Poniedziałek, 25 listopada 2024

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Czesi płacą więcej, więc polscy pracodawcy mają problem

27.01.2017 07:00 | 7 komentarzy | mak

Bezrobocie w powiecie wodzisławskim spada. Tak dobrze dawno nie było. Czy zatem możemy mówić o rynku pracownika? W których branżach to pracownicy mogą przebierać w ofertach? O tym rozmawiamy z dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu, Anną Słotwińską–Plewką.

Czesi płacą więcej, więc polscy pracodawcy mają problem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Angelika Krzywodajć, kierownik referatu poradnictwa zawodowego i szkoleń (AK): Najpierw przeprowadzamy wywiad z pracodawcą dotyczący wymagań stawianych kandydatom na stanowiska specjalistyczne, czyli tworzymy portret przyszłego pracownika. Wywiad przeprowadzany jest w siedzibie firmy w celu poznania specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, zespołu oraz warunków pracy, w których miałby pracować potencjalny kandydat. Następnie wybieramy 3–5 kandydatów spełniających oczekiwania pracodawcy. Ważna jest praktyczna wiedza, posiadane umiejętności, doświadczenie zawodowe czy cechy osobowości. Pracodawcy są zadowoleni z takiej współpracy. Od jednego z nich usłyszeliśmy: „nigdy bym nie wybrał tej osoby , gdyby pojawiła się u mnie na rozmowie kwalifikacyjnej”. A później okazało się, że zyskał dobrego pracownika.

Jakie błędy zdarzają się podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Prosty przykład. Pracodawca zadaje pytanie przyszłemu kandydatowi: Proszę powiedzieć coś o sobie?”. Osoba patrzy na pracodawcę zdumionymi oczami i pyta: „Ale o co właściwie panu chodzi?”. Najgorsza odpowiedź, jaką można dać. Dlatego przygotowujemy naszych klientów do spotkań z pracodawcami i uczymy, jak najlepiej się zaprezentować. Bo w rozmowach kwalifikacyjnych chodzi o to, by podkreślić posiadane przez nas doświadczenie zawodowe, nasze umiejętności uniwersalne, które możemy wykorzystać na różnych stanowiskach, swoje mocne strony, atuty. Uczestniczę w wielu rozmowach rekrutacyjnych i proszę mi wierzyć, że od razu widać, która osoba przygotowała się, a która nie. Ważne jest, żeby być szczerym, autentycznym i pokazać, że się chce pracować.

Rozmawiała: Magdalena Kulok


Barometr zawodów w powiecie wodzisławskim

Deficyt – agenci ubezpieczeniowi, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, dekarze i blacharze budowlani, farmaceuci, inżynierowie mechanicy, kamieniarze, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, przedstawiciele handlowi, robotnicy budowlani, spawacze, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy oraz technicy mechanicy.

Nadwyżka – górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkolni.