Straż graniczna i służba celna zlikwidowały rozlewnię spirytusu
Kolejne wspólne działania Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu i Izby Celnej w Katowicach skierowane przeciwko handlarzom nielegalnymi wyrobami akcyzowym zakończyły się sukcesem. Funkcjonariusze obu służb ujawnili nielegalną rozlewnię alkoholu, gdzie zabezpieczyli ponad 3 200 litrów spirytusu, oraz zatrzymali 3 mężczyzn zajmujących się jego wytwarzaniem.
Kompletna linia produkcyjna nielegalnego alkoholu znajdowała się w Sosnowcu, w budynku gospodarczo-garażowym usytuowanym na terenie prywatnej posesji. Znajdowały się tam pojemniki z podłączoną do nich aparaturą do odkażania zanieczyszczonego chemicznie spirytusu przemysłowego przeznaczonego do rozcieńczania farb, a także urządzenia do przepompowywania i rozlewania. Gdy funkcjonariusze weszli do budynku trwał właśnie cykl produkcyjny, a znajdujący się tam trzej mężczyźni – mieszkańcy Sosnowca i Czeladzi, rozlewali gotowy już produkt do przygotowanych plastykowych butelek. W budynku znaleziono 2 810 litrów spirytusu oraz 4 185 plastykowych butelek przygotowanych do napełnienia. Pozostałe 400 litrów spirytusu ujawniono w zaparkowanym na terenie posesji samochodzie dostawczym. Prawdopodobnie ta partia nielegalnego towaru przygotowana była do wywiezienia. Łącznie funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali 3 210 litrów alkoholu – 85 % spirytusu. Jego wartość szacuje się na ponad 250 tysięcy złotych. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że gdyby zatrzymany alkohol trafił do nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby ponad 135 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconego podatku. Łączne straty wynikające z działalności rozlewni są dużo większe. O skali produkcji nielegalnego trunku świadczy chociażby ilość ujawnionych pustych butelek. Wyprodukowany przy użyciu środków chemicznych i specjalnie skonstruowanych filtrów spirytus trafiał do miejsc dystrybucji, między innymi na śląskie targowiska i bazary.
Alkohol oraz urządzenia linii produkcyjnej zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy katowickiej Izby Celnej, którzy prowadzić będą w tej sprawie dalsze czynności. W tej sprawie zatrzymano znajdujących się w rozlewni trzech mężczyzn, którzy nie dość, że zajmowali się nielegalnym procederem, to wykazali się przy tym skrajną nieodpowiedzialnością. W pomieszczeniu, gdzie znajdowały się tysiące litrów spirytusu i unosiły się jego opary, mężczyźni dogrzewali się tzw. słoneczkiem, co w każdej chwili mogło grozić wybuchem.
To kolejne w ostatnim czasie celne uderzenie Straży Granicznej i Służby Celnej w rynek nielegalnych towarów akcyzowych. Tydzień wcześniej wspólne działania funkcjonariuszy tych służb na terenie Rybnika doprowadziły do zlikwidowania magazynu nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz zatrzymania ponad miliona sztuk nielegalnych papierosów i prawie 700 kg nielegalnego tytoniu. Wartość zabezpieczonego wtedy towaru szacowana jest na ponad 700 tysięcy złotych.