Poniedziałek, 8 lipca 2024

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Rolnik zawsze myśli trzeźwo - dożynki diecezjalne w Rudach

21.09.2014 22:32 | 0 komentarzy | (q)

W trzecią niedzielę września odbyły się Diecezjalne Dożynki w Rudach. Mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne zbiory przewodniczył ksiądz biskup Gerard Kusz. Do Rud przybyli przedstawiciele jedenastu miejscowości z diecezji gliwickiej.

Rolnik zawsze myśli trzeźwo - dożynki diecezjalne w Rudach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgromadzonych pod probostwem na ul. Cysterskiej przywitał proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - ksiądz Rafał Wyleżoł: - Serdecznie witamy na naszych diecezjalnych dożynkach. Cenimy sobie obecność księdza biskupa Gerarda Kusza i tradycyjnie w tym miejscu i w tej chwili, przed rozpoczęciem Eucharystii nastąpi obrzęd błogosławieństwa tych pięknych koron, za które bardzo dziękujemy. Dziękuję również za waszą liczną obecność, liczniejszą niż w innych latach. Po błogosławieństwie koron, zgromadzeni udali się w uroczystej procesji do kościoła, aby tam uczestniczyć w Mszy Świętej dziękczynnej. W homilii bp Gerard Kusz szczególną uwagę zwrócił na chciwość: Najpierw Pan Jezus o tej chciwości przestrzega, a św. Paweł komentuje i mówi: A ty człowieku postępuj tak. Idź za sprawiedliwością , prawdą, dobrem. Niech Cię nie pociąga to co złudne, a przede wszystkim chciwość – powiedział biskup. Rolnik zawsze myśli trzeźwo, nie mam nic przeciwko miastowym, ale rolnik wie. Zna swoje miejsce, wie co może a czego nie może. Św. Paweł mówi: nawet gdybyśmy mieli żywność, odzienie i dach nad głową to już jest powód do wdzięczności. Nie gońcie za chciwością bo to niszczy ludzkie wzajemne więzi, to sprawia, że ludzie ogradzają się - dodaje bp Kusz.

Kolejnym tematem na którym skupia się duszpasterz jest szanowanie tak ważnej i bezcennej w dzisiejszych czasach kultury: Człowiek ma wprowadzać boży ład, czyli czytając dzisiejszymi znaczeniami ma budować kulturę, kulturę wzajemnego szacunku. Kochani rolnicy, działkowicze nie chcę być złym prorokiem, ale powoli zaczyna być tak, że wy uczycie kultury tych z miasta, szacunku dla pracy, szacunku dla chleba. Jest kultura wzajemnego szacunku, ale do tej kultury wzajemnego szacunku należy też to za co chcę was pochwalić, że widzę jak pięknie pielęgnujecie stroje, stare stroje regionalne. To jest kultura, materialna, ale w tej kulturze materialnej wyraża się to, że my potrafimy się wzajemnie szanować, że my potrafimy zadbać o nasze dziedzictwo, które otrzymaliśmy od naszych przodków.

Po Mszy Świętej księża przeszli do kaplicy Matki Bożej, gdzie odmówili modlitwę a następnie wszyscy zgromadzeni w kościele wyszli na polanę przy kościele, gdzie delegacje prezentowały swoje przepiękne korony dożynkowe. Każdy z przedstawicieli otrzymał pamiątkowe podziękowanie z rąk księdza biskupa Gerarda Kusza.

Angelika Chroboczek