Poniedziałek, 23 grudnia 2024
imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona
RSS
W Nowy Rok wejdzie w życie nowy rozkład jazdy autobusów. Co konkretnie się zmieni? Mamy dla was informacje w tej sprawie.
Wojciecha Saługę marszałka Województwa Śląskiego pytaliśmy w Chorzowie, na konferencji prasowej m.in. o konkurencję Ślązaków z Góralami w organizacji telewizyjnego Sylwestra, a także osobiste typy muzyczne i sposób, w jaki lubi spędzać...
O kolędach i pastorałkach, a także refleksjach, jakie rodzą się przy śpiewie pieśni bożonarodzeniowych rozmawiamy z ks. dr. Wiesławem Hudkiem, muzykologiem oraz przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterzem...
W niedzielę, 22 grudnia w murach Pałacu Dietrichsteinów zabrzmiały kolędy i pastorałki w fortepianowym wykonaniu Szymona Kamczyka.
W niedzielę (22.12) około godziny 5:00 doszło do pożaru w domu jednorodzinnym przy ulicy Wiosny Ludów w Marklowicach. Akcja trwała kilka godzin.
Dokładnie 26 lat temu odbył się w Żorach pierwszy Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym. Podobnie jak wtedy, tak i wczoraj (21.12) nad przebiegiem zawodów czuwał inicjator imprezy, Karol Łużniak. Do rywalizacji na ustawionych...
Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi,...
Święty Mikołaj nie zapomniał o Bukowie, przybył do wyczekujących go dzieci by wręczyć im prezenty.
Projekt jest skierowany do mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Pszowa, Rybnika oraz Świerklan.
W czwartek (5.12) w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza Józefa Kukuczki.
Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dziś (5.12) w wodzisławskiej dzielnicy Radlin II.
Marcin Sypniewski, Europoseł Konfederacji, który w ubiegłych wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył mandat poselski w naszym województwie otwiera swoje biuro w Rybniku.
Artykuł sponsorowany
W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim trwa budowa nowej ekspozycji muzealnej poświęconej czasom realnego socjalizmu. W ostatnim etapie historycy zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w wyjątkowej akcji – „Przenieś PRL do muzeum”. W ramach tej inicjatywy zachęcamy do podzielenia się pamiątkami z okresu Polskiej...
Obszar, jaki zajmują tereny poprzemysłowe w województwie śląskim, wynosi blisko 36 km kw. W całym regionie jest ich około 600. Mają one często bardzo atrakcyjną lokalizację, co może być zachętą dla potencjalnych inwestorów, aby tchnąć w nie nowe życie. Pieniądze z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wykorzystywane są...
Już w piątkowe popołudnie 6 grudnia odbędzie się Mikołajkowa Pomoc, czyli spotkanie charytatywne w dzielnicy Wilchwy dla Kacpra Sanecznika.
Ostatnia sesja rady miejskiej była bardzo ciekawa, nie tylko ze względu na podwyżkę podatków, którą zafundowali radni mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego, ale też z powodu wystąpienia dwóch radnych, którzy pytali o zatrudnienie przewodniczącego w jednostce podlegającej pod urząd miasta.
To prawdopodobnie najbardziej znana święta na Śląsku – święta Barbara, patronka górników. Do Niej kierują swoje prośby o błogosławieństwo w czasie pracy, to Ona ma w swojej opiece ojców, mężów, synów, którzy w trudnych warunkach głęboko pod ziemią pracują, by wydobywać czarne złoto – węgiel.
W Rydułtowach tradycyjnie górnicy świętowali Barbórkę. Tegoroczna uroczystość skłaniała do refleksji ze względu na tragiczne wydarzenia w KWK Rydułtowy.
Tradycyjnie w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie odbyły się uroczystości związane z Barbórką.
Bilet w cenie 10 zł dla rodziców i opiekunów podróżujących wspólnie z dziećmi to propozycja Kolei Śląskich na tegoroczne Mikołajki. Oferta będzie obowiązywać przez cały weekend od 6 do 8 grudnia.
Materiał partnera
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się spotkaniem w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie, który kiedyś był domem kultury KWK Anna. Następnie górnicy udali się do bazyliki na Mszę Świętą.
Ogromne lasy, bagna, gigantyczne owady i dużo tlenu w atmosferze – tak po krótce można opisać krajobraz naszego regionu w karbonie – okresie geologicznym w dziejach Ziemi, w którym właśnie powstały pokłady czarnego złota. Wtedy na naszej planecie dosłownie królowały rośliny.
Najnowsze komentarze