Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Sprawdzamy kto może zarobić na rozbiórce hałdy [RAPORT]

22.03.2017 20:38 | 55 komentarzy | mak

Włodarze Rydułtów uważają, że w kwesti rozbiórki hałdy zostali przez kopalnię wprowadzeni w błąd. Kopalnia najpierw twierdziła, że chodzi tylko o budowę nowego stożka, a kiedy samorządowcy wprowadzili odpowiednie zmiany prawne, które miały to umożliwić, zmieniła decyzję. Teraz na rozbiórce hałdy chce zarabiać, a w dodatku od całej sprawy umywa ręce.

Sprawdzamy kto może zarobić na rozbiórce hałdy [RAPORT]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stanowisko firmy

Firma Marbud znalazła się w trudnym położeniu. Musi realizować warunki umowy, ciążą nad nią kary umowne. Od 6–7 tygodni przedsiębiorstwo prowadzi na terenie hałdy prace związane z likwidacją zapożarowania, ale nie może wywozić wystudzonego materiału, bo nie sfinalizowało ustaleń z rydułtowskim urzędem miasta. Z kolei brak możliwości wywozu uniemożliwia studzenie kolejnych partii. – Wszystko się przedłuża. Sytuacja jest zagmatwana na linii urząd miasta i kopalnia. Strony próbują sobie udowadniać kto i co podpisał. Nie chcę w to już nawet wchodzić – przyznaje prezes Marbudu. – Urząd miasta nastawiony jest bardzo negatywnie. Udało mi się namówić panią burmistrz na kolejne spotkanie, mam też nadzieję, że mediacje przyniosą jakiś efekt – dodaje Eugeniusz Marcol.

Prezes Marbudu podkreśla, że rozumie niepokój mieszkańców, ale jego zdaniem wywóz kamienia to wybór mniejszego zła. – W czasie wizji byliśmy z mieszkańcami na hałdzie i oni sami podkreślali, że śmierdzi niesamowicie. I będzie tak śmierdzieć, coś trzeba z tym zrobić. Być może należy znaleźć kompromis w takiej postaci, by nie wywozić ok. 3,8 mln ton kamienia, tylko wybrać to, co jest źródłem największego zagrożenia. Czyli studzić wolniej, małymi krokami i wywieźć mniej, ograniczając liczbę transportu. Ale ja nie mogę wystąpić o zmianę warunków umowy – podkreśla Marcol. Dodaje też, że straszenie zakorkowaniem miasta jest na wyrost, bo wystarczy prześledzić, ile ciężarówek obecnie wyjeżdża z kopalni. Przypomina też, że jeszcze do niedawna firma Haldex dodatkowo wywoziła kruszywo w potężnych ilościach, a miasto wcale nie stanęło.