Piątek, 28 czerwca 2024

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

RSS

Wspólnie bez granic – ostatnie spotkanie z uczniami

03.10.2011 21:55 | 0 komentarzy | acz

30 września w komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się ostatnie z cyklu 10 spotkań z uczniami raciborskich szkół prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w ramach projektu „Wspólnie bez granic”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ak samo jak, w przypadku poprzednich spotkań, tematem przewodnim była profilaktyka narkotykowa. Podczas wykładu połączonego z prezentacją multimedialną, funkcjonariusze przybliżyli uczniom zagadnienia związane m.in. z objawami i skutkami stosowania środków odurzających i substancji psychotropowych oraz obowiązującymi w Czechach i w Polsce regulacjami prawnymi w zakresie odpowiedzialności za ich posiadanie. W trakcie wizyty w raciborskiej komendzie oddziału, młodzi goście mieli ponadto okazję zobaczyć nowoczesną krytą strzelnicę, a także uzyskać informacje na temat Straży Granicznej i realizowanych przez nią zadań. W spotkaniu udział wzięło 55 uczniów z dwóch raciborskich placówek oświatowych: Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych oraz Zespołu Szkół Mechanicznych.

Łącznie w realizowanej w ramach projektu „Wspólnie bez granic” kampanii narkotykowej uczestniczyło 361 uczniów z raciborskich szkół ponadpodstawowych. To, o ponad 160 osób więcej niż początkowo zakładano. Zwiększenie liczby uczestników, to efekt dużego zainteresowania, z jakim w raciborskich szkołach spotkała się inicjatywa Straży Granicznej. 

Skierowana do młodzieży kampania informacyjna w zakresie profilaktyki narkotykowej, to jedno z kilku przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Wspólnie bez granic”. Aktualnie funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą szkolenia-warsztaty dla pracowników urzędów miast i gmin z przygranicznych województw: śląskiego i opolskiego. Wcześniej realizowali warsztaty dla pracowników urzędów pracy oraz uczestniczyli we wspólnych szkoleniach z funkcjonariuszami czeskiej Policji. Projekt „Wspólnie bez granic” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Jego głównym założeniem jest wspieranie i pogłębianie szeroko pojętej współpracy transgranicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu.