środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Debata: Czy należy zmienić system podatkowy w Polsce?

03.10.2011 20:15 | 23 komentarze | acz

– Herbata od mieszania nie staje się słodsza, podobnie od zmian w podatkach nie będzie od razu lepiej – mówił na debacie w Strzesze Adam Hajduk, ubiegający się o fotel senatora.

Debata: Czy należy zmienić system podatkowy w Polsce?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

27 września w sali raciborskiej Strzechy odbyła się debata z kandydatami do Sejmu i Senatu. Spotkanie poprowadzili Józef Sadowski, Józef Kastelik i Krystian Niewrzoł.
Sympatyzujące z prawicą Stowarzyszenie Dobro Ojczyzny, które organizowało debatę wybrało sobie kandydatów, z którymi ich zdaniem warto rozmawiać. Wśród zaproszonych było aż trzech przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości: Grzegorz Dziewior (kandydat na senatora), Izabela Kloc oraz Małgorzata Lenart. Oprócz nich zjawili się: Adam Hajduk (Obywatele do Senatu), Henryk Siedlaczek (PO), Piotr Chmielowski (Ruch Palikota) oraz Adam Gawęda (PJN). Prowadzący pytali kandydatów zarówno sprawy lokalne jak i ogólnopolskie.

Pierwszy blok pytań dotyczył gospodarki i systemu podatkowego w Polsce. – Herbata od mieszania nie staje się słodsza, podobnie od zmian w podatkach nie będzie od razu lepiej. Jestem za podatkiem liniowym, bo byłby prostszy dla ludzi jednak wiem, że zmniejszyłby przynajmniej na początku dochody do budżetu. My Polacy tak bardzo lubimy wszystko reformować i zmieniać  bez czekania czy obecne rozwiązanie się sprawdzi. To nam najczęściej zarzucają nasi przyjaciele z zachodu. Ogólnie nie jestem jednak zwolennikiem zmian – tłumaczył starosta Adam Hajduk, który się ubiega o fotel senatora.


Piotr Chmielowski omówił tzw. podatek od pracy czyli składka ZUS, która jego zdaniem najbardziej bije wszystkich po kieszeni i „dewastuje mentalnie”. – Ruch Palikota nie określił wysokości podatków jakie zamierza wprowadzić, bo i tak to  będzie robił przyszły minister finansów. Tak naprawdę podatek VAT i podatek akcyzowy jest ustalany z Unia Europejską i mamy na niego niewielki wpływ. Inaczej jest ze składką ZUS. To dodatkowy podatek od pracy. Chcesz pracować – musisz płacić. Bez reformy i stworzenia indywidualnych kont emerytalnych oraz wprowadzenia indywidualnej składki jakakolwiek dyskusja o podatkach jest pusta. Bez względu kto przyjdzie do przyszłego rządu i przekroczy wskaźnik 55 procent zadłużenia w stosunku do PKB i koniec z emeryturami – tłumaczył.
Grzegorz Dziewior  z PiS zwracał uwagę na ujednolicenie podatku dochodowego. – To podstawowa sprawa przy przeprowadzeniu reformy. Jako przedsiębiorca twierdzę, że kraj powinien stać małymi i średnimi przedsiębiorstwami.  – przekonywał. – Oczywiście, że należałoby zreformować system podatkowy w Polsce. To może polepszyć kondycję budżetu i przezwyciężyć zapaść finansów publicznych. PiS stoi na stanowisku, że brakuje jasnej, spójnej i długofalowej polityki podatkowej. System podatkowy w Polsce powinien sprzyjać aktywności gospodarczej a nie utrudniać życia przedsiębiorcom – przekonywała Lenart.

Adam Gawęda zauważył, że  przedsiębiorstwa zagraniczne są gorzej traktowane niż rodzime. – To nierówność wobec prawa. Należałoby system uprościć i konsekwentnie go egzekwować. Dzisiaj mamy do czynienia z szarą strefa a walczyć można z nią obniżając podatki, ale równocześnie zwiększyć ich ściągalność – tłumaczył posługując się przykładem akcyzy przy sprzedaży alkoholu. Jako ostatni głos zabrał Henryk Siedlaczek. – Chcemy aby podatki były jak najniższe, musimy jednak zawsze uważać aby zachować równowagę ekonomiczną państwa. Płacenie podatków nigdy nie będzie przyjemnością. Nasuwa się więc pytanie – czy niski udział podatków w PKB jest konieczne do zapewnienia szybkiego rozwoju gospodarczego, czy decyzja o zlikwidowaniu „podatku Religi” coś zmieniła, czy obniżenie składek czy skrócenie terminu zwrotu vatu coś dały itd. To rubikon przez który trzeba przejść a co nie udalo się prze wiele kadencji rządowi – wyjaśniał Siedlaczek
(acz)