środa, 24 lipca 2024

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Jest akt oskarżenia w sprawie polsko-nigeryjskich małżeństw

03.01.2012 13:55 | 5 komentarzy | acz

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia w sprawie rozbitej przez straż graniczną grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw polegających na niezgodnym z prawem ułatwianiu i umożliwianiu pobytu na terytorium RP obywatelom narodowości nigeryjskiej poprzez organizowanie dla nich fikcyjnych małżeństw z obywatelami Polski oraz fałszowaniem i wyłudzaniem dokumentów.  

Jest akt oskarżenia w sprawie polsko-nigeryjskich małżeństw
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktem oskarżenia objęto łącznie 32 osoby – obywateli Polski i cudzoziemców. Są wśród nich osoby, które zawierały fikcyjne małżeństwa, świadkowie na fikcyjnych ślubach oraz osoby zajmujące się organizowaniem tego procederu. Ci ostatni - 4 obywatele Polski i 2 obywatele Nigerii, zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Osoby te działając na terenie województwa śląskiego i mazowieckiego zajmowały się werbowaniem oraz nakłanianiem obywateli Polski do zawierania fikcyjnych związków małżeńskich z cudzoziemcami narodowości nigeryjskiej w celu ułatwienia im pobytu na terytorium RP. Polacy działali na terenie Śląska, obywatele Nigerii na terenie Mazowsza.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, działając w okresie od grudnia 2007 roku do maja 2009 roku, zorganizowali co najmniej 11 fikcyjnych małżeństw. W większości były to małżeństwa Polek z Nigeryjczykami, w jednym przypadku było to małżeństwo Nigeryjki z Polakiem. Polscy organizatorzy wyszukiwali na terenie Śląska osoby w trudnej sytuacji finansowej - bez pracy, które w zamian za obiecaną kwotę 3000 euro godziły się na fikcyjne małżeństwa z cudzoziemcami, będące swoistym kontraktem małżeńskim. Działali oni w porozumieniu z obywatelami Nigerii zamieszkałymi na terenie Warszawy. Tam też mieszkali zainteresowani zawarciem fikcyjnych małżeństw Nigeryjczycy. W rejonie Warszawy dochodziło też do zawierania ślubów.


Śledztwo w tej sprawie trwało 2,5 roku. Prowadził je Śląski Oddział Straży Granicznej, początkowo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chorzowie, a później - ze względu na ujawnioną skalę procederu i jego złożony charakter, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się legalizowaniem Nigeryjczykom bezprawnego pobytu w Polsce poprzez fikcyjne małżeństwa z Polakami, w zamian za uzyskanie korzyści majątkowych, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz przepadek uzyskanych korzyści. Taka sama kara grozi obywatelom Polski, którzy zawarli fikcyjny związek małżeński z Nigeryjczykami ułatwiając im tym samym pobyt na terytorium RP oraz osobom, które jako świadkowie poświadczali nieprawdę przed urzędnikami stanu cywilnego.

(acz)