środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Zwolnieni nauczyciele nie zostaną na lodzie

19.08.2013 13:23 | 39 komentarzy | mas

W powiecie wodzisławskim opracowano program, który ma być wsparciem dla zwalnianych nauczycieli. Będą nim objęci nie tylko pracownicy powiatowych placówek oświatowych, ale też szkół i przedszkoli gminnych.

Zwolnieni nauczyciele nie zostaną na lodzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tylko w tym roku w skali całego powiatu pracę straci ponad 70 nauczycieli. – Z powodu niżu demograficznego oraz zmian programowych w szkołach – tłumaczy rzecznik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu, Wojciech Raczkowski. W reakcji na coraz trudniejszą sytuację pedagogów starostwo stworzyło program, który ma ich wesprzeć i doprowadzić do powrotu do zatrudnienia, niekoniecznie na stanowisko nauczyciela. Opracowaniem dokumentu zajął się wydział oświaty starostwa oraz Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu. – Kluczowym zadaniem jest efektywne wykorzystanie predyspozycji oraz umiejętności zwolnionych osób w celu zwiększenia ich szans na znalezienie nowego miejsca pracy – zaznacza dyrektor PUP, Anna Słotwińska-Plewka.

Co ważne, wsparciem w ramach programu będą objęci nie tylko pracownicy zwalniani z powiatowych placówek oświatowych, ale też szkół i przedszkoli gminnych. – Chcemy wykorzystać potencjał tej grupy i stworzyć warunki do przetrwania obecnego kryzysu w oświacie – wyjaśnia wodzisławski starosta, Tadeusz Skatuła.

Może staż? Może podyplomowe?
Zwalniani pracownicy oświaty będą mogli skorzystać m.in. z poradnictwa grupowego i indywidualnego. Dla uczestników posiadających odpowiednie cechy zorganizowane zostaną także warsztaty z aktywnego poszukiwania pracy, w trakcie których poznają sytuację na rynku pracy oraz wymogi pracodawców. Uczestnicy zainteresowani podwyższeniem bądź zmianą kwalifikacji, będą z kolei kierowani na szkolenia lub studia podyplomowe, zgodnie z predyspozycjami zawodowymi. Warunkiem będzie jednak deklaracja przyszłego pracodawcy o zapewnieniu zatrudnienia po zakończonym szkoleniu.

Wszyscy uczestnicy zostaną objęci pośrednictwem pracy. Urząd pracy zorganizuje też staże lub prace interwencyjne u pracodawców, którzy zadeklarują dalsze zatrudnienie. Te formy wsparcia adresowane będą do tych uczestników programu, którzy znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Być sobie szefem
Alternatywną ścieżką pomocy dla zwalnianych nauczycieli będzie wsparcie w postaci możliwości otrzymania dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Ta forma stworzy możliwość wykorzystania dotychczas wykonywanego zawodu nauczyciela, np. języków obcych bądź nauczania wczesnoszkolnego, do podjęcia własnej działalności, chociażby w zakresie usług edukacyjnych. Przykłady? Prywatne szkoły językowe, przedszkola czy kluby opieki nad dziećmi. Przyznanie środków na uruchomienie własnej firmy będzie poprzedzone szkoleniem na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej.

Oni mają najtrudniej
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wodzisławiu Śląskim według stanu na połowę lipca zarejestrowanych jest 180 bezrobotnych nauczycieli, z czego dla 75 z nich ostatnim miejscem pracy była szkoła lub inna placówka oświatowa. Są wśród nich zarówno osoby bezrobotne, które posiadają doświadczenie, jak i osoby legitymujące się wyłącznie wykształceniem w tym zawodzie. Jak wynika z rejestrów, w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele języków angielskiego i polskiego oraz nauczyciele wychowania fizycznego. W mniejszym stopniu ten problem dotyczy także nauczycieli biologii, chemii oraz historii.

Szczegółowych informacji na temat programu oraz statystyk bezrobocia w powiecie wodzisławskim udziela dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl., tel. 32 459 29 80 lub e-mail sekretariat@pup–wodzislaw.pl.