Sobota, 12 października 2024

imieniny: Eustachego, Maksymiliana, Serafina

RSS

37% pracodawców w Polsce nie może znaleźć pracowników

26.06.2012 08:00 | 9 komentarzy | e

Grupą zawodową, którą najtrudniej znaleźć na rynku pracy okazali się być inżynierowie. Wskazują na to wyniki 7. edycji globalnego badania „Niedobór talentów”, opublikowanego dzisiaj przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyniki badania w ostatnich 5 latach wskazują na stałe i rosnące problemy pracodawców z pozyskiwaniem kandydatów z tym wykształceniem. Pracodawcom najczęściej brakuje inżynierów mechaników, elektryków a także inżynierów lądowych. Czterech na dziesięciu pracodawców w Polsce ma trudności ze znalezieniem właściwych kandydatów.

- W Polsce obserwujemy stałe i rosnące trudności pracodawców w pozyskiwaniu kandydatów z wykształceniem inżynieryjnym. Podobnie jak w przypadku wykwalifikowanych pracowników fizycznych, ogólny popyt znacznie przewyższa podaż. To problem na skalę globalną. W wielu krajach na całym świecie coraz mniejszą popularnością cieszą się studia techniczne. Mimo promocji tych kierunków i zachęt ze strony państw, ciągle liczba absolwentów uczelni technicznych nie zaspokaja potrzeb na krajowych rynkach pracy. Tymczasem technologizacja kolejnych dziedzin naszego życia generuje ogromne zapotrzebowanie na wiedzą inżynieryjną. Można zakładać, że ten proces będzie z czasem pogłębiał się – komentuje Paweł Lisowski, ekspert Experis Engineering, marki ManpowerGroup specjalizującej się w rekrutacji inżynierów.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni, którzy dotychczas w ciągu wszystkich pięciu edycji badania w Polsce, zajmowali pozycję pierwszą, w tegorocznym sondażu znaleźli się na drugim miejscu. Za nimi, pośród najbardziej poszukiwanych zawodów pracodawcy wskazali kolejno techników (poz. 3.), kierowców (poz. 4.) oraz przedstawicieli handlowych (poz. 5.) – ta grupa po trzech latach wróciła do pierwszej dziesiątki, co wskazuje na popyt firm na doświadczonych sprzedawców, którzy pomogą im zwiększać przychody. Rośnie również niedobór wykwalifikowanych pracowników działów IT (poz. 6.) oraz szefów kuchni i kucharzy (poz. 7.). Pracodawcy poszukują również menedżerów projektów (poz. 8.) i operatorów maszyn (poz. 9.), którzy po raz pierwszy w historii badania znaleźli się na liście najbardziej poszukiwanych zawodów. Zestawienie zamykają pracownicy księgowości i finansów (poz.10.).

10 ZAWODÓW NAJBARDZIEJ DOTKNIĘTYCH NIEDOBOREM TALENTÓW W 2012 ROKU*

POLSKA
1.    Inżynierowie       
2.    Wykwalifikowani pracownicy fizyczni       
3.    Technicy         
4.    Kierowcy        
5.    Przedstawiciele handlowi         
6.    Pracownicy działów IT           
7.    Szefowie kuchni/ kucharze          
8.    Menedżerowie projektów i finansów     
9.    Operatorzy maszyn        
10.   Pracownicy księgowości i finansów     

EUROPA**
1.    Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2.    Inżynierowie
3.    Przedstawiciele handlowi
4.    Technicy
5.    Brygadziści produkcji
6.    Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
7.    Pracownicy działów IT
8.    Pracownicy księgowości
9.    Szefowie kuchni/ kucharze
10.   Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla   

ŚWIAT
1.    Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2.    Inżynierowie
3.    Przedstawiciele handlowi
4.    Technicy
5.    Pracownicy działów IT
6.    Pracownicy księgowości i finansów
7.    Kierowcy
8.    Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla
9.    Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
10.   Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji

*   Wg opinii respondentów, którzy zadeklarowali w badaniu trudności z pozyskiwaniem pracowników i odpowiedzieli na pytanie „Ze znalezieniem przedstawicieli jakich zawodów ma Pan(i) problem?”.
**  Ranking dla regionu EMEA (21 państw Europy + Izrael + Republika Południowej Afryki).

W badaniu poproszono respondentów o wskazanie przyczyn niedoboru talentów. Duże znaczenie dla wszystkich firm dotkniętych tym problemem, niezależnie od tego, jakiej kategorii dotyczy, mają czynniki środowiskowe i organizacyjne. Najważniejszą przyczyną trudności w rekrutacji jest ogólny brak kandydatów (33%). Na drugim miejscu natomiast znalazł się brak umiejętności technicznych (33%), a więc czynnik związany z samym kandydatem. Jako trzeci czynnik, pracodawcy najczęściej podawali brak doświadczenia kandydatów (24%). Wszystkie te wskaźniki znacznie wzrosły wobec wyników z roku ubiegłego.

(źródło: manpowergroup.pl)