wspólnie ustalaliśmy, jak to ma wyglądać. A teraz kopalnia chce nam zostawić wyżarty fragment terenu? – pyta burmistrz Kornelia Newy. Urząd czuje się przez kopalnię niejako wprowadzony w błąd. – Mówiliście, że chcecie budować stożek. Wierzyliśmy, traktowaliśmy kopalnię jako wiarygodnego partnera do rozmów z miastem. Jak można tak zmienić wszystko bez uzgodnienia z nami? – nie kryła rozgoryczenia burmistrz Kornelia Newy podczas spotkania mediacyjnego wszystkich stron sporu. – W którym miejscu kopalnia była niewiarygodna? – pytał dyrektor Adam Robakowski. – Podpisując z przedsiębiorcą umowę na rozbiórkę hałdy – odparła burmistrz.

Miasto obawia się też dewastacji dróg oraz zwiększonego zapylenia – tego, że w czasie rozbiórki hałdy dojdzie do większego zapożarowania i uciążliwości dla mieszkańców. Jako przykład władze podały to, co działo się z byłymi hałdami kopalni „Rymer”. Kopalnia próbowała rozebrać hałdy, ale zapylenie w okolicy było tak uciążliwe, że prace musiano przerwać.

Miasto przypomina też, że otrzymało środki ze „schetynówki” na przebudowę fragmentu ul. Mickiewicza, którą przedsiębiorca planuje wywozić kruszywo. Będzie tam budowane rondo, więc droga zostanie zamknięta.

Magdalena Kulok


[AKTUALIZACJA] Ważne w temacie planowanej rozbiórki - 22 marca (środa) w rydułtowskim urzędzie miasta odbyła się kolejna tura mediacji. Efekty tego spotkania przedstawimy niebawem.