Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Prof. Szczepański: zamknięcie kopalni to upadek mikrokosmosu

20.05.2014 12:19 | 0 komentarzy | żet

Wspólnota gospodarowania jest jednym z filarów istnienia zdrowej społeczności lokalnej. Usunięcie tej podpory ściągnie na nią patologie.

Prof. Szczepański: zamknięcie kopalni to upadek mikrokosmosu
Prof. dr hab. Marek S. Szczepański.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Społeczności lokalne i ich metamorfozy, analiza socjologiczna" to tytuł referatu, który na otwarciu konferencji "Tradycje i przyszłość badań nad społecznościami lokalnymi w świetle nauk społecznych" wygłosił prof. dr hab. Marek S. Szczepański.

W swoim wystąpieniu profesor wymienił dwa filary, na których opiera się każda społeczność lokalna. Wyrażają się one w archetypach przestrzeni (agora, forum) i miejsca (dom rodzinny, cmentarz). Ich uzupełnieniem są instytucje, ludzie, wspólnota gospodarowania itd. Ostatniej z wymienionych zdaniem profesora nie należy lekceważyć. Przykładem takiej wspólnoty jest np. kopalnia. - Zamknięcie kopalni to upadek mikrokosmosu. Jeśli nie zorganizuje się nowego miejsca gospodarowania, to więcej niż pewne, że w społeczności tej pojawią się patologie - mówił Marek S. Szczepanek.

Zdaniem profesora istnienie społeczności lokalnych pomaga w mobilizowaniu ludzi, włączaniu do działań ludzi wykluczonych oraz sprawniejszym zarządzaniu, jednakże za tym ostatnim, muszą iść pieniądze. - Niestetety w naszej "Najjaśniejszej Rzeczpospolitej" decentralizacja władzy idzie w parze z koncentracją pieniędzy w Warszawie, wokół Ministerstwa Finansów... - a to, zdaniem profesora, przeszkadza w budowaniu sprawnie działających społeczności lokalnych.

Modelowa społeczność tego typu powinna liczyć 5000 osób. - Członkowie takiej wspólnoty widują się na co dzień, znają się. Powyżej zaczyna się galopada anonimowości - podkreślił. Co ciekawe, liczbę tę dokładnie określił już 2,5 tys. lat temu Platon. Intuicja nie zawiodła wielkiego filozofa: prawdziwość jego szacunków potwierdziły współczesne badania socjologiczne.


Okazją do organizacji konferencji był jubileusz 10-lecia istnienia Instytutu Studiów Społecznych na PWSZ w Raciborzu. Po prof. Szczepańskim głos zabrał prof. dr hab. Marek Bugdol, który mówił o "Znaczeniu zaufania w zarządzaniu organizacjami". Prorektor PWSZ w Raciborzu dr Teresa Jemczura opowiedziała o "Współpracy Instytutu ze środowiskiem lokalnym". Dyrektor dr Dariusz Chojecki przedstawił dorobek Instytutu Studiów Społecznych, a prof. PWSZ dr hab. Stanisław Bryl zaprezentował szkic spocjologiczny nt. tolerancji.