Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Niepełnosprawni piorą, maglują, prasują i zarabiają

07.09.2012 14:12 | 27 komentarzy | tora

Zakład Aktywności Zawodowej wydłuża godziny pracy, żeby podołać zamówieniom.

Niepełnosprawni piorą, maglują, prasują i zarabiają
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W ciągu ostatniego roku obroty wzrosły nam o 100 procent. Mamy bardzo dużo zamówień i coraz więcej obowiązków, pracujemy bez chwili wytchnienia. Kładziemy duży nacisk na jakość wykonywanych usług, stąd ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców całego powiatu wodzisławskiego. – mówi Dezyderiusz Szwagrzak, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu.

Dwie zmiany
Żeby podołać zamówieniom pracownicy przeszli na tryb dwuzmianowy, a zakład wydłużył godziny otwarcia. Jest czynny od godz. 6.00 do 16.00. Wcześniej był otwarty w godz. 7.30 - 15.30. Dyrektor tłumaczy, że na zwiększenie popytu na profesjonalne czyszczenie tkanin miały wpływ solidność świadczonych usług oraz atrakcyjne ceny. Pralnia łączy tradycję z nowoczesną technologią, zapewniając delikatne i fachowe czyszczenie wszelkich tekstyliów. Niepełnosprawni pracownicy znakomicie sprawdzają się w robocie. Tymczasem na normalnym rynku pracy nie mieliby szans realizować się zawodowo.

Obsługują hotele, restauracje
ZAZ świadczy specjalistyczne usługi pralnicze hotelom, restauracjom, placówkom medycznym, jak również klientom indywidualnym. Pracownicy Zakładu zajmują się praniem, między innymi bielizny pościelowej, obrusów, ręczników, ścierek, koszul i innych tkanin dających się wyprać w pralni wodnej.
Zakład został utworzony w dolnej kondygnacji starego szpitala przy ulicy Wałowej. W od lat nieużywanych pomieszczeniach, dzięki pozyskanym środkom z Samorządu Wojewódzkiego oraz dofinansowaniu ze środków własnych, powstała nowoczesna, w pełni zautomatyzowana, dostosowana do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych pralnia. Zakład zatrudnia 21 osób niepełnosprawnych i 8 pracowników pełnosprawnych na stanowiskach pracza, prasowacza oraz maglarza. Wszystkie pomieszczenia pralni, czyli strona czysta, strona brudna, szatnie, zespół sanitarny damski i męski, są przestronne oraz pozbawione barier architektonicznych, co ułatwia osobom niepełnosprawnym swobodne poruszanie się w Zakładzie. Pralnia posiada barierę higieniczną, a jej funkcjonalność została zatwierdzona przez PIP.

Praca i rehabilitacja
Oprócz realnego zarobku oraz aktywizacji zawodowej, dzięki której osoby niepełnosprawne nabywają ważne w życiu umiejętności, tj. punktualność, systematyczność, odpowiedzialność, pracownicy codziennie uczestniczą w rehabilitacji zdrowotnej. Ćwiczenia odbywają się w wyposażonej w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt sali rehabilitacyjnej. – Codzienny trening ruchowy pozwala na poprawienie kondycji i sprawności fizycznej, lepsze samopoczucie oraz wydajność w pracy – podkreśla Dezyderiusz Szwagrzak. Z kolei rehabilitacja społeczna prowadzona jest przez pedagoga i obejmuje różnego rodzaju zajęcia z zakresu treningu umiejętności interpersonalnych, współpracy w grupie, koncentracji uwagi, relaksacji z wizualizacją, jak również wszelkiego rodzaju zajęcia problemowe. Ponadto Zakład umożliwia pracownikom udział w życiu społeczno-kulturalnym,  a także w różnego rodzaju szkoleniach dla pracowników ZAZ-u, co ma duży wpływ na poprawę kontaktów z innymi, otwarcie się na siebie i na drugiego człowieka, jak również dostarcza wiedzy i praktycznych umiejętności w radzeniu sobie w pracy oraz w problemach codzienności. Nabycie tych oraz wielu innych umiejętności odgrywa wiodącą rolę w przyszłym poszukiwaniu zatrudnienia oraz aktywności na otwartym rynku pracy.