Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Religijność Polaków 1991-2012. Trwałość czy zmiana?

15.03.2013 11:34 | 25 komentarzy | e

W Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie zaprezentowano 14 marca najnowsze badania na temat religijności Polaków. Konferencja prasowa zamykała konferencję naukową nt. "Religijność Polaków 1991-2012. Trwałość czy zmiana?".

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Jak wskazywał dyrektor ISKK ks. prof. Witold Zdaniewicz z badań wynika, że zachodzi potrzeba pogłębienia wiedzy religijnej - w ciągu 20 lat zmalała bowiem m.in. liczba opinii na temat wiary w życie po śmierci oraz zmniejszyło się poprawne rozumienie pojęcia chrztu św. Do mocnych stron polskiej religijności należy zachowanie wiary i akceptacja Kościoła. Do słabych zaś - spadający poziom praktyk religijnych, zwłaszcza w środowiskach wielkomiejskich oraz małe zaangażowanie, mimo przywiązania, w życie parafialne.

Prof. Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego mówił o przyroście odsetka osób, które deklarują, że coraz większe znaczenie ma dla nich rodzina, przyjaciele i czas wolny.

Ks. prof. Edward Jarmoch (UP-H w Siedlcach), mówiąc o parametrze wiary religijnej, poinformował o wzroście o 10 procent w stosunku do roku 1991 wskaźnika ludzi głęboko wierzących. Niewierzący, według badań, stanowią niecałe 3 procent. Nieco więcej zaś jest postaw niezdecydowanych i obojętnych religijnie. Jak podkreślił, w dalszym ciągu na kształtowanie się religijności największy wpływ mają rodzice. Kobiety bardziej wierzą w Boga niż mężczyźni. Wiarę w Boga negują najczęściej ludzie młodzi w wieku 24-34 lata.

Dr Rafał Lange z UKSW powiedział, że większość Polaków zgadza się na to, by Kościół wyrażał publicznie swoje zdanie. Najrzadziej ludzie chcą słuchać nauki Kościoła w sferze politycznej oraz części nauczania moralnego dotyczącego m.in. życia seksualnego. Dr Lange zauważa spadek zaufania do nauczania Kościoła w aspekcie społecznym, moralnym i politycznym, zwłaszcza wśród ludzi młodych z dużych ośrodków miejskich.

W wymiarze publicznym nie obserwujemy w Polsce drastycznego procesu sekularyzacji, przeciwnie obecność religii w życiu publicznym się umacnia - podsumowywał ks. Wojciech Sadłoń z ISKK.

(źródło: opoka.org.pl)