Cztery kopalnie, jeden dyrektor. Będą przyjęcia do pracy
Cztery tzw. rybnickie kopalnie zostaną połączone: Marcel, Rydułtowy, Jankowice i Chwałowice. Zespolonymi kopalniami będzie kierował jeden dyrektor. W związku z odejściami na emerytury i urlopy górnicze mogą ruszyć przyjęcia nowych pracowników.
Od 1 lipca w ramach Polskiej Grupy Górniczej swoją działalność rozpoczną kopalnie zespolone. Łączenie dotyczy także czterech kopalń z naszego regionu. Chodzi o KWK Marcel, Rydułtowy, Jankowice i Chwałowice. Inne kopalnie zespolone to KWK Bielszowice, Halemba i Pokój, a także KWK Piast i Ziemowit. Decyzja o łączeniu kopalń była jednym z punktów porozumienia zawartego w kwietniu tego roku. Stanowi etap działań restrukturyzacyjnych w górnictwie.
Powstanie nowy schemat organizacyjny
Zespolenie kopalń wiąże się z tym, że powstanie nowy schemat organizacyjny. Połączonym kopalniom będzie przewodził jeden dyrektor, a każdemu z czterech obecnych zakładów dyrektor techniczny. - Obecnie trwają intensywne prace związane z przygotowaniem schematów organizacyjnych dla poszczególnych kopalń. Przed zakończeniem tego procesu nie możemy podawać szczegółów. Schematy są na bieżąco konsultowane z odpowiednimi Okręgowymi Urzędami Górniczymi w Rybniku, Katowicach i Gliwicach - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.
Kopalnia zespolona otrzyma nazwę "ROW". Zarząd Polskiej Grupy Górniczej powołał już kierownictwo zespolonej kopalni. Funkcję dyrektora kopalni „ROW” obejmie Adam Robakowski. Naczelnymi inżynierami, zastępcami kierownika ruchu zakładu górniczego, będą: Aleksander Chowaniec, Jacek Kowalczuk, Czesław Mazurek oraz Mieczysław Wojtyński. Funkcję dyrektora ekonomicznego obejmie Tomasz Pierchała, zaś funkcje dyrektorów do spraw pracy - Józef Żyła (Jankowice, Chwałowice) oraz Marcin Maciejczyk (Rydułtowy, Marcel).
Zakład przeróbczy nie na każdej kopalni
Łączenie sąsiadujących ze sobą zakładów górniczych ma dać wymierne oszczędności i spowodować, że zmniejszy się koszt wydobycia tony węgla. Kopalnie będą ze sobą jeszcze bardziej scalone. Obecnie są pewnym stopniu powiązane, np. KWK Marcel pracuje z KWK Jankowice na jednym złożu, między KWK Rydułtowy a KWK Marcel biegnie chodnik wentylacyjny, a z KWK Chwałowice na KWK Jankowice węgiel transportowany jest dołem, bo jankowicki zakład ma większą przepustowość maszyny wyciągowej. W ramach łączenia współpraca zacieśni się w dużo większym stopniu i spowoduje, że kopalnie będą korzystały wzajemnie ze swoich zasób. Przykład? Zakłady przeróbcze. Obecnie każda z kopalń jest niejako zamkniętą całością, więc każda taki zakład posiada. To ma się jednak zmienić. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w ramach zespolonych kopalń mają działać nie cztery, a dwa zakłady przeróbcze. To ma wystarczyć do sprawnego funkcjonowania kopalń, a jednocześnie obniżyć koszty.
Czas na docieranie się
Co istotne - górnicy, którzy są zatrudnieni - mają nie stracić pracy. - Takiego zagrożenia nie ma. Tworząc PGG i wypracowując porozumienie w takim kształcie, jak obecnie, skupialiśmy się na tym, by miejsca pracy nie zostały utracone - podkreśla rzecznik prasowy związku Sierpień 80, Patryk Kosela.
Proces tworzenia kopalń zespolonych ma być płynny, a integracja związana z połączeniem działów czy przesuwaniem pracowników prowadzona będzie stopniowo do końca grudnia. Łącznie czterech "rybnickich" kopalniach zatrudnionych jest 12 tys. osób. - Każda kopalnia ma swoją specyfikę, więc to wszystko będzie się docierać - podkreśla Krzysztof Wojciechowski, przewodniczący ZZG w Polsce KWK Marcel.
Kto odejdzie? Czy zatrudnią nowych?
Co więcej - organizacje związkowe liczą na to, że będą nowe przyjęcia do pracy. Z pracą prawdopodobnie pożegna się część osób, która ma uprawnienia emerytalne (mówi się o podjętej decyzji o rozwiązaniu umów o prace z osobami, które nabyły uprawnienia emerytalne w ciągu ostatnich lat, w ramach procedury zwolnień grupowych). Poza tym dochodzi możliwość skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych. W ramach całej PGG na urlopy górnicze ma odejść ok. 4 tys. osób. Urlopy te mają być najwcześniej uruchomione na początku 2017 roku, kiedy to do SRK zostanie przekazana nieprodukcyjna część kopalni Pokój. Obecnie na KWK Marcel chęć skorzystania z urlopów zadeklarowało ok. 300 osób. - Na razie przyjęcia są wstrzymane, ale mają być kontynuowane. Do przyjęcia mamy absolwentów 2014/2015 oraz tych, którzy ukończą naukę w tym roku szkolnym. Już przypuszczamy, że absolwentów możne nawet braknąć. Najprawdopodobniej będziemy szukać wykwalifikowanych elektryków i ślusarzy - mówi przewodniczący Wojciechowski.
Na nowe przyjęcia liczy też KWK Rydułtowy, gdzie obecnie wśród pracowników także trwa sondaż dotyczący chęci skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych. Do tej pory chęć skorzystania z urlopu lub innej formy świadczenia zadeklarowało ok. 490 pracowników. - Natomiast za wcześnie na rozmowy o tym, czy będą przyjęcia i w jakim zakresie. Nie wiemy jeszcze, jak faktycznie będzie wyglądała struktura zespolonej, czteroruchowej kopalni. Nie wiemy w związku z tym, jakie będą ilości osób na poszczególnych kopalniach, czy w związku z nowym schematem organizacyjnym będą nadwyżki czy niedoszacowanie - podkreśla Jarosław Szawerna, przewodniczący NSZZ Solidarność KWK Rydułtowy.
Przewodniczący Szawerna przypomina, że urlopy mają ruszyć dopiero na początku 2017 r., a to odległa data. - Oczywiście mamy nadzieję, że w miejsce ludzi, którzy będą odchodzić na świadczenia, zostaną przyjęci absolwenci. Powiem więcej. Życzylibyśmy sobie, aby już ruszyły przyjęcia, bo cały czas pracownicy odchodzą na emerytury. Nie wyobrażam sobie, mając na uwadze przyszłe odejścia pracowników na urlopy górnicze, że nie uzupełnimy tych stanów - zaznacza Szawerna.
Bezpieczeństwo dla tych, którzy zostaną
Trzeba też pamiętać, że trudno będzie zastąpić z marszu doświadczonych pracowników. Absolwenci będą musieli dopiero zgłębić tajniki pracy na kopalni. Możliwe więc, że odejścia na urlopy górnicze nie będą odbywały się w jednym cyklu, ale na podstawie ustalonego regulaminu, który rozłoży je w czasie. - Czekamy, co zaproponuje nowa dyrekcja kopalni zespolonej. Pracownikom, którzy zostaną, trzeba zapewnić bezpieczeństwo. To jest priorytet - dodaje przewodniczący Solidarności w Rydułtowach.
Magdalena Kulok
86 komentarzy
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deputat-weglowy-dla-emerytow-gorniczych-do,57,0,1997369.html ......i co dalej ?dalej się gwiżdże ,a odpowiedzi bywają różne po stronie partii rządzących np, takie-dlaczego nie możecie sobie odpuścić i poświęcić dla ratowania kopalń i swoich wnuków by w przyszłości mieli pracę na kopalniach.... co usłyszałem niedawno ,moje zdanie jest na ten temat inne, mam już dosyć różnych poświęceń dla dobra przyszłych pokoleń ,czy ja mam wrażenie że po przejściu na zasłużoną emeryturę staję się nie tylko bublem państwowym -ale i kieszenią do wszelakich poświęceń kiedy w kasie państwowej hula wiatr sięga się do kieszeni emeryta ,bo kim że jest stary wyeksploatowany ramolowaty emeryt w Polsce , czy prawo i ustawy państwowe po przejściu na emeryturę przestają działać , a zaczyna działać zasada--nie bo nie ----,co następne może nie leczenie emerytów ,no cóż w niektórych przypadkach znachor i wiara czynią cuda , ,ciekawi mnie tylko? czy to ktoś powiedział by emerytom przed pójściem ich na wybory .......
Do poniżej - śmietnik mało powiedziane ,a co do dyskusji ,jakiej dyskusji ?plucie ,obrażanie , podkładanie pod nieswoje loginy syfu i głupich tekstów , po prostu żałosne ......a nowiny nic !!!!!!.
Redakcjo, jak to jest, że podpisujecie jakiś apel o walce z hejtem, a sami wpuszczacie drzwiami i oknami powiatowych hejterów którzy z dyskusji pod każdym tematem robią śmietnik bo bez logowania się można napisać każdą bzdurę. Forum Nowin stało się śmietnikiem.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Jestem z Rybnika i na ścigaczu posmigać nie idzie, szajs a nie miasto. Na Wodzisławskiej stracę za chwilę prawko za punkty.
Nie da się tego czytać!
REDAKCJO zacznij moderować te wypociny bo nikt już tu nie będzie zaglądał!
A ile set lat brakuje Wodzisławiowi do innych miast w tym do Rybnika hehehehe
Na hojmie to mieszkała moja babcia, więc częściowo jestem też z hojmy.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Przyjedź kiedyś do aglomeracji Śląskiej i od razu powiesz że Rybnikowi jednak brakuje do tego poziomu jakieś 100 lat.
@Okręg Rybnicki, kiedyś mieszkałem w Rybniku a teraz mieszkam w Katowicach, czemu mam problem aby z aglomeracji Śląskiej dojechać swobodnie do Rybnika, gdzie mieszkają moi rodzice. Czemu twoim zdaniem Rybnik został wycofany z całej elity Śląskiej, jeśli chodzi o miasta, Dojadę Średnicową trasą bez problemu po aglomeracji a do Rybnika to zawsze jest masakra, aby tam dojechać, czemu po za Śląskiem nikt nie zna Rybnika w Polsce, każdy się pyta gdzie to jest, nikt tego miasta nie zna, za to każdy zna miasto z aglomeracji Śląskiej. Bardziej Wodzisław kojarzą niż Rybnik, Wodzisław oczywiście za sprawą Odry Wodzisław, a Rybnika nikt nie kojarzy w Polsce. Czemu Rybnika nikt nawet nie wziął pod uwagę aby go wciągnąć w aglomerację Śląską?
@akad - Jeśli ktoś kradnie - zostanie wkrótce ukarany. Ale jeśli ktoś się uczciwie dorabia - będzie co raz bogatszy. Zauważ, że przepaść finansowa między Rybnikiem a okolicą się pogłębia i już nawet nikt nie mówi aby "gonić Rybnik" co było modne jeszcze 10 lat temu. Świetnie to podsumował @SR zawsze górą i te porównanie do Niemców z hasła Linekera - rewelacyjne. Faktycznie, region się czasami kłóci ale Rybnik i tak zawsze wygrywa tak jak w przypadku górnictwa.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@akad bardzo słuszna myśl z twojej strony i wyjaśnienie dlaczego właśnie są te ciągłe frustracje i kompleksy wobec sąsiadów. Bo w Wodzisławiu albo się nic nie udaje albo zawsze robi się coś słabszego czy gorszego. Ale z drugiej strony jak dorównać do Rybnika skoro Rybnik należy do polskiej czołówki jeśli chodzi o budżet, a Wodzisław jest w szarym końcu? Unia daje pieniądze ale trzeba mieć wkład własny. Rybnik go ma, a droga Pszczyna-Racibórz na rybnickim odcinku to jedna z najdroższych do realizacji inwestycji drogowych na Śląsku. Warto dodać, że Rybnik również wywalczył remont stacji kolejowej. Być może uda się też zmodernizować lotnisko. Pewny jest też remont linii kolejowej Rybnik-Żory-Chybie-Bielsko i Rybnik-Racibórz. Wiewiórki ćwierkają też o możliwości modernizacji Mikołowskiej i jej poszerzeniu. A ponieważ Rybnik działa wielofrontowo to również warto podkreślić bardzo ambitne plany związane z rowerami, nowymi drogami rowerowymi, wypożyczalniami, parkingami park & ride itd. Rybnik to nowoczesne miasto które trzyma honor całego ROW.
nerw i hejty na rybnik są zasadne ale też uderzcie się w pierś i zobaczcie kogo wybieracie do władz swoich wsi i tego wsiowego powiatu, że wam się będą chałpy walić a na kasie z fedrowanio dalej się będzie pasł bogaty rybnik, bogatszy właśnie dlatego że umi nie tylko walczyć o swoje ale i jeszcze sąsiadom nakraść wiela wlezie
wsiowy powiat nawet nie jęknie w sprawie kopalni, ale jakby tak na serio zacząć myśleć o likwidacji powiatu to może jakby im zagorało pod rziciami to by sie w końcu chycili roboty? argument do likwidacji jest, powiat jest zdezintegrowany, północna część (miejska) jest coraz batrdziej wchłaniana przez rybników, a powiatowe urzędasy milczą albo jeszcze tą politykę popierają. Część wschodnia ciąży zaś do Jastrzębia a zachodnia do Raciborza, a nawet południowa jakoś bardziej "leci na Rybnik", np. Gorzyce koło Rybnika, ulica Rybnicka tamże, i drogowskazy na Rybnik z pominięciem Wodzisławia, niby jest powiat wodzisławski ale nawet jego urzędnicy nie identyfikują się z nim ale mają go w rzici
dobra a co będzie we wsiowym powiecie wodzisławskim? droga która miała niby być konkurencyjna dla tamtej, okazuje się że będzie zwykła jednopasmowa, z debilnymi rondami i pokrzywiona tak że bez sensu będzie nią jechać bo będzie o dużo dłużej niż starymi drogami. O ile w ogóle to powstanie, ale w tak idiotycznej postaci to lepiej żeby sobie darowali. Wszystko co się tu robi to jakieś badziewie i weśniactwo, tak żeby nie daj Boże nie było coś większego albo podobnego jak u rybników, wszystko w SWD musi być mniejsze i ciulatsze :P
Niestety dla ciebie ale masz stare dane i inwestycja zostanie przeniesiona w czasie o kilka lat.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@akad jeśli ROW to nazwa z komuny to dlaczego największa spółdzielnia mieszkaniowa z powiatu wodzisławskiego ma w nazwie ROW? Dlatego, ze nazwa jest cały czas aktualna i uznawana. @Dr_Svevo nie zakładaj się proszę bo przegrasz wszystko... http://www.nowiny.pl/117493-najwyzsza-w-historii-dotacja-dla-rybnika-budowa-drogi-pszczyna-raciborz-prawie-pewna.html - będzie to pierwsza bezkolizyjna, dwujezdniowa trasa w ROW poza autostradą A1 i zarazem prawdziwa obwodnica. Ale to co możemy obecnie powiedzieć to wszyscy chwalą Rybnik za jakość dróg i utrzymanie ich zimą. Symbolem zacofania Wodzisławia i Jastrzębia jest droga nr 933 - jak mówią kierowcy najgorsza droga w województwie śląskim.
~kierowca2~vel~Arteks - jak rozumiem twój post jak i innych to prowokacja bo tak się składa że rybnickie drogi to największy koszmar regionu czyli wąskie z małymi rondami.Jak ktoś logicznie rozumuje to widzi że Jastrzębie ma obwodnicę miasta a Rybnik nie i jeszcze długie lata nie będzie miał.Jestem w stanie się założyć że szybciej obwodnicę będzie miał Wodzisław i Mszana niż Rybnik.
Jeśli zaś chodzi o nazwę kopalń to jest to spore nadużycie i nie lada bufonada!
no trudno, znowu rybniki nas po górniczemu wyciulały i teraz różne arteksy będą trollować na forach i cieszyć mordy, marcel będzie ciągnął cały ten RÓW i radliniokom rył pod chałupami a rybnik będzie spijał śmietankę, a daremne władze wsi radlin i rydułtowy nawet nie kwikną, nie wspominając już o wieśniackich władzach powiatu wodzisławskiego
niestety za reaktywacją powiatu wodzisławskiego w 1954 nie poszły zmiany organizacyjne w górnictwie, a "ROW" to nazwa utworzona za komuny, w 1945 jeszcze nie istniała, ta historia pisana jest przez rybnikersów, i tyle w temacie
http://fkzrow.pl/p/historia_row trochę historii .......
Lineker powiedział "Piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy". A ja powiem tak ROW to taki region w którym mieszka pół miliona ludzi ale i tak liczy się tylko Rybnik. Siedziba nowej kopalni jest na to tylko kolejnym dowodem. @Okręg Rybnicki - o kurcze, nie wiedziałem, że z Jastrzębiem jest aż tak fatalne. Przedostatnie miejsce w Polsce. To straszna degradacja... Taka trochę liga okręgowa - jeśli wziąść pod uwagę piłkarskie porównania. Górnicy trzymajcie się i przyjcie na przód. Górnictwo ma swoją przyszłość!!!
Najlepszy dowód na to jak bardzo Jastrzębie i powiat wodzisławski zostały w tyle za Rybnikiem to drogi. Rybnik super wyremontowane drogi. Jastrzębie nie potrafi zadbać nawet o kluczowe dla miasta drogi dojazdowe do kopalni Borynia czy Jas-Mos mimo że JSW prosi o remont tych ulic od kilkunastu lat Urząd Miasta. Zawsze odpowiadają, że nie ma pieniędzy. W powiecie wodzisławskim drogi gorsze niż na zacofanej Lubelszczyźnie... A w Rybniku jak w Niemczech - drogi wyremontowane, zimą zawsze rewelacyjnie utrzymywane, pięknie oznakowane, ronda w kwiatach. A ja pamiętam jak jeszcze 15-20 lat temu stan dróg się nie różnił. Teraz to przepaść i wstyd dla mieszkańców SWD i SJZ. I dlatego w Jastrzębiu i Wodzisławiu nie ma żadnych inwestorów bo kto chciałby puszczać swoje auta po dziurawych drogach. Takim symbolem dawnego PRL-u jest droga Jastrzębie-Wodzisław na której można sobie zniszczyć zawieszenie i opony. To nie tylko wstyd na Śląsk ale wstyd na całą Polskę.W dodatku Rybnik jako jedyne miasto w okolicy będzie miał za 3 lata profesjonalną bezkolizyjną trasę szybkiego ruchu bo jest mądrze zarządzany w przeciwieństwie do skłóconych i upadłych ośrodków pokroju Wodzisławia i Jastrzębia.
Czy to ma jakiekolwiek znaczenie czy Rybnik czy Wodzislaw?
Ludzie za granicą jeżdzą po kilkadzisiąt kilometrów do pracy a u nas nie można pojechać do Rybnika za pracą?Równie dobrze można się tam przeprowadzić jak ktoś to miasto lubi i skończcie już tą jałową gadkę o wyższości świąt wielkanocnych!
Problem jest taki,że kolejni ludzie tworzą kolejne stołki na kolejnych kilka lat,które NIC NIE ZMIENIĄ!
Dalej będziemy dotować nierentowne górnictwo a przy okazji kilkunastu ludzi się dorobi niezłej kasy za nic nie robienie.Są wyniki powinna być kasa w postaci premii a jak do tej pory wszystko było i jest na zasadzie czy się stoi czy się leży....Nikt nie myśli o przyszłości kopalni tylko o swojej własnej kieszeni nawet kosztem innych-tak to niestety od kilkunastu lat wygląda,dlatego górnictwo powinni rozwalić w drobny mak!
Nasz problem polega na tym, że całą kasę pakuje się jedynie do centrum, a po za centrum to jest tragedia. To już powiat Wodzisławski ma się lepiej, kiedyś Rydułtowy należały do Wodzisławia czy Radlin i też tam była tragedia, bo kasę ładowano do centrum Wodzisławia, a po odłączeniu się tych miasteczek w latach 90, to widać że są zadbane, a w Rybniku kasę ładuje się w centrum a po za nim to bieda że aż piszczy, przydała by się nam taka reforma, aby nasza kasa z podatków szła na remonty naszych dróg a nie tylko do centrum. Skutek jest taki, że my z hojmy wolymy chodzić na Radlin, niż być na hojmie.
Bo przecież Rybnik jest takim samym miastem jak Wodzisław. W 1975 roku była reforma administracyjna, Rybnik liczył około 103 tys mieszkańców, bo do Rybnika włączono wszystkie wsie, dlatego dziś Rybnik w większości składa się z wsi. Wodzisław w 1975 roku liczył podobną ilość mieszkańców, bo też wszystkie okoliczne miejscowości zostały włączone do Wodzisławia, z tym że one w latach 90 się od niego odłączyły. Przecież Niewiadom kiedyś do Rybnika nie należał, podobnie jak inne okoliczne wsie, dopiero w 1975 roku zostały włączone do Rybnika. Przecież kiedyś nawet kopalnia Ignacy należała pod KWK Rydułtowy
Rybnik robi się duży, bo próbuje wchłaniać wszystko co się da, to sztuczny twór a samo centrum jest niewiele większe od Wodzisławia czy Żor. Rybnikiem nazywają węzeł w Bełku, Ochojec pod Gliwicami, Popielów pod Wodzisławiem a nawet Boguszowice pod Żorami. Sam Rybnik jest faktycznie malutki. Już nazwywają KWK Rydułtowy i KWK Marcel z Marklowicami "rybnickimi kopalniami". Mają rozmach s......y ;)
@Okręg Rybnicki, w Warszawie liczy się aglomeracja Ślonska, a Rybnik do niej nie należy, pomineli Rybnik zarówno jeśli chodzi o trasę Średnicową, jak i autostradę. Co mnie obchodzą statystyki, w Rybniku się zarabiało 1700 zł a w Jastrzębiu ponad 3 tys a do tego przywileje, więc za statystyki nic nie da się kupić, gdyby w Rybniku było tak cacy, to nie mieszkało by tyle ludzi na PRLowskich osiedlach a motoryzacja była by na wysokim poziomie,a jednak tej zamożności nie widać, bo większość Rybniczan pracuje na taśmach za najniższą krajową, albo jak mają szczęście to pracują w Radlinie na Marcelu albo w Jastrzębiu, zresztą do Rybnika to każdy z naszego regionu dojedzie w 30 minut,bo to małe miasto. To już Racibórz ma lepiej, bo w Rafako czy Rafamecie lepiej płacą niż na taśmach Rybnickich zakładów. A w Rybniku brakuje rąk do pracy, bo nikt za grosze nie chce pracować, ci z Rybnika też wolą pracować po za Rybnikiem za lepsze pieniądze, niż być wyzyskiwani i tyrać na taśmach jak niewolniki, mimo bezrobocia to jak widać jakoś chętnych na te rybnickie zakłądy pracy nie ma, jak ci się wydaje, czemu tak jest? Przecież z Wodzisławia to jedynie 20 minut jazdy, bo Rybnik za duży nie jest.
W Rybniku są zakłady przeróżnych branż od górnictwa, produkcji, energetyki przez transport, urzędy itd. Stąd potrzeba taniej siły roboczej także z Ukrainy i powiatu wodzisławskiego. A JSW ma kłopoty finansowe i nie płaci aż tak dobrze lub pracują tam ludzie spoza Jastrzębia bo ogólnie przecież Jastrzębie jest bardzo ubogie i zaniedbane. Z roku na rok spada na co raz gorszą pozycję. http://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,jastrzebie-znacznie-spadlo-w-rankingu-zamoznosci-miast-dlaczego-,wia5-3266-8963.html W zeszłym roku było na przedostatnim (!) 47 miejscu jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu. Rybnik wyżej aż o 36 oczek i potem to strasznie kole w oczy... Jastrzębie, Wodzisław, Żory - to miasta symbole upadku gospodarczego, wszyscy o tym wiedzą dlatego tak bardzo kąsają bogatego sąsiada. Wiem, że to może wkurzać ludzi z kompleksami ale tak jak ktoś tu napisał - Rybnik liczy się w Warszawie stąd nazwa węzła, wywalczone pieniądze na bezkolizyjną drogę szybkiego ruchu R-P siedziba urzędów czy nazwa nowego zespołu kopalń. Historia zatacza koło i mamy znowu jakby przywróconą dawną Rybnicką Spółkę Węglową. :DDD
Akurat ma rację, 1850 zł to zarobek brutto, na rękę dostaniesz jakieś 1300 zł, w Rybniku nabudowali tych zakładów pracy, gdzie tyrasz na taśmie za 1300 zł. W Rybniku albo pracujesz na taśmie i dziadujesz, albo gdzieś w JSW i wtedy zarobki są dobre, ja przez 10 lat pracowałem w Rybniku za grosze, potem udało mi się dostać na JSW i nie ma porównania. Poczytaj sobie opinie o zakładach pracy w Rybniku.
Dojeżdżasz do Pszowa jako niańka do czyjegoś dziecka? Bo piszesz jak baba a nie chłop. Kto w Rybniku zarabia 1300 zł skoro nawet w Biedronce babki zarabiają 3000 zł? Kto pracowałby za taką kwotę skoro nawet obcokrajowcy w Rybniku zarabiają min. 1850 zł. Dowód: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,40671,tlumy-bezrobotnych-a-pracownikow-i-tak-brakuje.html
W Rybniku w wielu dziedzinach brakuje już rąk do pracy bo Rybnik to prężnie rozwinięte miasto w którym ciągle coś się buduje, remontuje, produkuje itd. Sprowadza się Ukraińców i innych. Jest ich już w Rybniku prawie 700. Wolę ich bo są pracowici, cieszą się że trafili na Śląsk, dużo kupują w sklepach AGD, płacą innym za hotele, wynajmują mieszkania. Ale najważniejsze nie są tacy wsiowaci jak ludzie z powiatu wodzisławskiego bo bardzo często pochodzą z miast i nie robią takiego obciachu jak wiocha Made in SWD!
Ja akurat jestem z Rybnika i pracuje w Pszowie, mój sąsiad pracuje w Bukowie na koparce, dużo moich znajomych pracuje w Wodzisławiu, więc dziwne porównanie z twojej strony, chcesz powiedzieć że w Pszowie czy Wodisławiu, Bukowie itp to tam nikt nie pracuje? Nie ma ani jednego miejsca pracy twoim zdaniem? W Rybniku to nabudowali tych obozów pracy z zachodnim kapitałem i zarobisz 1300 zł, poczytaj sobie o tych zakładach z Rybnika, jaki są tam zarobki. Może dla ciebie 1500 zł to dużo ale jak ktoś jest z Rybnika, to jest to mało, chyba że mieszkasz gdzieś na zadupiu w Rybniku w tych Rybnickich wsiach, to wtedy może być to dla ciebie dużo, skoro nigdzie nie chcą się zatrudnić do pracy gdzie płacą od 3 tys zł wzwyż. Bo aby zarabiać to trzeba być zaradnym i kumatym.
gó....o prawda, bo piszą o kopalniach które były łączone a nie o kopalni ROW. Nie można tak kłamać na oficjalnych stronach państwowej spółki. Właściwe jest: KWK ROW powstała 01.07.2016 roku z połączenia dwóch rybnickich kopalń: Jankowice i Chwałowice oraz dwóch kopalń z powiatu wodzisławskiego KWK Rydułtowy z Rydułtów oraz KWK Marcel z Radlina". Rybnickie to one nie były i nie będą. Ale Rybnik tak potrafi zrobić, że nawet węzeł w Bełku Rybnikiem zowią, a Wodzisław mimo, że Mszana i Gorzyczki to gmina na ziemi wodzisławskiej i bardzo przyjazna, to nawet węzła w Mszanie i Gorzyczkach nie potrafi nazwać Wodzisław Śląski.
Nikt nie protestuje i nie będzie protestował bo wszyscy wiedzą, że w naszym regionie to Rybnik rozdaje karty. Siedziba nowej kopalni jest w Rybniku i dlatego jest określana w mediach jako rybnicka. A najważniejsze, że ludzie mają pracę bo tej w takim Wodzisławiu czy Pszowie się nie znajdzie. :)
do redakcji NOWINY.PL cytuję czyli kopiuję w wklejam w moim poście taki wcześniej zamieszony post : " ~zeluwa 28.06.2016 19:39
to je tu takie po slonsku pierdolenie bez efektow. bo kiedys po podstawowce przyszel i dzieki parti doszel do dyr. personalnego" czy ten post ten post nadaje się do usunięcia czy narusza regulamin ?
Co za bezczelność żeby na oficjalnej stronie PGG pisać o 4 rybnickich kopalniach. Czy to jakiś kretyn pisał czy ktoś kto jest prorybnicki? Takie kłamstwa:
"Historia powstania
KWK ROW powstała 01.07.2016 roku z połączenia rybnickich kopalń: Jankowice, Marcel, Chwałowice i Rydułtowy."
http://www.pgg.pl/o-firmie/oddzialy/kz1
przepraszam miało być na każdym oddziele....... mój błąd