Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Gimnazjaliści piszą bajki z przesłaniem

20.03.2013 18:43 | 0 komentarzy | ska

Stowarzyszenie URWIS z Gaszowic wraz z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika zorganizowały projekt „Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli”. Budżet projektu to aż 139 tys. zł, a dofinansowanie udało się pozyskać ze Szwajcarii. Z Agnieszką Pytlik, koordynatorką projektu rozmawiamy o tym jak bajki mogą przysłużyć się społeczeństwu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Czym są bajki obywatelskie?

Bajki obywatelskie to nasz autorski pomysł. Zrodził się z potrzeby kształtowania postaw obywatelskich już u najmłodszych, kilkuletnich dzieciaków. Jesteśmy przekonani że to da się zrobić, a najlepszą formą której przekaz kieruje się do najmłodszych jest właśnie forma bajki, tylko należy jej nadać odpowiednie przesłanie, a później zadziała już dziecięca wyobraźnia.

Skąd są osoby, które biorą udział w projekcie?

Młodzież pisząca w tej edycji bajki obywatelskie to gimnazjaliści i gimnazjalistki z terenu powiatu rybnickiego. W sumie ponad 30 osób reprezentujących 6 szkół gimnazjalnych: Piece, Lyski, Jankowice, Jejkowice, oraz gimnazja nr 3 i 2 w Czerwionce-Leszczynach. Staraliśmy się, aby projekt miał jak największy zasięg terytorialny, co pozwoliło także zintegrować młodzież z całego powiatu.

Ile w sumie opracują bajek?

Nie wiemy ile bajek powstanie – patrząc na nasze wcześniejsze doświadczenia zakładamy że będzie ich co najmniej 15. Wiemy też że młodzież lubiła pisać bajki wspólnie, w kilkuosobowych grupach. Tym razem też mają taką możliwość, mogą też tworzyć bajki indywidualnie. Jak wiadomo, co dwie głowy to nie jedna, więc bajki grupowe mogą być niezwykle rozbudowane, a przez to jeszcze bardziej oddziaływać na wyobraźnię małych słuchaczy. W końcu bajki będą czytane najmłodszym.

Efekt dla społeczeństwa znamy – bajki. Co zyskają gimnazjaliści?

Po pierwsze fachowy, porządny warsztat obywatelskości, ale to co chcielibyśmy w nich wzbudzić to poczucie, że mogą sami być dobrymi obywatelami, a także to że są odpowiedzialni za przyszłe pokolenia obywateli, tych którzy za 10 – 15 lat będą podejmować świadome decyzje. Chcielibyśmy żeby wyszli wzmocnieni w swoich postawach i pewni że mogą i potrafią kształtować pozytywne postawy wśród dzieciaków.

Czy znacie już jakieś pomysły o czym bajki będą opowiadać?

Wiemy, że jakieś zarysy bajek już powstały na pierwszych warsztatach, widoczna jest też różnica tematyczna – pojawiały się bajki dotyczące np. tolerancji i obecnych problemów społecznych. Chodzi o to, aby prostym przekazem dotrzeć do dzieci. Liczymy, że przekazane wartości zaprocentują w przyszłości, kształtując światopogląd dzieci, a później już dorosłych obywateli.

Czego młodzież uczyła się na warsztatach?

Młodzież uczestniczyła w wyjazdowych warsztatach podczas których uczyła się pisać bajki, tworzyć je zgodnie z formuła bajkową. Część warsztatów dotyczyła postaw obywatelskich, czym one są, jakie one są, co charakteryzuje dobrego obywatela, oraz jak można te postawy obywatelskie kształtować w sobie i wśród najmłodszych. Przymierzamy się do kolejnego warsztatu, który będzie dotyczył tworzenia grafik i rysunków do bajek. Dodatkowo przyszli autorzy bajek podczas wizyt studyjnych odwiedzą miejsca, w których zasady demokracji, partycypacji i aktywności obywatelskiej, w szczególności przy udziale i na rzecz młodych ludzi, wdrażane są na co dzień.

Co się stanie z bajkami?

Bajki zostaną wydane w formie publikacji, ale zostaną też nagrane na nośnikach CD. Będziemy starali się by głosu do czytania tych bajek użyczyły nam znane osoby, jak artyści, sportowcy i ludzie związani z ziemią rybnicką. W okresie wakacyjno-jesiennym będziemy organizowali bajkowe popołudnia i happeningi podczas których bajki obywatelskie będą trafiały do najmłodszych mieszkańców powiatu rybnickiego. Już teraz zachęcamy świetlice, kluby, przedszkola, domy kultury, by zgłaszały do nas chęć zorganizowania u siebie takiego wydarzenia.

CRIS ma za sobą już podobny projekt. Do kogo był skierowany?

Wcześniejsza edycja realizowana była w roku 2010 i finansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany był na terenie powiatu wodzisławskiego. Wyszło bardzo dobrze i nowatorsko, bajki obywatelskie otrzymały wyróżnienie urzędu marszałkowskiego. Tym razem chcieliśmy pozytywnie zarazić bajkami mieszkańców powiatu rybnickiego. Udało się uzyskać dofinansowanie ze Szwajcarskiego Programu Współpracy Z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej, więc zaczęliśmy działać.