środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Co z placem Długosza w Raciborzu?

15.09.2011 11:00 | 31 komentarzy | red

W związku z dużym zainteresowaniem tematem placu Długosza prezentujemy cały materiał przesłany przez Iwonę Szczukę absolwentkę wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Co z placem Długosza w Raciborzu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jestem tegoroczną absolwentką wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, mieszkanką powiatu. W ramach swojej pracy dyplomowej zajęłam się problemem placu Długosza, który jak wiadomo od dłuższego czasu nie znalazł odpowiedniego zagospodarowania. Ostatnio czytałam artykuł na temat planowanego remontu fontanny i braku koncepcji na pozostałą część placu, dlatego chciałabym podzielić się swoją wizją Teatru z zewnętrzną sceną koncertową oraz dodatkowymi funkcjami.

 

Ponieważ wysłane przeze mnie materiały były tylko próbką, którą w razie zainteresowania tematem chciałam opublikować pozwolę sobie przesłać cały materiał.

Działka znajduje się w samym centrum miasta co stwarza ogromne możliwości zarówno dla projektowanego obiektu jak i dla rozwoju usług znajdujących się na rynku. Obecnie jest wykorzystywany jako plac parkingowy oraz odbywają się tutaj koncerty.Koncepcja zakłada zachowanie funkcji koncertowych. Powstanie teatr, który będzie pełnić funkcje sceny koncertowej dla widzów na zewnątrz oraz za spokoi potrzeby kulturowe mieszkańców przez cały rok.

Wybrane założenie przestrzenne zakłada nawiązanie do istniejących budynków równoległych do obszaru opracowania. Pozwoli ono na wprowadzenie placu przed basztą i wyeksponowanie jej. Dodatkowo wykorzystuje potencjał fontanny jako przedpole dla projektowanego obiektu, gdzie powstanie strefa wejściowa oraz będzie przestrzeniom dla widzów koncertów projektowanej sceny. Forma składa się z dwóch symetrycznych elementów obróconych względem siebie o kąt 180°. Różnią się strukturą. Jedna pełna, gdzie zlokalizowane zostaną pomieszczenia teatru, w drugiej natomiast (ażurowej) z funkcjami ogólnodostępnymi. Dla zaznaczenia osi widokowej, bryła od strony ulicy Nowej będzie podwyższona, tworząc podcień dla strefy wejściowej. Jest kontynuacją placu. Budynek wysokością nawiązuje do istniejącej zabudowy, co zapobiegnie konkurencji dla dominant wieży kościoła.

Projekt obejmuje koncepcję budynku o charakterze użyteczności publicznej. Będzie to teatr z dodatkowym wykorzystaniem sceny dla celów koncertowych na świeżym powietrzu. Takie rozwiązanie sprawi, że organizacja koncertów i innych imprez kulturalnych nie będzie wymagała rozkładania mobilnej sceny, a jednocześnie będzie ona przez cały rok wykorzystywana. Zaprojektowane zostały również trzy sale kinowe, z których jedna jest równocześnie tzw. „małą sceną”. Poza tym wprowadzona została funkcja warsztatowa. Nie będzie ona jedynie zapleczem dla obiektu, lecz zapewni nowe możliwości spędzania wolnego czasu oraz będzie swojego rodzaju szkołą dla przyszłych aktorów, scenarzystów, reżyserów. Układ głównych funkcji na poszczególnych kondygnacjach kształtuje się następująco:

 

POZIOM -3,60 garaż podziemny wielostanowiskowy

BUDYNEK „A”

POZIOM ±0,00 magazyny dekoracji, sale prób, garderoby

POZIOM +3,50 garderoby aktorów

POZIOM +7,00 główna sala teatralna

POZIOM +10,50 garderoby aktorów, obsługa techniczna sceny

POZIOM +14,00 sale kinowe, balkony, restauracja

 

BUDYNEK „B”

POZIOM +7,00 foyer z przestrzenią wystawową

POZIOM +14,00 funkcje warsztatowe

 

Materiał nadesłany przez czytelnika na info@nowiny.pl