środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Pijaków za kółkiem eliminują cały czas

20.01.2014 20:16 | 0 komentarzy | ska

O pijanych kierowcach, akcjach na drodze i alkomatach rozmawiamy z Ryszardem Czepczorem z rybnickiej drogówki.

Pijaków za kółkiem eliminują cały czas
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szymon Kamczyk. Ilu pijanych kierowców złapaliście od początku tego roku?

Ryszard Czepczor. Od 1 do 13 stycznia tych kierowców było 14. Dla porównania mogę powiedzieć, że w całym ubiegłym roku takich kierowców zostało zatrzymanych 833.

Czy zdarzenie w Kamieniu Pomorskim spowodowało zwiększenie kontroli na drogach?

Nie możemy powiedzieć, że zwiększamy cokolwiek ze względu na zdarzenia, bo takie działania prowadzimy cały czas, codziennie od kilku lat. Nie jest tak, że wzmagamy kontrole, bo gdzieś się stało źle. Stan trzeźwości kierowców badany jest codziennie. Policjanci, jeśli tylko nie realizują innych zadań, albo nie obsługują zdarzeń drogowych, znajdują miejsce gdzie na bieżąco sprawdzają stan trzeźwości kierujących. To odbywa się praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Eliminowanie z ruchu kierowców w stanie nietrzeźwości czy po użyciu alkoholu jest jednym z naszych zadań i realizujemy je stale.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie prywatnego alkomatu?

To bardziej złożona sprawa, bo takie urządzenie musi posiadać atest i zatwierdzenie urzędu miar. Urządzenia są różne i czasem wskazania znacznie odbiegają od normy. Istotne, aby takie urządzenia były regularnie kalibrowane i legalizowane, bo jeśli będziemy go używać cały czas, mogą powstać pewne odchylenia. Nasze policyjne alkomaty kalibrowane są co pół roku. W ten sposób wykluczona jest granica błędu. Kupując takie urządzenie musimy sprawdzić atest oraz gwarancje jakie daje producent. Zarówno w zatwierdzeniu urzędu miar, jak i w ateście, powinniśmy znaleźć informację o granicy błędu takiego urządzenia.

Jakie są kary dla kierowców prowadzących na podwójnym gazie i recydywistów?

W artykule 178 a. Kodeksu Karnego czytamy, że kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. To tyczy się stanu nietrzeźwości, czyli od pół promila w górę. Jeżeli sprawca już raz został zatrzymany i w okresie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych znowu, podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czy w najbliższym czasie planujecie kolejne duże akcje, wymierzone w nietrzeźwych kierowców?

To wiąże się z poprzednim pytaniem. Akcje prowadzimy kilka razy w miesiącu. To są przeważnie dni po długich weekendach, okresach świątecznych czy dniach wolnych, kiedy ludzie spożywają więcej alkoholu i większe jest prawdopodobieństwo, że będą próbować jechać samochodem. Te działania nie są planowane z góry, a na bieżąco i wtedy dostosowywane są lokacje patroli. Wtedy policjanci pełnią służbę w innych godzinach niż normalnie, więc takie działania możemy już rozpocząć np. o 3 w nocy i prowadzić je w miejscach, gdzie nietrzeźwi mogą się poruszać do pracy. Takie akcje  są dostosowywane do potrzeb i zagrożenia.