Racibórz wśród 10. najbardziej niedocenianych miast
Dziennik Zachodni wybrał dziesięć najbardziej niedocenianych turystycznie miast województwa śląskiego. Wśród nich jest Racibórz.
"Lektury obowiązkowe" każdej wycieczki krajoznawczej po Śląsku i okolicach to na północy regionu Częstochowa, na południu - Wisła z małyszowym muzeum i zameczkiem prezydenckim. Bez przywołanych Gliwic, Zabrza czy Nikiszowca nie może odbyć się żadna dobrze zaplanowana wizyta rządowego dygnitarza, który przy okazji korzysta z uroków śląskiej gościnności, odbierając zaproszenie na tradycyjny śląski obiad u tradycyjnej śląskiej rodziny. Ale jest też wiele miejsc, których nie doceniamy. To oprócz Raciborza Skoczów, Wielka Puszcza, Mikołów, Tarnowskie Góry, Cieszyn, Toszek, Strumień, Pilica i Bielsko-Biała. - Są niedoceniane, ale zupełnie niesłusznie. To perełki turystyczne woj. śląskiego - pisze Dziennik Zachodni.
Więcej czytaj tutaj.
Komentarze
13 komentarzy
zróbmy trasę przekrętów to znajdą się turyści zacznijmy od nr 1-szpitala a skończmy na kryśce ktora jedyna daje za darmo i bez znajomości ,
Ratibor. Co ty za pierdoły wypisujesz, przynależność do Górnego czy Dolnego Śląska świadczy o ich położeniach na wysokościach nad poziomem morza, a nie rodzaj gleb. Racibórz położony jest na wysokości ok. 188 m n.p.m. Wysokość terenu na poziomie rynku wynosi 192,2 m n.p.m., najwyższy punkt – wzgórze Lipki (276,1 m n.p.m.), najniższy – 164 m n.p.m. ( Opole ) Wysokość najwyższego punktu okolic Opola to – 183,1 m n.p.m. (wzgórze przy ulicy Stara Droga, ok. 3 km od granicy z Winowem w Gminie Prószków). Wrocław jest położony na wysokości od 105 do 155 m n.p.m. Więc wniosek jest prosty na jakim Śląsku leży Racibórz. Między Raciborzem a Wrocławiem jest 121 metrów różnicy wysokości, biorąc pod uwagę najwyższe punkty obu miast, a różnica między Raciborzem, a Opolem to 93 metry. Pozdrawiam.
Geograficznie to Racibórz jest dolnym Śląskiem, bo leży na podobnej wysokości co dolny Śląsk, ma te same gleby co dolny Śląsk, klimat także zbliżony do dolnego Śląska. Ja ci mówię o geografii a nie o przynależności. Trochę się tym interesuję, więc dlatego ci mówię że Racibórz tak naprawdę tylko z nazwy zalicza się do górnego Śląska, bo tak naprawdę według geografii to powinien być dolnnym Śląskiem, bo Górny Śląsk ma całkiem inne gleby i całkiem inną strukturę od dolnego Śląska. Przykładowo to w Raciborskim są gleby klas I i II a na górnym Śląsku gleby są klas III i IV, drugiej klasy tam nie spotkasz. Dużo by pisać, ale uwierz mi że nie piszę ci głupot.
Co to znowu za jakiś głupi pogląd? Nawet na najstarszych pocztówkach pisze "Ratibor O/S". Poturbowało cię z tym Dolnym Śląskiem czy co? Racibórz to miasto śląskie lub górnośląskie ale na pewno nie dolnośląskie. Przeciwko dwujęzycznym nazwom nie mam nic przeciwko. Niedawno w Rumunii spotkałem węgierskie nazwy.
Racibórz nie jest Górnym Śląskiem, Racibórz zalicza się do Dolnego Śląska, tak mówi geografia tych ziem, Podział na "górny" i "dolny" śląsk był dopiero w okresie rozkwitu nauk geograficznych, stąd ten podział. A w Raciborzu obowiazkowo powinne być nazwy dwujęzyczne, czyli także powinne być nazwy Niemieckie, tak jak jest w wielu miejscowościach za Raciborzem w kierunku Opola.
kto Ci takich bajek naopowiadał Racibórz był górnego Wrocław dolnego śląska
miasto fajne ale za moc goroli się zleciało i wszystko psują, pozdrawiam Ślazaków
Pamiętam, że kiedyś na dworcu w Raciborzu była taka duża tablica. Witamy w XI wiecznym grodzie Piastów. Zdjęto ją po upadku komuny. Nie wiem czy prawdziwe to było stwierdzenie ale robiło wrażenie. Obecnie dworzec kolejowy w Raciborzu to miejsce odpychające i psujące obraz tego przyjemnego miasta. To musi się zmienić. Poza tym Racibórz powinien intensywniej reklamować bogactwa historyczne i przyrodnicze, przystąpić do odbudowy wąskotorówki do Rud, poprawić połączenia kolejowe (walczyć o to!), reklamować się w mediach itd. To naprawdę bardzo fajne miasto chociaż trochę na Śląsku zapomniane. Czas się obudzić i pokazać od dobrej strony.
historyczną stolicą Górnego Śląska jest Opole
Ja się dziwię dlaczego do tej pory przy witaczach na rogatkach naszego miasta nie ma tablic o takiej treści ,, WITAMY W RACIBORZU, HISTORYCZNEJ STOLICY GÓRNEGO ŚLĄSKA ". Myślę że to by dało do myślenia nie jednemu przejeżdżającemu przez nasze miasto i zachęciło do odwiedzenia naszego starego grodu.
No właśnie... tu masz częściową odpowiedź: http://www.nowiny.pl/85460-jest-szansa-na-remont-linii-wodzislaw-chalupki-i-budowe-nowego-peronu-w-wodzislawiu.html
A słyszał ktoś w Katowicach w ogóle o Wodzisławiu czy też w ogóle nie? To dopiero niedoceniane przez nikogo miasto. A w czasach PRL kwitło.
Cieszyn, perełka południa do której turysta bez auta nie może dotrzeć bo pociągi odwołano, a PKS w likwidacji...