Wtorek, 2 lipca 2024

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

System AFIS ustalił tożsamość denata z Grodziska

30.05.2012 11:16 | 4 komentarze | acz

Wiadomo kim był mężczyzna, którego zwłoki znaleziono 17 marca w kompleksie leśnym przy ulicy Grodzisko w Wodzisławiu Śląskim. W identyfikacji zwłok pomógł automatyczny system identyfikacji daktyloskopijnej.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, w marcu na zwłoki mężczyzny natrafił 57-latek. Z naszych informacji wynika, że to pasjonat fotografii, który spacerował po lesie wypatrując ciekawych ujęć. Około godz. 15.30 zauważył ciało leżące w prowizorycznym szałasie. Było przykryte ubraniami. Na miejscu pojawiła się karetka.  Lekarz stwierdził zgon. Nie udało się zidentyfikować zwłok. Przy mężczyźnie nie było dokumentów. Przypuszczalny wiek to 60 - 70 lat. Mężczyzna ubrany był w sweter w paski w kolorze niebiesko-pomarańczowym i czarne spodnie. - Na ciele denata nie ujawniono żadnych zewnętrznych obrażeń. Przeprowadzona sekcja zwłok potwierdziła, że zgon nastąpił z przyczyn naturalnych. Mimo przeprowadzonych czynności śledczych nie natrafiono na żaden ślad mogący pomóc w ustaleniu tożsamości mężczyzny - mówi Marta Czajkowska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Dopiero po sprawdzeniu odcisków palców w systemie AFIS, ustalono że był to 76-letni mieszkaniec Siedlec. Mężczyzna musiał mieć w przeszłości konflikt z prawem, przez co pobrano mu kiedyś odciski palców. Przez lata przechowywane były w policyjnej bazie. Teraz zostały dopasowane przez system AFIS.
Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej to spolszczona nazwa systemu umożliwiającego szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. System wykorzystywany jest także do ustalania tożsamości osób zatrzymanych przez policję, kontroli na przejściach granicznych oraz do identyfikacji zwłok. Istotę systemu AFIS stanowi możliwość automatycznego zakodowania pojedynczego śladu z miejsca przestępstwa i porównania go w ciągu kilku minut z odciskami palców milionów osób. System umożliwia również porównywanie odcisków dłoni. Porównanie nowego śladu ze śladami zamieszczonymi w bazie, w zależności od rodzaju śladu trwa od 1 do 12 minut.
(acz)