Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rybnicki OPS łamie bariery

07.11.2012 09:08 | 0 komentarzy | ska

 

W prestiżowych ogólnopolskich konkursach na najlepiej dostosowane do osób niedowidzących i niepełnosprawnych strony internetowe Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku zajmuje najwyższe miejsca. - Na ten problem otworzył nam oczy jeden z realizowanych projektów - mówi Jerzy Kajzerek, szef rybnickiego ośrodka.

Rybnicki OPS łamie bariery
- Do 2015 roku wszystkie strony administracji publicznej mają być pozbawione barier dla niepełnosprawnych. My już to mamy - mówi Mirosław Górka.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Niedawno konkurs "Strona Internetowa bez barier" wygrała witryna projektu "T:RAF - Twój Rozwój, Aktywność, Forma" prowadzonego przez OSP w dzielnicach Niedobczyce i Niewiadom. To drugi taki sukces. W ubiegłym roku konkurs wygrała bowiem strona "Przekroczyć próg". - W mojej ocenie OPS Rybnik wychodzi ze swoimi zadaniami daleko poza podstawowy zakres działalności. W przeciągu dwóch lat wygrał ze swoimi stronami www ogólnopolski konkurs "Strona Internetowa bez barier". Co ciekawe w życie weszła ustawa, która nakłada na strony administracji publicznej dostępność zgodnie ze standardami WCAG 2.0. Ma to nastąpić do roku 2015. My 3-4 lata przed tym terminem mamy strony, które są w pełni przystosowane dla osób niedowidzących i niepełnosprawnych - wyjaśnia Mirosław Górka z OPS w Rybniku. Wszystko zaczęło się od projektu "Przekroczyć próg", w którym ośrodek zwrócił się w stronę osób z upośledzeniem narządu wzroku. - Nasze działanie wynika przede wszystkim z poznania potrzeb osób niewidomych, słabo widzących, a także z niepełnosprawnością ruchową, które np. nie potrafią posługiwać się myszką. Internet to jak wiadomo okno na świat w różnych wymiarach. My ułatwiając dostępność w sieci, zapewniamy także dostępność w przestrzeni. Na przykład kiedy osoba niepełnosprawna chce pojechać do muzeum, które ma bardzo fajną wystawę, szuka informacji jak tam dotrzeć. Jeśli strona będzie niedostępna, nie będzie aktualizacji, ta osoba tak naprawdę zostanie w domu, bo nie będzie miała potrzebnych informacji. Inna sytuacja to np. kupowanie biletów, w wielu przypadkach niemożliwe dla osoby niewidomej. Pisze ona bowiem w specjalnym formularzu list, a potem program na stronie generuje kod, który trzeba przepisać z obrazka. Dla osoby niewidomej to bariera nie do przejścia - wyjaśnia Mirosław Górka. Jak zapowiada szef OPS w Rybniku Jerzy Kajzerek, następne projekty również będą kontynuować jak największą dostępność stron www.

 

Szymon Kamczyk